• یکشنبه ۱۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-5885-5
  • خبرنگار : 15233
  • منبع خبر : ----

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

رای حلال و حرام در مکتب امام سابقه نداشت

نائب رئیس شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب خراسان رضوی گفت: رای حلال و حرام در مکتب امام سابقه نداشته و رای مردم همیشه پاک و حلال بوده است.
 
مهدی عبایی خراسانی در گفت‌‍وگو با ایسنا-منطقه خراسان، با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) قبل از اینکه رهبر سیاسی باشند رهبر دینی بودند، اظهار کرد: تا آن زمان کار سیاسی رهبران دینی در جامعه و حوزه دینی مرسوم نبود و علما در امور سیاسی دخالت نمی‌کردند.

وی ادامه داد: هیچ کدام از علمای ما در طول تاریخ سابقه ندارد که یک جنبش اجتماعی را رهبری کرده و به نتیجه رسانده باشند، در ملی شدن صنعت نفت در مشروطیت و قبل از آن در جنبش تنباکو علمایی حضور و نقش آفرینی داشتند ولی اینکه نقش رهبری داشته باشند و این نقش را تا آخر ایفا کنند چنین سابقه‌ای در مراجع و حوزه‌های علمیه نداشتیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: امام خمینی(ره) اولین فردی بودند که از نظر دینی در حوزه فقه مرجعیت داشتند و تبدیل به یک رهبر فعال سیاسی شدند که جنبشی را هدایت و به نتیجه رساندند.

نائب رئیس شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب خراسان رضوی خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) رهبری بودند که در کنار مردم حضور و صبغه‌ی دینی داشتند، خصوصیات‌شان باعث می‌شد مردم از ایشان درس بگیرند و به دستوراتشان توجه کنند.

عبایی خراسانی با بیان اینکه دیدگاه امام در سال 57 دیدگاه‌های جهانی است، گفت: ایشان از جمهوری، حقوق زنان، مردان و از مسائل مربوط به جوانان صحبت می‌کند، این‌ها در سال 41 و42 نبود و این همان تغییر متقابل مردم، جامعه و رهبری است، یعنی رهبران هم در این فرآیند پخته می‌شوند و استادی بیشتری پیدا می‌کنند و روز به روز مطالب بیشتری در مورد مردم آموزش می‌دهند و این در چهره‌ی امام دیده می‌شد.

وی تاکید کرد: ما در تاریخ گذشته‌مان رهبری که از ریز مسائل مردم صحبت کند را نداشته‌ایم و بارها این را شنیده‌ایم که امام فرمودند مردم از یک پاسبان می‌ترسیده‌اند، ازپاسمانی که نماد قدرت هم نیست بلکه ابزار قدرت است؛ اما امام می‌فرمودند مردم امروز از چیزی نباید بترسند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت : این ریختن ترس مردم از قدرت‌ها جز اولین چیزهایی بود که امام به مردم آموزش داد و مردم هم اعتماد کردند و با تجربه و ایمان قلبی به این نتیجه رسیدند که آن چیزهایی که این رهبر می‌گوید، درست است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به دلایل مختلف در جامعه ما احساس می‌شود آرمان‌ها، روش، منش و اخلاق امام در حفظ حقوق مردم و در رای مردم کمی مغفول مانده است، گفت: در شرایط فعلی احساس می‌کنیم شرایط اجتماعی‌مان آلوده به برخی بداخلاقی‌ها، پشت کردن به حقوق مردم، موضع گیری گزینشی میان مردم و برتری دادن یک نحله‌ی اجتماعی که به ما نزدیک‌ترند بر بقیه مردم است.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروزه صحبت از رای حلال و حرام است، عنوان کرد: این چیزها در مکتب امام سابقه نداشته و مذموم بوده است، رای مردم همیشه پاک و حلال بوده است و الان بین رای مردم تفاوت قائل می‌شوند و می‌گویند این‌ها که به ما نزدیکترند رای حلال و پاک دارند و دیگران رای‌شان حلال و پاک نیست.

عبایی‌خراسانی تاکید کرد: ما باید به سرچشمه اصلی اندیشه و رفتار امام برگردیم چراکه ایشان بر حفظ حقوق مردم بسیار تاکید می‌کردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: