• چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-23686-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

حمله سایبری به ربات‌های کارخانه‌ها چه خطراتی دارد؟

محققان بر این باورند که در صورت وقوع حملات سایبری گسترده به مراکز صنعتی مجهز به خط تولید رباتیک، خطرات بی‌شماری جان کارگران و در نگاه فراتر امنیت یک کشور را تهدید می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس، محققان دانشگاه پلی تکنیک میلان در مقاله اخیر با عنوان "ربات‌های سرکش" خطرات پیرامون حمله سایبری به بیش از دو میلیون و 600 هزار ربات‌ صنعتی فعال در مراکز صنعتی جهان را هشدار دادند.

با پر رنگ شدن نقش ربات‌های خستگی‌ناپذیر در صنایع اساسی کشورهای صنعتی جهان مثل آلمان و ژاپن، در صورت وقوع حملات سایبری گسترده مثل ویروس باج‌گیر که برای اولین‌بار در چند کشور به طور همزمان گسترش یافت، خطرات بزرگی امنیت ملی و صنایع کشورها را تهدید خواهد کرد. 

یکی از مهمترین اقدامات اولیه برای افزایش ایمنی ربات‌های کارگر اتوماتیک، استفاده از قفس فولادی برای جلوگیری از آسیب احتمالی به کارگران خط تولید است. اما نصب قفس ایمنی برای ربات‌های متحرک غیر ممکن است.

مسئله حمله سایبری به ربات‌های فعال در خط تولید نه تنها از نظر خطرات مستقیم انسانی حائز اهمیت است، بلکه در صورت هک شدن برنامه کنترل ربات‌ها ممکن است محصولات خط تولید به صورت کنترل شده‌ و مخفیانه ناقص یا معیوب مونتاژ شوند.

به عنوان مثال در نظر بگیرید که در یک کارخانه خودروسازی عظیم، ربات‌های مسئول جوشکاری قطعات شاسی، به صورت مخفیانه تعداد نقاط مورد نظر برای جوشکاری را کاهش دهند، بنابراین محصول نهایی از ایمنی لازم برخوردار نخواهد بود.

یکی از مهمترین دلایل برای پیش‌بینی احتمال حمله سایبری به ربات‌های صنعتی، ارتباط پیوسته آنها به شبکه اینترنت برای به روز رسانی، ارتباط با سایر ربات‌ها و گزارش عملیات به مدیران است.

با توجه به اتصال پیوسته ربات‌های صنعتی به شبکه جهانی اینترنت و عدم رعایت به رو رسانی در نرم‌افزارهای مربوطه احتمال وقوع حمله سایبری به مراکز صنعتی بزرگ جهان بسیار زیاد است.

محققان معتقدند که بهترین راه‌حل برایی پیشگیری از خطا در ربات‌های صنعتی، محدود کردن ارتباط آنها با شبکه جهانی اینترنت و قراردادن سوئیچ‌های قطع مستقیم برق برای هر ربات مستقل است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: