• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-21386-5
  • خبرنگار : 15021
  • منبع خبر : ----

چرا صخره‌های ویرمیلیون قرمز هستند؟

چگونه این سنگ‌ها اینقدر قرمز هستند؟ به گفته محققان رنگ قرمز آنها به دلیل اکسید آهن است. این صخره‌ها که تا  12کیلومتر کشیده شده‌اند از جاذبه‌های گردشگری آریزونا هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس، آهن روی زمین از فعالیت ستاره‌های ابر نو اختر قدیمی و فروپاشی ستاره‌های بزرگ است که انرژی خود را از دست داده‌ و یا از بین رفته‌اند.

پس از بین رفتن این ستاره‌ها (به علت گرایش شدید در مرکز خود)، آنها مقدار زیادی انرژی منتشر می‌کنند که در آن عناصر با هم ترکیب شده و عناصر سنگین‌تری از جمله آهن    ایجاد می‌کنند.
 
به گفته محققان دانشگاه ایالت پنسیلوانیا، در دوران آرکئن(چهار میلیارد  تا  2.5میلیارد سال پیش)، اکسیژن کمی در جو وجود داشت. بدون اکسیژن، آهن می‌‌تواند در آب حل شود، بنابراین  اقیانوس‌های دوران آرکئن مقدار زیادی آهن حل شده را حمل می‌کردند.

هرچند موجودات زنده تک‌سلولی شروع به تولید اکسیژن از طریق فتوسنتز کردند که این اکسیژن وارد آب اقیانوس‌ها شده و با آهن ترکیب و منجر به تولید موادمعدنی اکسید آهن مانند هماتیت Fe2o3   که اغلب به رنگ قرمز است و مگنتیت Fe3o4 شد.      

هنگامی که فلز با اکسیژن موجود در هوا واکنش می‌دهد و زنگ آهن بدست می‌آید به آن اکسیداسیون می‌گویند که باعث قرمز شدن سنگ‌ها می‌شود.

در مورد صخره‌های ور میلیونVermilion Cliffs  در آریزونا باید گفت که رنگ قرمز آنها  به دلیل وجود مواد معدنی غنی از آهن در سنگ‌های رسوبی آن منطقه می‌باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: