• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 963-6191-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

مراسم احیای سومین شب از لیالی قدر در جوار بارگاه رضوی برگزار شد

مراسم احیای آخرین شب از لیالی قدر در حرم رضوی با حضور ‌میلیونی زائران و مجاوران در این مضجع شریف برگزار شد.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بسیاری از مردم مشتاق از نقاط مختلف شهر و بسیاری از زائران از شهرهای مختلف در این سه شب پرفضیلت که فرصتی برای تطهیر روح، تقدیر نیک و آزادی روح است خود را به جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) رساندند. پایان مراسم سومین شب قدر با بارش رحمت الهی همراه شد و باتوجه به مفروش شدن کلیه صحن‌ها، رواق‌ها و فضای اطراف حرم سبب زائران نیز در امر جمع‌آوری فرش‌ها مشارکت کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی، سخنران مراسم شب قدر در حرم مطهر درباره مخفی بودن شب قدر در بین شب‌ها با بیان اینکه پنهان بودن شب قدر، دارای حکمت است، اظهار کرد: مخفی بودن شب قدر اثر اخلاقی، اجتماعی و تربیتی دارد و مانند مخفی بودن زمان مرگ انسان‌ها است، زیرا اگر افراد از زمان مرگ یکدیگر باخبر بودند بسیاری از مسایل زندگی، روابط بین انسان‌ها و نیز تلاش انسان‌ها برای آینده خود از بین می‌رفت و همچنین مانند ندادن سوالات امتحانی به دانش آموزان است.

وی با اشاره به حدیثی درباره شب قدر گفت: خداوند سه چیز را در دنیا مخفی کرده است، اول ولی و بندگان خوب خود را بین انسان‌ها مخفی کرد. دوم شب قدر را در بین شب‌ها مخفی کرده است و سوم رضایت خدا را در میان کارهای خیر پنهان کرد تا به تمام کارهای خیر عمل شود.

سخنران مراسم شب قدر در حرم رضوی به منزلت سوره قدر اشاره و خاطرنشان کرد: در روایات نقل شده است که ثمره و گنج قرآن و نگهبان مومن، سوره قدر است و پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) فرمودند که این سوره تا قیامت برای تو و فرزندان توست.

وی یادآور شد: ندامت و پشیمانی قبل از توبه و عزم و اراده بعد از توبه قرار دارد، دو نوع ندامت وجود دارد ندامت و پشیمانی غیرقابل جبران، خوب است اما اثری در زندگی ندارد. در قرآن هفت مرتبه به ندامت اشاره شده است، مانند ندامت گناهکاران در جهنم و یا مانند غفلت در ارتکاب برخی کارها که به پشیمانی غیرقابل جبران می‌انجامد.

رفیعی با بیان اینکه پشیمانی‌ای مفید است که امکان جبران وجود داشته باشد افزود: یعنی پس از خطا فرد در صدد جبران آن برآید. پشیمانی قابل جبران دارای ارزش است. استغفار نیز نوعی پشیمانی به شمار می‌رود البته امام رضا(ع) فرمودند هرکس استغفار کند اما درصدد جبران نباشد خودش را به استهزاء و مسخره گرفته است.

وی به راه‌هایی که از پشیمان شدن جلوگیری می‌کند عنوان کرد: برای دچار نشدن به پشیمانی غیرقابل جبران نباید فرصت را از دست داد. همچنین عصبانی نشدن و سنجیدن سخن و تدبیر قبل از عمل از توصیه‌های دچار نشدن به پشیمانی است.

در مراسم احیای این شب قدر سوره‌های عنکبوت، روم و دخان تلاوت ‌شد، مهدی شجاع و علی برادران به قرائت دعای جوشن کبیر پرداختند و در ادامه مرثیه سرایی توسط احمد واعظی برپا شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: