• چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-23986-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

ثبت صدای باکتری با الیاف نانوفایبر

محققان دانشگاه کالیفرنیا با ساخت آشکارساز الیاف نوری در مقیاس نانو برابر با یک صدم قطر موی انسان موفق شدند برای اولین‌بار امواج حرکتی کوچک ناشی از تحرک باکتری و حتی صداهای با بسامد هزاران بار کمتر از حوزه شنوایی انسان را ثبت کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیو اطلس، برای ساخت نازکترین الیاف نوری آشکار ساز تحرکات در حوزه میکروسکوپی محققان از دی‌اکسید قلع با پوشش پلی‌اتیلن و نانوذرات طلا استفاده کردند.

محققان مدعی شدند که حساسیت نانوفیبرهای آشکارساز حداقل 10 برابر بیشتر از تکنیک تصویربرداری اتمی یا AFM  است. این حساسیت مافوق تصور باعث می‌شود که صدای حرکت هیلوباکتر پیلوری در آب و حتی صدای حرکت یک سلول زنده در مقیاس منفی 30 دسی‌بل شنیده شود.

پروفسور دونالد سیربولی، متخصص مهندسی نانو  از دانشگاه کالیفرنیا عنوان کرد: پس از تولید الیاف فوق حساس در آزمایشگاه به منظور اطمینان از صحت عملکرد، با قراردادن مجموعه‌ای از الیاف در ظرف حاوی مایع مملو از باکتری و تابش نور از طریق فیبر‌ نوری مشخص شد که نانو ذرات طلا با پراکنده کردن پرتوهای نور و تغییر وضعیت پراکندگی با عبور باکتری‌ها برای اولین‌بار قادرند تحرکات یک جاندار میکروسکوپی را ثبت کنند.

وی در ادامه افزود: محققان پس از تبدیل پالس‌های نوری ناشی از حرکت باکتری‌ها به امواج صوتی موفق شدند صدای حرکت سلول‌ها و باکتری‌های زنده را شناسایی کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: