• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-18886-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

صبح امروز صورت گرفت؛

اعتراض دانشجویان دکتری دانشگاه فردوسی به امور صنفی و شغلی

جمعی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به شرایط صنفی، رفاهی و شغلی این دانشجویان در کشور امروز مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه فردوسی مشهد امروز 24 خرداد ماه در اعتراض به شرایط صنفی، رفاهی و شغلی خود که به صورت همزمان با سراسر کشور صورت گرفته بود، در مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند و مهم‌ترین مطالبات خود را با شعار‌هایی نظیر "چرا ما همانند دانشجویان وزارت بهداشت شاغل محسوب نمی‌شویم"، "وزارت علوم هیچ حمایتی از ما نمی‌کند"، "اگر به دانشجویان حقوق یا کارانه پرداخت کنند، این تعداد دانشجوی دکترا نمی‌گیرند"، "هزینه مقاله هایمان را هم خودمان پرداخت کرده ایم"، "شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئله دانشجویان دکترا ورود پیدا کند" و "شغل و آینده حق ماست" از مسئولان خواستار شدند. 

از آینده شغلی نامعلوم تا جذب کیلویی دانشجویان دکتری 

ف. م. یکی از دانشجویان دکتری معترض در این تجمع به خبرنگار ایسنا گفت: دانشجویان دکتری در وزارت علوم از مظلوم‌ترین اقشار هستند؛ ما سال‌ها تحصیل و تحقیق کرده‌ایم و برخی از دانشجویان روزانه هفت تا 10 ساعت در دانشگاه مشغول تحقیق هستند و با توجه به میانگین سنی بالای 30 سال و شرایط زندگی مانند تاهل و مخارج ما باید چه کار کنیم؟ 

وی ادامه می‌دهد: از ما تعهد گرفته شده است که تمام وقت در اختیار دانشگاه باشیم و مشغول به کار نشویم؛ اگر هم بخواهیم باید سراغ شرکت‌های خصوصی برویم که عملا از اطلاعات و مدرک ما سوء استفاده می‌کنند در عین حال وزارت علوم ما را شاغل به حساب نمی‌آورد، در حالی‌که دانشجویان وزارت بهداشت شاغل محسوب می شوند و کارانه یا پژوهانه یا تحت هر عنوان دیگری مبلغی را دریافت می‌کنند، ولی وزارت علوم نه از ما استفاده می‌کند و نه به ما پژوهانه‌ای پرداخت می کند.

ع.ت. یکی دیگر از دانشجویان معترض در خصوص رشد شتاب علمی کشور می‌گوید: این رشد را مقالات و پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های ما رقم می‌زند. مسئولین که به این رشد علمی افتخار می‌کنند چرا برای ما کاری انجام نمی‌دهند؛ در تمام دنیا دانشجویی دکتری شاغل محسوب می شود و حقوق دریافت می‌کند، درحالی‌که حتی وامی که به ما پرداخت می‌شد، با شرایط سخت تری از گذشته پرداخت می‌گردد.

در ادامه این دانشجویان خواستار صحبت با رییس دانشگاه فردوسی شدند و دکتر کافی نیز با حضور در جمع دانشجویان برای دقایقی به اعتراضات آنان پاسخ داد.

پیگیر مشکلات دانشجویان دکتری در وزارت علوم خواهیم بود

دکتر محمد کافی، رییس دانشگاه فردوسی مشهد در جمع دانشجویان معترض عنوان کرد: من به عنوان رییس دانشگاه و نماینده دانشجویان در وزارت علوم  قول می‌دهم این اعتراضات را پیگیری کنم؛ قطعا اگر از دانشجو حمایت شود، بدون دغدغه مقالات بهتری ارائه می‌دهد و شرایط آنان باید به نحوی باشد که حداقل مخارج زندگی دانشجو باشد.

وی ادامه داد: ما علاقه‌مندیم اختیارات رئیس دانشگاه در حدی باشد که این موضوع اصلا نیازی به شورای عالی انقلاب فرهنگی نداشته باشد، اما در شرایط فعلی همه چیز به مرکز، دولت یا شورای عالی انقلاب فرهنگی موکول می‌شود.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید براینکه ما در جهت سیاست کاهش پذیرش حرکت می‌کنیم، تصریح کرد: سه سال پیش پردیس همین دانشگاه چندین هزار دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد داشت و در یک واحد دانشگاه آزاد، 560 دانشجوی کارشناسی ارشد تنها در یک رشته پذیرش شده است. این مسئله‌ای است که  باید در کل کشور اصلاح شود. 

کافی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ما این است که چرا درکنار اینکه دانشجوی دانشگاه دولتی تا این اندازه سختی می‌کشد، سایر مراکز به طور گسترده دانشجو پذیرش می‌کنند.

منابع مالی وزارت علوم برای پرداخت حقوق بلاعوض به دانشجویان دکتری محدود است

دکتر کامران داوری، معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، گفت: یکی از اعتراضات دانشجویان دکتری این است که چرا دانشجویان دکتری وزارت علوم مانند وزارت بهداشت حقوق بلاعوض دریافت نمی‌کنند، دانشجویان وزارت بهداشت، پزشک محسوب می‌شوند و شرایط و مزایای متفاوتی دارند و از طرفی  منابع مالی که بتوان به دانشجویان دکتری وزارت علوم ماهانه حقوق بلاعوض داد، محدود است.

وی اظهار کرد: سال‌ها است وزارت علوم سعی دارد منابعی را ایجاد کند تا  دانشجویان دکتری ما بتوانند با داشتن منابع مالی بدون هیچ دغدغه ای به تحصیل و پژوهش بپردازند که این قانون از سال 88 تصویب شد تا با همکاری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری مبلغ پنج میلیون تومان را به حدود 1000 نفر از دانشجویان نخبه مقطع دکتری در طول 24 ماه به صورت بلاعوض اختصاص داده شود. 

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: این مبلغ وام نبود و در آن زمان از منابع صندوق علم و فناوری ریاست جمهوری که حجمش در کل کشور هزار نفر بود، تامین می‌شد. اما چون این منبع مالی پوشش کافی برای دانشجویان نداشت، در وزارت علوم تصمیم گرفتند وام‌های جدید را تعریف کنند که این وام‌ها با حمایت بانک تجارت پرداخت می‌شود.
 
داوری افزود: در واقع دو نوع وام برای دانشجویان دکتری تعریف شده است که وام اول با حمایت صندوق رفاه وزارت علوم ماهانه 500 تومان با پوشش 9 ماهه در سال پرداخت می‌شود و دانشجویان با همان ضامن‌های قبلی می‌تواند از این وام بهره‌مند شوند.

وی اضافه کرد: مبلغ وام دوم که اخیرا گفته شد 700 هزار تومان به جای ماه 500 هزار تومان در ماه است و به 12 ماه در سال تعلق می گیرد. این وام جدید با بهره 4 درصد تحت حمایت بانک تعاون است و با توجه به اینکه بانک جدیدی قرارداد بسته شده است، نیاز به ضامن‌ کارمند و یا کاسب دارای کسب و کار است. این وام از لحظه ورود دانشجو به مقطع دکتری پرداخت می‌شود و پس از چهار سال که فارغ‌التحصیل شد می‌تواند تا پنج سال هزینه وام را پرداخت نماید. پیش بینی شده است که این وام از مهر ماه به دانشجویان شبانه دکتری نیز تعلق بگیرد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: اعتراض اصلی دانشجویان دکتری پیدا کردن ضامن‌ها برای وام و زمان اختصاص وام بوده که به جای مهرماه در خردادماه مطرح شده است و  بسیاری از دانشجویان منتظر این وام بودند اما پس از اعلام شرایط آن، با اعتراض آنان روبرو شد اما اینکه چرا دیر اتفاق افتاده، جای حرف دارد و اکنون نیز بسیاری از دانشجویان دکتری برای این وام فرم پر نکرده‌اند. 

داوری با بیان اینکه حدود 4000 هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به تحصیل هستند که بخشی بزرگی از آنان متقاضی وام می‌شوند، خاطرنشان کرد: مشکلات اصلی دانشجویان دکتری باید از طریق وزارت علوم و صندوق رفاه پیگیری شود و از حوزه کاری ما در دانشگاه خارج است ولی ما امیدواریم در سال آینده شرایط بهتری برای آنان فراهم شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: