• پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-15987-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

یک استاد ادبیات:
رباعیات خیام، اندیشه‌های فلسفی و مفاهیم عمیق را بیان می‌کند

یک استاد ادبیات گفت: خیام، قالب رباعی را برای بیان اندیشه‌های فلسفی و مفاهیم عمیق هستی انتخاب کرده است.

زهره سادات شمشیرگران درگفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت بزرگداشت حکیم عمر خیام اظهارکرد: 28 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حجه الحق غیاث‌الدین عمر خیام نیشابوری حکیم،ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، فیلسوف و شاعر قرن پنجم است. 

وی در ادامه گفت: ریاضیات و معادلات درجه یک و چند نظریات مثلث حسابی که بعدها مثلث خیام پاسکال نام گرفت و همچنین کتاب مشهور جبر و مقابله او در ریاضیات مبنای تحقیق و تدریس در دانشگاه‌های اروپا بوده است و او نیز همچنین به تحلیل ریاضی و موسیقی پرداخته است.

این استاد ادبیات دانشگاه پیام نور مشهد در خصوص تقویم معروف جلالی و تدوین آن اشاره کرد: این تقویم مشهورترین و دقیق‌ترین گاه شماری جهان است و به دستور جلال‌الدین ملکشاه سلجوقی ابداع شده است.

شمشیرگران مطرح کرد: خیام آثار علمی و ادبی بسیار تالیف کرده است و شاعری است که قالب رباعی را برای بیان اندیشه‌های فلسفی و مفاهیم عمیق هستی انتخاب کرده است.

وی در خصوص مضمون این اشعار تصریح کرد: این اشعار با مضامینی چون راز آفرینش، درد زندگی، اسرار ازل غنیمت دانستن عمر و تحیر در آفرینش و... همراه بوده است. همچنین وی به فلسفه اپیکوری یا خوشباشی معتقد است.

این استاد ادبیات با اشاره به  بیت برخیز و مخورغم جهان گذران/ بنشین و جهان به شادمانی گذران،  اظهار کرد: متاسفانه اشعار و رباعیات الحاقی زیادی در دیوان او وجود دارد که با روح آزاد منشی و آزادگی وی مغایرت دارد.

شمشیرگران در ادامه افزود: شهرت خیام به عنوان شاعر مرهون ادوارد فیتز جرالد انگلیسی است که با ترجمه شاعرانه رباعیات وی  به انگلیسی خیام و اشعارش را به تمامی جهانیان شناساند.

 وی همچنین خاطرنشان کرد: رباعیات خیام به تمام زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است و هرسال ده‌ها بار تجدید چاپ می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: