• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-14587-5
  • خبرنگار : 15224
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی:
خوشحالم که در فضای سیاسی، توجه به فرهنگ حفظ شده است

استاندار خراسان رضوی گفت: بسیار خوشحالم که در فضای سیاسی انتخابات توجه به فرهنگ از یاد نرفته است. 

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان در  هفتمین کنگره بین المللی شعر «از توس تا نیشابور» که صبح امروز در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی مشهد برگزار شد، عنوان کرد: بسیار خوشحالم که در این فضای رقابت‌های سیاسی یک فضای دوست داشتنی و آرام در این کشور به وجود آمده که عده‌ای فرهیخته فرهنگ دوست که قطعا هم نسبت به سیاست کشور بی توجه نیستند تعامل سازنده خود با فرهنگ را حفظ کرده‌اند.

وی تصریح کرد: طبیعتا میراث یک کشور تنها عناصر سیاسی نیست بلکه مساله فرهنگ نیز یک امر کلیدی است.

تلاش فردوسی برای نگاهداشت زبان فارسی خود یک حماسه است

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تلاشی که فردوسی برای نگاهداشت زبان فارسی کرد خود به اندازه کتاب حماسی شاهنامه یک حماسه بود. وجود فردوسی وجودی بودکه توانست گنجینه زبان فارسی را برای همه ما حفظ کند گنجینه‌ای که هویت ما را در درون خود نگه داشته است.

رشیدیان گفت: مسلما ورود اسلام به کشور ما و به همراه آن گسترش فرهنک ولایت و تشیع آن پتانسیلی که در مردم ما در حوزه دین مداری وجود داشت را شکوفا کرد و میراث مشترکی از دین و فرهنگ پدید آمد.

وی خاطرنشان کرد:‌ بخشی از این میراث مشترک بین اسلام و فرهنگ مربوط به شهرهای مشهد و توس و نیشابور است. 

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: کاری که فردوسی کرد این بود که توانست اشتراک بین دو تمدن بزرگ ایرانی و اسلامی را رونق بخشد. موضوع مهمی که ما در جای جای شاهنامه شاهد آن هستیم. رونقی که به صورت عدم انکار شریعت در تمامی شاهنامه خود را نشان داده است.

وی تصریح کرد: به هر روی جریان فکری فردوسی بزرگ به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی از توحید آغاز می‌شود و از همین رو رهبر معظم انقلاب ایشان تاکید می‌کنند که باید از فردوسی و شاهنامه تجلیل شود و همه به فردوسی و شاهنامه‌شناسی توجه جدی داشته باشند.

سپاس خداوند دانا کنم روان و خرد را توانا کنم

استاندار خراسان رضوی گفت: توجه ویژه به عقل و خرد در شاهنامه از ورای یک فرهنگ چندهزارساله بسیار جدی است و شاید همین توجه است که باعث اهدای لقب حکیم به وی باشد. هم او است که می‌گوید سپاس خداوند دانا کنم روان و خرد را توانا کنم.

رشیدیان اظهار کرد: با مصوبه شورای فرهنگی روز بزرگداشت این شاعر بزرگ که به حق زبان فارسی را نگاه داشته است، به عنوان روز پاسداشت زبان فارسی هم ثبت شد.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: امیدواریم توجه به این مقوله یعنی زبان فارسی در این روز نیز، با تعامل پارسی زبانان و پارسی پژوهان کشورهای دیگر بهتر از پیش انجام شود.

رشیدیان خاطرنشان کرد: همچنین ما روز ملی خیام را داریم؛ خیامی که بسیاری او را به عنوان شاعر می‌شناسند در حالی که خیام بیش از این ها بوده است. او یک حکیم، ریاضیدان و همچنین منجم بوده است و حتی در حوزه موسیقی نیز آثاری داشته است. 

وی ادامه داد: در این میان آن چه بیش از همه باعث نام آوری او شد رباعیات او است که اندیشه های فلسفی وی در آن نهادینه است اما با وجود قدرت این رباعیات نباید توجه به بخش‌های دیگر هویت خیام فراموش شود.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: البته اینکه نام از خیام و فردوسی آوردیم به این معنا نیست که ما در دیگر شهرهای خراسان رضوی شاعران بزرگی نداریم اما موضوع این کنگره به شهرهای توس و مشهد و فردوسی برمی‌گردد توجه بیشتری به نام‌های شاعران این خطه داشتیم.

رشیدیان تصریح کرد: ایران مرز پرگوهری است که جای جای آن عطرآگین از علم و فرهنگ و ادب است، قطعا توجه ما به به فرهنگمان، توجه به یک ذخیره گران‌سنگ است که ما به داشتن آن می‌بالیم.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: این توجه باعث می‌شود که ما جلوی گسست فرهنگی را در میان فرزندانمان بگیریم و هویت خود را حفظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ما در خراسان بزرگ شاعران زنده بزرگی داریم که برای آن که متهم نشویم صرفا به رفتگان نظر داریم باید به آن‌ها نیز توجه داشته باشیم و دعوت از شاعران امروز در این کنگره در همین راستا بوده است.

رشیدیان تاکید کرد: باید با تاکید بر پاسداشت فرهنگیمان در حفظ فرهنگ خود کوشا باشیم خاصه امسال که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی شناخته شده این وزن بر دوش شاعران و ادبای ما سنگینی می‌کند که توجه به فرهنگ را بیش از پیش داشته باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: