• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 963-6091-5
  • خبرنگار : 15169
  • منبع خبر : ----

رییس اتحادیه هتل‌داران خراسان رضوی:

شهرداری نگاهی خصمانه به هتل‌داران داشت

رییس اتحادیه هتل‌داران خراسان رضوی گفت: شهرداری در دوره گذشته با نگاهی خصمانه و رفتاری نامناسب با هتل‌داران برخورد کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد قانعی در نشست مشترک عوامل اجرایی و همراهان ستاد اصناف، بازرگانان، تعاون گران و فعالان گردشگری دکتر روحانی در خراسان رضوی با منتخبین مردم مشهد در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و مدیران عالی استان، اظهار کرد: گردشگری و توریسم در دنیا از جایگاه خاصی برخوردارند، در سطح بین‌المللی گردشگری بر اساس اعلام سازمان جهانگردی جهانی پس از نفت و خودرو، سومین صنعت درآمدساز دنیا است.

قانعی تصریح کرد: ترکیه در سال 2016، 46 میلیارد دلار درآمد از صنعت توریسم به دست آورد، اما کشور ما از صنعت نفت 36 میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرد که این مقایسه خود گویای اهمیت صنعت توریسم در دنیای امروز است.

وی افزود: هر گردشگر در کشور ما به صورت میانگین، هزار و 500 دلار هزینه می‌کند که معادل 50 بشکه نفت است. متاسفانه جایگاه پیشین خود را از دست داده‌ایم و هم‌اکنون جایگاه ما بین صد تا صد و پنجم در دنیاست که متاسفانه جایگاهی ضعیف است. در مشهد نیز به واسطه وجود حرم مطهر رضوی، می‌بایست جایگاه خوبی می‌داشتیم اما از این فرصت استفاده خوبی نشده‌ است.

قانعی با اشاره به حوادث مربوط به تیرگی روابط با کشورهای عربی منطقه گفت: سال گذشته دچار مشکلی شدیم که در جریان آن قرار دارید، به واسطه آن حوادث، دو سوم از گردشگران عرب‌زبان خود را از دست دادیم که از حوزه خلیج فارس به مشهد می‌آمدند. ضمن اینکه 75 هتل با مشکل عدیده در این رابطه مواجه شدند.

رییس اتحادیه هتل‌داران خراسان رضوی به آمار هتل‌های فعال و در حال ساخت مشهد اشاره کرد و گفت: 200 هتل فعال در مشهد داریم که به همین میزان هتل در حال ساخت داریم، اما این ساخت و سازها بر اساس مطالعه و بررسی دقیق صورت نگرفته ‌است و پس از بهره‌برداری از این هتل‌ها بحران آغاز خواهد شد. مشهد دارای جایگاه  و موقعیت عالی در کشور است، اما با توجه به میزان جذب توریسم، دچار مشکل خواهیم ‌شد و با توجه به نوع نگاه‎ها در مشهد، باید به شکلی خاص به جذب توریست بپردازیم.

قانعی با اشاره به دوران پس از فروپاشی شوروی تاکید کرد: در دوران فروپاشی شوروی، شاهد حضور گردشگران آسیای میانه بودیم، اما با برخورد بدی که صورت گرفت آنها ترجیح دادند به جای مشهد و ایران راهی کشورهای همسایه شوند که طبیعتا از این سفرها هیچ درآمدی برای ما حاصل نمی‌شود.

وی عنوان کرد: اکنون رقمی معادل 70 درصد تخفیف برای زائران و گردشگران درنظر گرفته‌ایم اما در حال حاضر نیز ظرفیت 20 تا 30 درصد هتل‌ها اشغال می‌شود، در بهترین حالت نیز در تابستان بین 40 تا 50 درصد ظرفیت هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رییس اتحادیه هتل‌داران خراسان رضوی با انتقاد از نحوه دریافت مالیات از هتل‌ها گفت: نحوه دریافت مالیات و محاسبه ارزش افزوده به شکلی بد صورت می‌گیرد و حتی سبب شده است که برخی به دنبال تعطیل کردن یا واگذاری هتل‌های خود باشند. در حالی که کمترین سرمایه به کار گرفته‌شده در هتل‌ها 50 میلیارد است که این رقم در برخی از هتل‌ها تا هزار و پانصد میلیارد افزایش می‌یابد.

قانعی درباره شهردار فعلی مشهد گفت: شهرداری در گذشته با نگاهی خصمانه و رفتاری نامناسب با هتل‌داران برخورد کرد. برخوردهایی مثل پلمب و ... سبب شد تا برخی از همکاران برای تامین هزینه‌ها و پرداخت مطالبات شهرداری به دنبال اخذ وام باشند.

وی تاکید کرد: برای منتخبین جدید شورای شهر آرزوی موفقیت می‌کنیم و آرزو می‌کنیم که نگاهی نو و مناسب به این صنعت داشته‌ باشند. صنعت هتلداری و گردشگری، یکی از کم‌مشکل‌ترین و یکی از بهترین انواع ایجاد اشتغال است. در حال حاضر 35 هزار شاغل به شکل مستقیم در این صنعت مشغول کار هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: