• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-15687-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

همسر استاد پاسخ داد؛

آخرین روزهای زندگی محمد قهرمان چگونه گذشت؟

همسر استاد محمد قهرمان گفت: محمد قهرمان در اواخر زندگی بیشتر وقت خود را به سرودن شعر و گذراندن اوقات خود در پای کامپیوتر سپری می‌کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، فرشته قهرمان در نشست خبری جایزه ادبی استاد محمد قهرمان که در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: در این جلسه لازم می‌دانم از دکتر سلمان ساکت به دلیل تمام خدمات و فعالیت‌هایی که برای بنده انجام دادند تشکر کنم چرا که ایشان بعد از فوت مرحوم قهرمان هر درخواست و کمکی داشتم با جدیت و علاقه خاص انجام دادند.

وی افزود: محمد قهرمان 5-6 سال آخر زندگی، کارهای تحقیقی و کار بر روی سبک هندی را کنار گذاشت و مشغول سرودن شعر و گذراندن اوقات خود در پای کامپیوتر شد، یک روز جویای کار او شدم که چرا وقت خود را جلوی کامپیوتر  هدر می‌دهی، او در جواب گفت: اساتید دیگری هستند که کارهای من را دنبال می‌کنند.

فرشته قهرمان ادامه داد: محمد قهرمان به بنده گفت کارهایی دارم که باید آنها را انجام دهم و از طریق کامپیوتر با شاگردان و علاقه‌مندان خود در سرودن شعر و رفع اشکالات آنها فعالیت‌هایی را انجام داد و همه اشعار تربتی را با صدای خود ضبط کرد.

وی عنوان کرد: قهرمان به آشنایان خارجی خود در سرودن شعر کمک می‌کرد و به مبادله شعر و مباحث ادبی می‌پرداخت و همه آن‌ها را در کامپیوتر خود نگه می‌داشت به همین دلیل تصمیم گرفتم بعد از فوت ایشان با دکتر ساکت صحبت کنم که آثار آن‌ها را به گونه‌ای نگهداری کنیم تا همه جوانان بتوانند از آن استفاده کنند. 

در ادامه این نشست محمد آصفی یزدی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد، در خصوص نامگذاری نام قهرمان برکوچه معاد سه، اظهار کرد: اگر تاریخ و ادبیات فارسی نبود ما در حوزه اسناد و مدارک تاریخی با خلاء مواجه می‌شدیم از طرفی علوم اجتماعی موضوعات تاریخی‌ را به روز می‌کند و نقش دکترعلی شریعتی این بود که پیوند عمیقی در تاریخ و در عصر خودش با عنایت به مقتضیات زمان ایجاد کند.

وی افزود: رویکرد شورای اسلامی شهر مشهد در دوره چهارم این بود که بتوانیم در جای جای شهر المان سازی کنیم تا نسل جوان به هویت خود افتخار کنند.

آصفی یزدی خاطر نشان کرد: در این زمینه ارتباطات خوبی میان دانشگاه فردوسی مشهد و نیز شورا برقرار شد و در این رابطه جلسات مشترکی با دکتر کافی برگزار کردیم تا تفاهم‌نامه منقعد شود و این مسیر ادامه پیدا کند.

وی گفت: این مصوبه نهایی و به مجموعه مدیریت شهری ابلاغ شد و در این راستا سند فرهنگی مشهد را نهایی کردیم تا با اجرایی شدن این پروژه‌ها، به مشهد 2017 کمک کند، البته با توجه به اینکه انسجام خوبی در طول این چند سال اخیر صورت نگرفت اما باید در سال 2017 تمام تلاش خود را انجام دهیم تا نهایت استفاده را از بزرگانی مانند محمد قهرمان ببریم. 

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در همین راستا آیین‌نامه نامگذاری،‌ اشکالات فراوانی داشت و نزدیک به یک سال وقت گذاشتیم و بیشتر اساتید دانشگاه با این پروژه همکاری کردند و در نهایت این آئین‌نامه اصلاح شد. 
 
آصفی یزدی عنوان کرد: ما این پروژه‌ها را  مبنی بر پیوست فرهنگی تعریف کردیم و یکی از افتخارات شورای چهارم است که پیوست فرهنگی را به گفتمان شهری تبدیل کنیم و در مسیر بولوار وکیل آباد کوچه‌ای که منتهی به منزل استاد قهرمان می‌شود را با برنامه‌ها و المان‌ها و ریز پروژه‌هایی که تعریف کردیم آذین ببندیم تا منزل استاد را به عنوان یک اثر ماندگار برای بازدید علاقه‌مندان آماده کنیم. 

در پایان این مراسم از پوستر فراخوان جایزه ادبی قهرمان با حضور دکتر محمد جعفر یاحقی، دکتر محمود فتوحی، دکتر سلمان ساکت، محمد آصفی یزدی و نیز همسر محمد قهرمان رونمایی شد و این پوستر جزو مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد نگه‌داری خواهد شد.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: