• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-21686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نامه رییس دانشگاه فردوسی به وزیر علوم برای پیگیری مطالبات دانشجویان دکتری

رییس دانشگاه فردوسی مشهد در نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار پیگیری مطالبات رفاهی و تحصیلی دانشجویان دکتری شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در نامه دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خطاب به دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آمده است:

جناب آقاي دكتر فرهادی

وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوری

با سلام و احترام 

ضمن آرزوي قبول طاعات و عبادات در ماه ضيافت الله، همانطور كه مستحضريد دانشجويان دكتري خصوصا دانشجويان دكتري مشغول به تحصيل در دانشگاه هاي بزرگ و سطح يك كشور سرمايه هاي ارزشمندي از نظر حفظ شتاب علمي و توليد فناوري به شمار مي آيند كه هرگونه تلاش و هزينه براي بالندگي و شكوفايي علمي آنان، تاثير مستقيم در استقلال و پيشرفت ميهن اسلامي ايران در آينده نزديك خواهد داشت. دانشگاه فردوسي مشهد نيز تمام تلاش خود را در جهت حمايت و ايجاد بستر مناسب براي اين قشر تاثيرگذار از دانشجويان خود نموده است اما با اينحال برخي اقدامات نيازمند حمايت و مساعدت هاي دولت محترم تدبير و اميد و وزارت متبوع مي باشد. پيرو اجتماعاتي كه تعدادي از آنها در دانشگاه هاي كشور داشتند، اهم مطالبات آنان در دو دسته رفاهي و تحصيلي جهت مساعدت و دستور مقتضي در ذيل به استحضار مي رساند:

الف- مطالبات رفاهي

 1.  از آنجا كه حضور دانشجوي دكتري در طي دوره تحصيل در دانشگاه به صورت تمام وقت بوده و در نتيجه امكان اشتغال و كسب درآمد براي وي در جامعه ميسر نمي باشد، پرداخت حقوقي در حد رفع هزينه هاي روزمره يك دانشجوي دكتري مطلوب بوده و مورد تقاضا مي باشد.

2.  تسهيل پرداخت وام دانشجويي و تغيير قوانين بازپرداخت آن به گونه اي كه دانشجويان دكتري كمترين فشار مالي را متحمل گردند نيازمند بازبيني قوانين و مورد تقاضا مي باشد.

3. از آنجا كه بخش قابل توجهي از جامعه دانشجويان دكتري متاهل مي باشند تامين خوابگاه متاهلي مناسب براي اين دانشجويان نيازمند به بودجه و تامين اعتبارات لازم است كه از استطاعت مالي اين دانشگاه خارج مي باشد. لذا خواهشمند است نسبت به اختصاص اعتبار براي اين مهم مساعد و دستور مقتضي صادر فرمائيد. 

 4. به منظور بهره مندي از ظرفيت هاي علمي فارغ التحصيلان نخبه مقطع دكتري در دانشگاه ها تقاضا دارد نسبت به افزايش سهميه جذب اعضاء هيات علمي جديد مساعدت و دستور مقتضي صادر فرمائيد. 

ب- مطالبات تحصيلي

1. با توجه به انتظاري كه از دانشجويان دكتري نسبت به انتشار مقالات علمي در مجلات معتر جهان نمايه شده در پايگاه هاي استنادي علوم مي رود و همچنين با عنايت به زمانبر بودن انتشار مقاله در اين مجلات شايسته است نسبت به سنوات مجاز تحصيل دانشجويان دكتري تجديد نظر گردد. 

2. با توجه به شرايط سني و طول مدت تحصيل دانشجويان دكتري كه امكان يافتن شغل را پس از فراغت از تحصيل تحت تاثير قرار مي دهد، پيشنهاد مي گردد سنوات تحصيل دانشجويان دكتري به عنوان سابقه كار و سنوات خدمت محسوب گردد. 

3. با توجه به محدوديت امكانات آموزشي و پژوهشي در بسياري از دانشگاهها و موسسات پذيرنده دانشجوي دكتري از يك طرف و اشباع شدن بازار كار براي اين دانش آموختگان از طرف ديگر، در ميزان پذيرش دانشجو در دانشگاه آزاد و ديگر دانشگاههاي تحت مديريت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تجديد جدي صورت پذيرد.

اميدوارم با مساعدت ها و پيگيري هاي جنابعالي شاهد اميدواري بيشتر اين دانشجويان در راه توليد علم و فناوري باشيم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: