• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-5184-5
  • خبرنگار : 15198
  • منبع خبر : ----

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استان خبر داد

8 برابر شدن نرخ سرمایه‌گذاری خارجی در استان طی سال 95

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان رضوی وی از ورود 301 میلیون دلار سرمایه خارجی به استان در سال 95 خبر داد و اظهار کرد: سرمایه خارجی مصوب استان طی سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 برابر شده است.

شکوه میرشاهی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان با تاکید بر اینکه در سال گذشته اقدمات شاخصی در حوزه ایجاد اشتغال پایدار صورت گرفته است، گفت: در این راستا برای سال 95 و سال جاری طرح تکاپو با 5 اولویت استان در رسته‌های زعفران، گردشگری، کفش، پوشاک، مبلمان و حوزه فناوری اطلاعات IT و اشتغال‌زایی 45 هزار و 500 نفر در دست اجرا قرار گرفته است.

وی در خصوص میزان اشتغال ایجاد شده در سال 95 در خراسان رضوی ادامه داد: با افتتاح طرح تولید شمش در مجتمع فولاد نیشابور با سرمایه‌گذاری 260 میلیارد تومان و 10 میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی، برای 700 نفر اشتغال مستقیم و  با افتتاح طرح گندله‌سازی 5 میلیون تنی فولاد مبارکه در منطقه معدنی سنگان به عنوان اولین و بزرگترین کارخانه گندله‌سازی شرق کشور با سرمایه‌گذاری 2500 میلیارد تومان، برای 3000 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد شد.

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان رضوی با اشاره به اینکه طی سال 1395 از محل تسهیلات صندوق کارآفرینی امید استان 1931 فقره تسهیلات در 28 شهرستان استان پرداخت شده است، افزود: 3260 فرصت شغلی جدید نیز از این طریق ایجاد شده است.

میرشاهی در خصوص  ابلاغ بسته‌های رونق تولید و اشتغال در سال جاری خاطرنشان کرد: ابلاغ بسته‌های رونق تولید و اشتغال در سال 96 توسط فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی به دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها شامل بسته ارتقای توان تولید ملی، بسته تامین مالی و سرمایه‌گذاری، بسته جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی، بسته تجارت خارجی (توسعه صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند واردات) و بسته اشتغال و توانمندسازی نیروی کار می‌شود.

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان رضوی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید تعداد 150 شرکت دانش‌بنیان با 343 محصول در استان راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: اشتغال حاصل از ایجاد این واحدها بالغ بر 4100 نفر و سرمایه‌گذاری انجام شده آن 10 هزار و 700 میلیارد ریال بوده است. مبلغ قراردادهای منعقده بین این شرکت‌های دانش‌بنیان و اشخاص حقیقی و حقوقی به مبلغ 750 میلیارد ریال است.

میرشاهی با اشاره به میزان صادرات گمرکات خراسان رضوی در سال گذشته عنوان کرد: ميزان صادرات كالا از گمرکات خراسان رضوی در سال 95 معادل 2098 هزار تن به ارزش 1704 ميليــون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه در سال قبــل 4 درصد در وزن و 2 درصد در ارزش دلاري رشد داشته است.

وی بیان کرد: ميـزان واردات استان 431 هزار تن و بـه ارزش بالغ بر 396  میلیون دلار بوده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 18 درصد کاهش و از لحاظ ارزش 6.6 درصد رشد داشته است. با توجه به مقايسه ارقام صادرات و واردات تراز بازرگاني خارجي گمرکات خراسان رضوی طی سال 1395 مثبت و معادل 1308 ميليون دلار بوده است.

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از محل طرح تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی 763 میلیارد تومان به استان اختصاص یافته است.

میرشاهی با بیان اینکه تا پایان سال گذشته 2690 واحد استان در سامانه بهین‌یاب ثبت نام کرده‌اند، تصریح کرد: 1835 واحد به مبلغ 1616 میلیارد تومان به بانک‌های استان معرفی شده است و در واحدهای کوچک و متوسط بخش صنعت و کشاورزی جمعا تعداد 538 واحد به مبلغ حدود 456 میلیارد تومان پرداخت شده که در بخش صنعت تعداد 268 واحد به مبلغ 381.4 میلیارد تومان و در بخش کشاورزی تعداد 270 واحد به مبلغ حدود 74.9 میلیارد تومان بوده است.

وی با عنوان این مهم که وضعیت استان در مبلغ اختصاصی تسهیلات در رتبه سوم کشور بعد از تهران و اصفهان قرار دارد، ادامه داد: با این وجود استان در مبلغ پرداختی (محقق شده) در رتبه هفتم کشور قرار دارد که نیازمند است این موضوع بررسی و دلایل آن به كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان اعلام شود.
سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان رضوی با اشاره به اینکه در پرداخت تسهیلات مستقیم بانک‌ها، استان با پرداخت 7225 میلیارد ریال به 1263 واحد در مقام سوم بعد از تهران و اصفهان قرار دارد، عنوان کرد: از محل تسهیلات برای واحدهای بالای 100 نفر کارگر، 41 واحد به مبلغ 139.4 میلیارد تومان پرداخت شده که 39 واحد صنعتی به مبلغ 133.4 و 2 واحد کشاورزی به مبلغ 6 میلیارد ریال بوده است. در مجموع در پرداخت تسهیلات از محل تسهیلات مستقیم و پرداخت سامانه رونق تولید، رتبه استان با 1793 فقره به لحاظ تعداد دوم و به لحاظ پرداخت با 11 هزار و 716 میلیارد ریال رتبه سوم را داراست .

میرشاهی بیان کرد: براساس گزارشات دریافتی، 89 جلسه در گروه‌های کاری كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد در سال 95 برگزار شده است که وظیفه آن رسیدگی به 522 پرونده بوده و 674 مصوبه تصویب شده که از این تعداد تنها 288 مصوبه (43 درصد آن) به انجام رسیده و مابقی در دست اقدام و یا عدم پیگیری و ارجاع است که  باید گروه‌های کاری به ویژه گروه زیربنایی، طرح‌ها و سرمایه‌گذاری و تامین مالی بانکی و تسهیلات دلایل عدم پیگیری خود را سریعا به كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان منعکس کنند. خوشبختانه یکی از حوزه‌های همراه و گروه‌های کاری موفق گروه امور مالیات، تامین اجتماعی و گمرک است که با اجرای 77 درصدی مصوبات و برگزاری بیشترین تعداد جلسه توانسته است عملکرد مطلوب‌تری نسبت به سایر گروه‌های کاری داشته باشد.

وی در خصوص وضعیت اشتغال در استان تصریح کرد: خراسان رضوی در سال گذشته در اشتغال‌زایی با کاهش نرخ بیکاری نسبت به سال 94 مواجه بوده که این مهم با برنامه‌ریزی، کمک و پیگیری بخش خصوصی و دولتی استان و با وجود افزایش 2 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در استان صورت گرفته است.

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان رضوی یادآور شد: لازم است با توجه به شعار سال که اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است، با همت تمام فعالان بخش خصوصی و دولتی، بهبود مستمر فضای کسب و کار و رسیدن نرخ بیکاری استان به کمتر از میانگین کشور را با همدلی و تعامل سازنده  برنامه‌ریزی و مدیریت شود. 

وی اضافه کرد: همچنین براساس آخرین آمار ارائه شده نیروی کار در استان در سال  95 تعداد یک میلیون و 944 هزار 786 نفر مشغول به کار بوده‌اند که این عدد در سال 94 حدود یک میلیون و 829 هزار و 563 نفر بوده و نشان دهنده ایجاد 115 هزار و 223 شغل جدید در استان است. در اجرای طرح‌های خرد و اشتغال‌زا در سطح استان حدود 7400 طرح اشتغال‌زایی با اعتبار حدود 115 میلیارد تومان در سال 95 ایجاد شده است. البته در سال گذشته اقدمات شاخصی در حوزه ایجاد اشتغال پایدار نیز صورت گرفته است. 

میرشاهی گفت: با توجه به ضرورت فراهم آوردن زمینه برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و همچنین لزوم ایجاد مشاغل با فناوری بالا در حوزه‌های مختلف صنعت و ICT  و سایر موارد، در جلسه با جهاد دانشگاهی استان زمینه و پیشنهادات اولیه ارائه شده است که توجه جدی به راهبری آن و ارائه یک بسته اشتغال پایدار برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با مشارکت بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی ضروری است.

وی از ورود 301 میلیون دلار سرمایه خارجی به استان در سال 95 خبر داد و اظهار کرد: سرمایه خارجی مصوب استان طی سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 برابر شده است و در طی یک دوره 11 ساله از سال‌های 1381 تا 1392 تنها 902 میلیون دلار سرمایه خارجی به استان وارد شده اما در سه سال 92 تا 95 بیش از 800 میلیون دلار سرمایه به استان وارد شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: