• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-15487-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

دکتر یاحقی:
چهره فرهنگی محمد قهرمان در زوایای مختلف مورد بحث است

دکتر محمد جعفر یاحقی گفت: چهره فرهنگی محمد قهرمان را می‌توان در سه زاویه مورد بحث قرار داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، این عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نشست خبری جایزه ادبی استاد محمد قهرمان که در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات و فعالیت‌هایی که محمد قهرمان انجام داده بسیار مهم است و یکی از چهره‌های برجسته دانشگاه فردوسی به شمار می‌رود که در میان کارمندان و اساتید دانشگاه از جایگاه خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه قسمت اعظم فعالیت‌های بی‌نظیر او در آن دوران صورت گرفت و متفاوت از دیگر کتابداران، بسیار وظیفه‌شناس و عاشق کتاب بود، گفت: محمد قهرمان به عنوان یک کتابدار در این دانشگاه خدمت می‌کرد و یکی از خصوصیات کتابدارها این  است که عموما با کتاب ارتباط نزدیکی برقرار نمی‌کنند اما محمد قهرمان به صورت مداوم اهل خواندن کتاب بود و اصل تحقیقات خود را در دل این کتابخانه انجام می‌داد که بسیار برای همکارانش تاثیرگذار بود. 

عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای عمرکتابداری قهرمان علمی و درخشان بود و تقریبا اغلب کارهای علمی که چاپ می‌شد در دل این کتابخانه صورت ‌گرفت، مطالعات و دانش محمد قهرمان در حوزه سبک هندی در دوره صفویه بسیار رایج بود او یک دیوان 6 جلدی صائب را تصحیح کرد که منبع بسیاری از منابع عمده صائب‌شناسی در دوره ما قرار گرفته است. 

وی عنوان کرد: محمد قهرمان در سرودن شعر هم تبحر داشت و خانواده قهرمان همه به علم و ادب بسیار علاقه‌مند بودند به نوعی دخالت در زمینه شعر و ادب داشتند و سرودن شعر در سرشت قهرمان وجود داشت.

یاحقی اظهار کرد: قهرمان در دو حوزه شاخص است اول در غزل که به شیوه صائب بود و غزل قهرمان هم پای صائب و دیگر شعرا قرار گرفت و بیشتر به صائب علاقه‌مند بود که یکی از امتیازات برجسته او تلقی می‌شد و در زمینه شعرشناسی بسیار ممتاز بود.

وی افزود: محمد قهرمان مراوده‌هایی که با اخوان ثالث و شفیعی کدکنی داشت باعث شد تا با یکدیگر در ارتباط باشند هرچند که سبک شعری آنها با هم متفاوت بود اما یک تعامل ادبی در میان آنها وجود داشت.

عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی  عنوان کرد: اشعار قهرمان بایستی بیشتر مورد شناسایی و توجه قرار گیرد و سرودن شعرهای محلی یکی دیگر از کارهای او به شمار می‌رود که می‌توانست به لهجه تربتی اشعاری را بسراید و در این زمینه توانایی فوق العاده بالایی داشت و این کار را به تشویق و تایید ملک الشعرای بهار انجام داد زیرا بهار یکی از اساتید تاثیرگذار در حوزه اشعار محلی بود.

محمد قهرمان تاثیرگذارترین فرد در دانشگاه فردوسی بود

در ادامه این نشست سلمان ساکت رئیس مرکز آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد طی سخنانی، اظهار کرد: محمد قهرمان بی‌تردید یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاثیرگذار در دانشگاه ادبیات و رشته علوم انسانی بود.

وی گفت: دانشگاه فردوسی مشهد بیش از 70 سال سابقه‌ دارد که در درون خود کهکشانی از ستاره‌های درخشان در حوزه‌های مختلف مانند علم، دانش و فرهنگ که هرکدام از شخصیت‌ها در دوره خودشان آسمان منطقه و جهان دانشگاه فردوسی مشهد را نورانی کردند.

وی افزود: افرادی که در این دانشگاه تاثیرگذار بودند رجایی بخارایی ، غلامحسین یوسفی، پروفسور فاطمی، استاد واعظ‌زاده و فیلسوف نامدار استاد آشتیانی و نیز یکی دیگر از تاثیرگذارترین افراد در بعد اجتماعی دکتر علی شریعتی است که باعث افتخار این دانشگاه به ویژه دانشکده ادبیات است.

ساکت تصریح کرد: در سال 1383 مرکزی در دانشگاه فردوسی مشهد تحت عنوان «مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی» راه اندازی شد و این مرکز با این هدف کار خود را دنبال کرد که تاریخ ارزشمند دانشگاه فردوسی را گردآوری کند تا برای نسل‌های آینده حفظ شود، از دیگر اهداف این مرکز شناسایی مفاخر و بزرگان نامدار این دانشگاه به نسل‌های آینده است که در این مرکز معرفی می‌شوند. 

رئیس مرکز آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: این مرکز بعد از مدتی تعطیلی، بار دیگر در سال 1392 احیا شد و تاکنون اقدامات بزرگی را شکل دادیم تا هویت‌بخشی اساتید مطرح را به نسل‌های‌ جدید معرفی کنیم و تمامی تالارهای این دانشگاه به نام مفاخر بزرگ نامگذاری شده و در این زمینه چندین بزرگداشت برگزار شد.

وی ادامه داد: از جمله نام محمدقهرمان که همراه بود با اهدای کتابخانه به ایشان در دانشکده ادبیات که جایگاه مستقلی برای آن ایجاد کرد و در حال حاضر این کتابخانه در دسترس دانشجویان این دانشگاه قرار گرفت و نقش‌برجسته استاد قهرمان در دیوار کتابخانه دانشکده ادبیات پرده برداری شد.

وی خاطر نشان کرد: از دیگر فعالیت‌های این مرکز، نصب دو مجسمه خیام و خواجه نصیر در این دانشگاه است که انجام شده و چندین برنامه و فعالیت‌های دیگری در این دانشگاه صورت گرفت که مهم‌ترین آنها افتتاح باشگاه مفاخر پیشکسوتان دانشگاه فردوسی مشهد بود که در هفته گذشته با حضور هیات رئیسه و اعضای هیات رئیسه بازنشسته برای اولین بار مکانی را به دور از همه دل مشغولی‌‌‌ها فراهم آورد.

رئیس مرکز آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: آسمان پر فروغ این دانشگاه تنها به استادان و اعضای هیات علمی برجسته نمی نازد بلکه از کارمندان خود چهره‌های برجسته نامداری مانند محمد قهرمان را در خود جای داده است و از سال 1340 به دعوت علی اکبر فیاض به این دانشگاه دعوت شدند و از همان لحظه ریاست کتابخانه را به عهده گرفتند که به حق تمام گنجینه گران بهای دانشگاه ادبیات به ویژه کتابخانه که به نام استاد فیاض نامگذاری شده، مرهون زحمات و کوشش‌‌های این مرد بزرگ است. 

وی با بیان اینکه آسمان درخشان دانشگاه فردوسی افزون بر اعضای هیات علمی از چهره‌های برجسته غیر از هیات علمی بهره برد و امیدواریم این سنت نیکو ادامه پیدا کند، تصریح کرد: در سال 1394 مراسمی که برای بزرگداشت قهرمان برگزار شد خانواده او پیشنهادکردند که جایزه‌ای به نام استاد راه اندازی شود.

ساکت عنوان کرد: از آن لحظه به بعد در تکاپو بودیم که هیات داوران را تشکیل دهیم آئین‌نامه‌ای برای آن تدوین و این آئین‌نامه به تصویب شورای مرکزی آثار مفاخر و اسناد دانشگاه که به ریاست این دانشگاه است، رسیده باشد و همچنین خانواده این مرهون آئین نامه را تایید کنند که خوشبختانه این فرآیند شکل گرفت.

رئیس مرکز آثار و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: در هفتمین جلسه شورای مرکزی نیمه دوم سال 95 این آئین نامه تصویب شد و هیات داوران شکل گرفتند هیات داوران با مشورت کل آئین نامه و رایزنی‌هایی‌ که با شفیعی کدکنی صورت گرفت، تشکیل شد و افرادی مانند دکتر محمود فتوحی، دکتر محمد رضا راشد محصل، دکتر سلمان ساکت، پروفسور ریکاردو زیپولی و پروفسور چندشکرکه همگی در حوزه ادبیات دوره صفویه و سبک هندی صاحب نام هستند، داوری این جایزه را بر عهده گرفتند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: