• پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-24886-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

جهان از دریچه چشم جینکو

جینکو بیلوبا حالا دیگر به عنوان یک درخت آشنا و شناخته شده در حاشیه خیابان‌های شهری جا خوش کرده است. این درخت در طول تاریخ بارها توسط انسان غارت شده است، اما در نهایت انسان بود که مانع از انقراض این درخت زیبا شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اسمیتسونیان، ساقه‌های برگ‌دار دایره‌ای شکل این درخت در فسیل‌هایی که عمر آن‌ها به 270 میلیون سال پیش بازمی‌گردد یافت شده و مشخص شده نمونه‌های قدیمی بسیار شبیه نمونه‌های امروزی هستند. از آنجا که انسان‌ها در طول تاریخ به این درخت برخوردند، سرنوشت این درخت شاخص و جالب توجه به طور ناگسستنی به تاریخ ما انسان‌ها گره خورده است.

جینکوها نه تنها در طول صدها سال به شعر، هنر و ادبیات راه پیدا کرده‌اند، بلکه تمایل انسان به دانه‌ها و همین طور زیبایی آن تا حد زیادی در تکامل این درخت نقش داشته است. در زمان‌های مختلف در تاریخ، جینکو به عنوان یک درخت غذایی کشت داده شده و به دلیل شکل زیبایش در مناطق مختلف کاشته شده و در موارد استفاده پزشکی و دارویی نیز به کار رفته است.

در مورد دیگر موجوداتی که انسان آن‌ها را سودمند می‌دانسته- مثل سیل‌های دریایی خزدار و فیل‌ها با آن عاج‌ زیبا- این بذل توجه از جانب انسان همیشه مضر بوده و باعث نابودی این حیوانات شده، اما در مورد جینکو برعکس است.   

انسان‌ها نقش بزرگی در پراکنش این درخت به نواحی مختلف داشته‌اند. آنها دریافتند که استفاده از این درخت سودمند است، آن را همه جا منتشر کردند و به این ترتیب از انقراض نجات دادند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: