• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-11985-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ممکن است جنگ افغانستان چند نسل ادامه پیدا کند

فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در افغانستان اذعان کرده است آمریکایی‌ها ممکن است برای مدت طولانی‌تری در خاک افغانستان بمانند؛ حضوری که می‌تواند چندین دهه به طول بینجامد.

به گزارش ایسنا، دیوید پترائوس، فرمانده سابق نیروی آمریکایی در افغانستان طی مصاحبه‌ای با شبکه خبری پی‌بی‌اس، در این باره گفت: جنگ فعلی در افغانستان در آینده نزدیک پایان نمی‌یابد.

این ژنرال بازنشسته که ارتش آمریکا را در اوایل دهه 2000 در افغانستان رهبری می‌کرد در ادامه تاکید کرد: "ما برای دلیلی به افغانستان رفتیم و برای دلیل دیگری نیز آنجا ماندیم این دلیل شکست القاعده پس از حملات 11 سپتامبر بود".

پترائوس با این حال خاطر نشان کرد که ممکن است جنگی چند نسلی در این کشور جنگ زده آسیایی بروز و ادامه پیدا کند.

وی افزود: شرایط در افغانستان طوری نیست که بگوییم می‌توان طی چند سال در آن پیروز شد. ما قرار نیست یک تپه را اشغال کنیم و روی آن پرچم بگذاریم و سپس برای برگزاری رزمایش مانور پیروزی به وطن برگردیم. ما باید برای مدتی طولانی در این کشور بمانیم اما به روشی که قابل تحمل باشد.

این ژنرال برجسته آمریکایی در حمایت از اظهارات خود بر نمونه‌های دیگری از استقرار طولانی‌مدت نیروهای آمریکایی در نقاط دیگر جهان اشاره و عنوان کرد: ما بیش از 65 سال در کره بودیم چراکه منافع ملی مهمی را داشتیم اما با این حال من گمان نمی‌کنم که حضور آمریکا در افغانستان تا این اندازه به طول بینجامد.

پترائوس با این حال خاطر نشان کرد که نباید به ماموریت آمریکا در افغانستان به عنوان برنامه و ماموریتی سالانه نگاه کرد چراکه چنین رویکردی رهبران افغان را خشمگین خواهد کرد.

این اظهارات پترائوس در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای استقرار چهار هزار نیروی دیگر در افغانستان به منظور آموزش ارتش این کشور در مقابله با طالبان آماده می‌شوند.

این ژنرال که نیروهای آمریکایی و ناتو را از سال 2010 تا 2011 در افغانستان رهبری می‌کرده تاکید می‌کند که این نیروها طالبان را به عقب نمی‌رانند بلکه همانطور که گفتم ما قرار نیست به صورت پایدار و دائم در این نبرد پیروز باشیم.

وی در ادامه به تفاوت میان نبرد افغانستان و عراق اشاره و تشریح کرد: تفاوت بسیار بزرگی میان افغانستان و حتی عراق وجود دارد. این گروه‌های افراطی چون طالبان، شبکه حقانی و سایر گروه‌های این چنینی دور از دسترس نیروهای آمریکایی هستند چراکه در خاک پاکستان مأمن‌هایی دارند.

وی درباره عملیات آمریکا در خاورمیانه و سایر مناطق همچنین اظهار کرد: بدون شک ما شاهد عملیات بیشتری از سوی نیروهای آمریکایی خواهیم بود بنابراین ارتش کشور باید همواره تمرکز خود را بر کاهش تلفات غیرنظامی معطوف کنند.

پترائوس با این حال بار دیگر اذعان کرد که معمولا در دوران جنگ نمی‌توان از چنین اتفاقی اجتناب کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: