• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-10085-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

با حضور نمایندگان معترضین و منتخبین صورت می گیرد،

آغاز بازشماری ۴۰ صندوق انتخابات شورای شهر مشهد

 فرماندار مشهد گفت: در فرآیند تایید یا ابطال انتخابات یک حلقه مفقوده داریم که مربوط به عدم اعلام نظر هیات نظارت شهرستان در خصوص نتیجه انتخابات شورای شهر مشهد بود.

محمد رحیم نوروزیان در گفت و گو با ایسنا-منطقه خراسان، با بیان این مطلب که هیات نظارت شهرستان می بایست پنج روز پس از تایید هیات اجرایی نظر خود را اعلام کند، اظهار کرد: پس از آن که در هفته گذشته 30صندوق را بازشماری کردیم و تفاوت معناداری ایجاد نشد، در جلسه ای مشترک به شکایت ها رسیدگی کردیم و در آنجا گفتیم که ما از اول نظرمان این بود که شکایت ها مبنا و اساسی ندارد و اکنون هم شاهد این هستیم که تغییری در آرا ایجاد نشد.

وی افزود: بنابراین باتوجه به عدم تغییر نتیجه، هیات اجرایی صحت انتخابات را اعلام کرد و هیات نظارت شهرستان می بایست تا پنج روز پس از آن نظر خود را که تایید یا ابطال یک شعبه، چند شعبه یا تمام شعب می بود اعلام می کرد که این اتفاق نیفتاد.

وی تصریح کرد: این کار آقایان منطبق با قانون نیست و باید از خودشان پرسید که نتوانسته اند یا نخواسته اند که نظر دهند، چرا که می بایست طبق قانون تایید یا رد صحت انتخابات را اعلام می کردند.

نوروزیان در پاسخ به این سوال که عنوان می شود معترضین اعتراض های خود را مستقیم به هیات نظارت استان برده اند، گفت: خیر این چنین نیست و افراد در صورتی حق دارند شکایت خود را به هیات نظارت استان ببرند که هیات نظارت شهرستان انتخابات را تایید کرده باشد و آنجاست که هیات نظارت استان 15روز زمان دارد تا موضوع را بررسی کند.

فرماندار مشهد با بیان اینکه حلقه مفقوده­ موجود مربوط به این است که هیات نظارت شهرستان نظر خود را در مدت زمان قانونی اعلام نکرده است، ادامه داد: هیات نظارت استان عنوان کرد که می بایست 10درصد از صندوق ها بازشماری شوند که پاسخ ما این بود که ابتدا مشخص کنید جایگاه قانونی الان کجاست و اکنون در چه مرحله ای هستیم، اگر هیات نظارت شهرستان تایید کرده است سپس شما 15 روز زمان دارید تا به شکایت ها رسیدگی کنید، اگر هیات نظارت شهرستان تایید نکرده پس می بایست ابطال را اعلام کنید که آن را هم نگفته، بنابر این شما ابتدا مشخص کنید در چه مرحله ای از فرآیند قانونی هستیم.

وی گفت: پس از آن مسئول هیات نظارت استان نامه ای نوشتند و در آن نامه هیچ گزارشی در مورد مردود بودن انتخابات توسط هیات نظارت شهرستان ایراد نشده بود و استنباط می شد که فرض را بر تایید گذاشته اند و گفتیم پس این نامه را فرض بر تایید می گذاریم تا محل و ورود قانونی درست شود.

نوروزيان متذکر شد: آقایان برای بازشماری شرط و شروطی گذاشته بودند که مخالفت کردیم و گفتیم فقط در چهارچوب قانون بازشماری را انجام خواهیم داد و هیچ شرط و شروط خارج از قانونی را قبول نمی کنیم.

وی ضمن بیان این مطلب که استاندار محترم هم بر تفاهم تاکید داشتند، بیان کرد: براساس تفاهم قرارشد 40صندوق مجددا بازشماری شود و اگر تفاوت معناداری ایجاد شد بازشماری را تا 10درصد از صندوق ها انجام دهیم و در غیر این صورت تا همان 40صندوق متوقف شود.

نوروزيان افزود: چنانچه تفاوتی در نتیجه آرا ایجاد نشود هیات اجرایی دیگر به هیچ وجه با ادامه بازشماری موافقت نخواهد کرد چرا که هم فراتر از شرایط قانونی است و هم این کار به منزله بی توجهی، بی احترامی و لوس کردن رای مردم قلمداد خواهد شد.

وی گفت: مقرر بود بازشماری 40صندوق از ظهر امروز با نمایندگان معترضین و منتخبین و سایر عوامل انتخابات آغاز شود و امیدواریم که تا پایان امشب خاتمه یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: