• پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-14590-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

/بزرگداشت حكيم عمر خيام/

رباعيات خيام، چند لايه است

يك كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي گفت: خیام در رباعیات چند پهلو به دنبال این بوده تا با تاکید بر قطب استعاری زبان، واژه‌ها را تا مرز نماد بالا ببرد؛ در این نگاه، رباعیات تبدیل به متون باز و چند لایه می شوند.

سيدمحمد استوار نامقي كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي كه مقاله‌اي با عنوان « بررسي تطبيقي استعاره‌هاي مفهومي مشترك رباعيات خيام و طلاسم ابوماضي » ارائه داده است، به مناسبت 28 اردیبهشت‌ماه و بزرگداشت حکیم عمر خیام در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا- منطقه خراسان، در رابطه با موضوع چند پهلو بودن رباعيات خيام، عنوان كرد: به نظر می‌رسد خیام در رباعیات چند پهلو به دنبال این بوده است تا با تاکید بر قطب استعاری زبان، واژه‌ها را تا مرز نماد بالا ببرد. 

وي بيان كرد: در این نگاه، رباعیات تبدیل به متون باز و چند لایه می‌شوند که در عین معنی ظاهری خود دایره‌ای از مفاهیم را در بر می‌گیرند تا آنجا که هر کسی برداشتی مخصوص به خود از آن‌ها دارد و هربار که به این رباعیات می‌نگرد با  برداشت تازه‌ای رو به رو می شود. 

استوار نامقي اظهار كرد: به همین خاطر شراب، کوزه و قصر او در عین نزدیکی به همه کوزه‌ها، شراب‌ها و قصرها به هیچ یک از آن‌ها شبیه نیست. 

اين كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي گفت: شراب او هم جسمانی و هم روحانی است و در عین حال نه جسمانی و نه روحانی. جامع اضداد؛ مذهب و ضد مذهب؛ شراب انگور و طهور.

«چون فوت شوم به باده شویید مرا /  تلقین ز شراب ناب گویید مرا
خواهید به روز حسر یابید مرا / از خاک در میکده جویید مرا» 

وي در ادامه اين شعر افزود: در امثال این رباعی، خیام در صدد است انسان را با تمام ویژگی‌های مثبت و منفی‌اش معرفی کند؛ از این رو به جنگ نهادها و ارگان‌های رسمی و دینی می‌رود تا تعصب نگری گفتمان‌های مسلط را به چالش بکشد و وسعت مشرب را بر کرسی نشاند.

اين دانشجوي دكتري زبان و ادبيات فارسي در پاسخ به اين سوال كه اهميت پرداختن انسان معاصر به تفكر و فلسفه خيام چيست، عنوان كرد: نگاه شاداندیشی، پرسشگری، وسعت مشرب، دگر اندیشی و شک اندیشی خیام مهم‌ترین نیاز انسان معاصر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: