• جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 962-20585-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی اعلام کرد؛

اعلام نتایج انتخابات شورای شهر مشهد پس از 48 ساعت

استاندار خراسان رضوی گفت: نتایج انتخابات شورای شهر مشهد ممکن است پس از 48 ساعت اعلام شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات استان، اظهار کرد: امیدواریم این انتخابات مایه قوت و سربلندی این نظام و کشور باشد، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امیدواریم این انتخابات با مشارکتی حداکثری و حضوری گسترده همراه باشد و باعث ارتقای جایگاه نظام در سطح بین الملل شده و با انسجام و همدلی مردمی در داخل این رکن از ارکان مردم سالاری دینی با شور بیشتر و به طور قانونمند و آرام برگزار شود.

وی ادامه داد: در این مدت در حوزه تبلیغات نیز مردم ما از خود بلوغ سیاسی و اجتماعی بسیاری نشان دادند، با وجود اینکه ستادها با هم فاصله چند قدمی داشتند و هیجان انتخاباتی نیز بالا بود اما هیچ برخوردی بین هواداران نامزدها پیش نیامد، اینکه در شهر در سخنرانی انتخاباتی دو کاندیدا ده‌ها هزار جوان جمع شدند و هیجان زیادی داشتند اما متعرض به یکدیگر نشدند، نشانه بالایی از بلوغ و هوشیاری مردم بود.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه عکس‌های ماهواره ای این دو منطقه نشان می‌داد فاصله این دو محل این دو سخنرانی چقدر نزدیک به هم بود، بیان کرد: حضور مردم در این دو منطقه بسیار زیاد بود اما به فضل الهی این برنامه‌ها بدون هیچ برخورد و تعارضی برگزار شد که نشان از بلوغ و هوشیاری مردم داشت.

رشیدیان تاکید کرد: باید این تجربه مردم سالاری دینی برای مردم، جهانیان و کشورهای منطقه مورد بهره برداری قرار گیرد، چون در خیلی از کشورهای همسایه تعدد نگاه ها وجود دارد ولی به جای اینکه مردم اختلاف نظر خود را سر صندوق رای بروز دهند، متاسفانه با لوله تفنگ و آتش بمب با یکدیگر مخالفت می‌ورزند، امیدواریم در سایه این امنیت، انتخابات و این جا به جایی قدرت الگویی برای مردم منطقه باشد. این امر خصوصا در سالی که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شده، بسیار اهمیت دارد چون می‌توان نشست‌هایی با فعالان اجتماعی کشورهای همسایه داشت و این تجربه‌ها را منتقل کرد.

وی اضافه کرد: از ساعت 8 صبح امروز فرایند اخذ آرا آغاز شده، ممکن است اخذ آرا در روستاها زودتر تمام شود اما هیچکس حق باز کردن صندوق‌ها را بدون اعلام وزارت کشور را ندارد، باید صندوق‌ها تا زمان اعلام وزارت کشور دربسته باقی بماند. بعد از پایان رای گیری با حضور هیات‌های نظارت و اجرایی صندوق‌ها باز و آرا شمارش می شود.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه کنترل‌ها صورت می گیرد سپس وارد سامانه می‌شود، تجمیع و بعد به وزارت کشور اعلام می‌شود، افزود: پس از این اعلام نتایج آغاز می‌شود، بعد از اعلام نتایج اجازه به نامزدها داده شده که اعتراض داشته و درخواست بررسی داشته باشند، اما بنای کلی این است که دقت فدای سرعت نشود.

وی خاطرنشان کرد: من از مردم خواهش می کنم همانطور که در تبلیغات صبر و حوصله داشتند، در اعلام نتایج نیز فقط به اطلاعیه‌های رسمی توجه کنند و از هر گونه پیش‌بینی نتایج خودداری کنند، نتیجه انتخابات براساس دقت، شمارش و مر قانون خواهد بود.

رشیدیان تصریح کرد: ممکن است در شهرهای کوچک خیلی سریع نتایج تا روز بعد اعلام شود، ولی این سیر رفت و آمد می تواند به طول بیانجامد، اما در مشهد احتمال دارد اعلام نتایج شورای شهر در مشهد بیش از 48 ساعت طول بکشد و امیدواریم دوشنبه بتوانیم اعلام کنیم، به همین جهت خواهش می‌کنیم مردم اجازه دهند دست اندرکاران با صبر و حوصله به کار خود ادامه دهند، با توجه به تعداد بالای نامزدها و تعداد بالای آرا ممکن است گمانه زنی‌هایی پیش از اعلام نتایج صورت گیرد.


استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همچنین به دلیل اینکه نخستین تجربه اخذ آرا به صورت الکترونیک را داریم، با این حال پیش بینی تعبیه صندوق و اتخاذ آرا به صورت دستی دیده شده است، اگر در برگزاری انتخابات الکترونیک تجربه خوبی داشته باشیم، شاید در برهه‌های بعدی از لحاظ هزینه و جمع آوری آرا بتوان میزان هزینه‌ها را کاهش داد.

رشیدیان با بیان اینکه هر کسی که در شورا و ریاست جمهوری انتخاب شود، متعلق به یک جناح نیست. این افراد شرکت کننده در انتخابات از نظر جمهوری اسلامی دارای صلاحیت لازم بوده اند که تایید شده اند و مردم به هر کدام از این افراد رای دهند، آن فرد منتخب است و کسی که اعلام شود، رییس جمهور همه ملت ایران است.

وی با اشاره به اینکه پس از اعلام نتایج باید برای رییس جمهور منتخب تبلیغ کرد، افزود:  باید مراقب بود اتفاقی که در برخی دوره‌ها صورت گرفت، تکرار نشود. همه نامزدها دارای صلاحیت هستند. همه صحبت‌هایی که شده نگاه یک سلیقه نسبت به سلیقه دیگری بوده ولی از نظر جمهوری اسلامی همه این افراد دارای صلاحیت هستند.

وی تصریح کرد: باید همیشه تلاش کنیم هیجانات پس از انتخابات نیز بدون توهین و تخریب باشد. امیدواریم همانطور که در تبلیغات این بلوغ در مردم وجود داشت، در زمان مشخص شدن نتایج نیز شاهد این بلوغ باشیم. از مردم دعوت می کنم با انتخاب رییس جمهور همه بلوغ و رشد یافتگی خود را در جشن رئیس جمهور منتخب نشان دهند، وقتی نتیجه مشخص شد همه باید برای این مشارکت حداکثری جشن بگیرند.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: یکی از نقاط اساسی مردم سالاری دینی رسانه‌ها هستند که نقش موثری در ایجاد شور و ارتقای بینش اجتماعی مردم دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: