• پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-25086-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

آسیب به سیستم ایمنی دلفین‌ها بر اثر آلودگی آب‌های اقیانوسی

نتایج مطالعه‌ای که برای اولین‌بار به مقایسه دلفین‌های وحشی و اسیر پرداخته نشان می‌دهد حیوانات دریایی که در آکواریوم زندگی می‌کنند سالم‌تر از حیوانات ساکن اقیانوس‌ها هستند.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان و به نقل از ایندپندنت، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد دلفین‌های وحشی در مقایسه با دلفین‌های اسیر سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و دلیل این امر آلودگی وسیع دریاهاست.

محققان وضعیت سلامت سیستم ایمنی چهار گروه از دلفین‌های بینی بطری را که در آکواریوم و در مناطق دریایی دور از سواحل آمریکا زندگی می‌کردند با هم مقایسه کردند.

مشخص شد آلاینده‌های نواحی اقیانوسی اطراف فلوریدا و کارولینای جنونی بر سیستم ایمنی دلفین‌های وحشی تاثیر منفی می‌گذارند و باعث می‌شوند مبارزه با باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها برای موجودات ساکن این نواحی دشوارتر باشد.

 پاتریک فیر، استاد دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی و سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: به نظر می‌رسد سیستم ایمنی دلفین‌ها در نتیجه محیط ناسالمی که در آن زندگی می‌کنند در طولانی مدت فعال شده است. این پدیده در اثر رویایی و مبارزه با بیماری‌های ناشی از پاتوژن‌ها، انگل‌ها و آلاینده‌های انسان‌منشا در اقیانوس‌هاست که در زیستگاه‌های حیوانی که به دقت مدیریت شده باشند مشاهده نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: کلید برخورداری از سیستم ایمنی سالم توازن بین شناسایی موجودات آسیب‌زا و تحریک بیش از اندازه سیستم ایمنی است و این مطالعه نشان می‌دهد که محیط‌زیست تا چه اندازه در بروز این پاسخ‌ها مهم است.

دلفین‌هایی که در اقیانوس‌های نزدیک چارلزتون در کارولینای جنوبی زندگی می‌کردند در معرض بالاترین سطوح آلاینده‌های صنعتی قرار داشتند و در نتیجه از بیماری‌های بیشتری رنج می‌بردند.

از آن‌جا که دلفین‌ها در بالای زنجیره غذایی جای دارند، هر نوع ماده سمی که توسط صیدشان هضم شده باشد در بدن آن‌ها تجمع پیدا می‌کند. آلاینده‌های صنعتی که به داخل آب رها می‌شوند در موجودات میکروسکوپی تغلیظ شده و این موجودات توسط ماهی‌ها خورده می‌شوند که خودشان خوراک دلفین‌ها هستند. به این ترتیب در هر مرحله از زنجیره غذایی غلظت سموم افزایش می‌یابد.

در این مطالعه مشخص شد دلفین‌هایی که در آکواریوم جورجیا در آب‌های تمیز زندگی می‌کنند سیستم ایمنی قوی‌تری دارند و تحت استرس و تنش کمتری هستند.  

محققان می‌گویند یافته‌های این مطالعه می‌تواند کاربردهایی در سلامت انسان‌ها نیز داشته باشد چرا که ماهی‌گیران محلی و ساکنان این منطقه نیز در معرض همین سموم قرار دارند.

در این مطالعه همچنین مقادیر زیادی از سم جیوه در بدن دلفین‌هایی که در ایندین ریور در فلوریدا زندگی می‌کردند یافت شد. در انسان‌ها این نوع آلودگی‌های مزمن با سرطان، بیماری‌های خودایمنی، بیماری‌های قلبی-عروقی و افزایش حساسیت به بیماری‌های عفونی همراه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: