• چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-23886-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

استخراج الیاف گران‌قیمت کربن از کاغذ بازیافتی

محققان دانشگاه تگزاس با شکستن مواد موجود در کاغذ موفق شدند تا الیاف با ارزش فیبرکربن را از زباله‌های خشک کاغذی استخراج و باقی‌مانده فرایند بازیافت را به صورت غیرسمی به محصولات دیگر تبدیل کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیواطلس، طبق بررسی انجام شده پلیمر گیاهی مقاوم در برابر آب موسوم به لیگنین بخش زیادی از زباله‌های کاغذی تولیدی سالانه در ایالات متحده را شامل می‌شود. مقدار تقریبی این پلیمر معادل 50 میلیون تن در هر سال است.

تنها دو درصد از لیگنین که در جایگاه دومین پلیمر فراوان جهان بعد از سلولز قرار دارد در طول فرایند بازیافت به سایر مواد تبدیل و بقیه آن برای تامین انرژی سوزانده می‌شود.

پلیمر پیچیده لیگنین در واقع عامل اصلی استحکام تنه گیاهان و چوب است، بنابراین این ماده مقاوم به سختی تجزیه می‌شود. طی آزمایش‌های انجام شده محققان توانستند فرایند تجزیه این پلیمر طبیعی را از دمای 500 درجه سانتیگراد و در فشار 200 بار آغاز کنند.

اگرچه هدف از تجزیه پلیمر لیگنین در آزمایشگاه تهیه سوخت گیاهی پاک و با قیمت مناسب بود اما محققان در طول فرایند تبدیل دریافتند که قادرند یک ماده گران‌قیمت از این فرایند بدست آورند.

محققان در ادامه مراحل آزمایش با استفاده از آنزیم تجزیه‌کننده لیگنین دریافتند که امکان تولید الیاف کربن با خلوص بالا از طریق شکست پلیمر اصلی لیگنین وجود دارد.

با توجه به قیمت بسیار بالای الیاف کربن و تقاضا برای کاهش قیمت این محصول پرطرفدار محققان با ساده کردن فرایند ساخت و استفاده از مواد اولیه ارزان به دنبال ایجاد تحول در صنعت تولید الیاف کربن هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: