• شنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-4686-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان تاکید کرد

لزوم تصویب قوانین مدون برای "سلول درمانی" در ایران

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان گفت: ما قوانین مدونی برای انجام روش‌های سلول درمانی در کشور نداشته‌ایم و همین باعث شده که به ما اجازه استفاده از این روش به طورکامل داده نشود، بنابراین امیدواریم در آینده قوانین مدونی در این زمینه ایجاد شود. 

دکتر انسیه حاجی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: در آینده دارودرمانی و سلول درمانی در کنار یکدیگر می‌توانند یک روش درمانی بسیار قوی را برای معالجه اغلب بیماری‌ها ایجاد کنند.

راه‌اندازی "بیمارستان سلول درمانی" تا سه سال آینده 

وی با اشاره به راه اندازی بیمارستان سلول درمانی در تهران، افزود: در حال حاضر 43 مرکز در سطح دنیا سلول درمانی را انجام می‌دهند که 33 مرکز آن در آمریکای شمالی است، اما متاسفانه از این 43 مرکز تنها یک مرکز در آسیا و در کشور کره جنوبی تاسیس شده است، اما ما قصد داریم که دومین مرکز آن را در تهران راه‌اندازی کنیم. شهرداری تهران اجرا و ساخت طرح "بیمارستان سلول درمانی" را طی سه سال آینده پیش‌بینی کرده است. 

این متخصص بیوتکنولوژی پزشکی ادامه داد: ما حدود یک سال است که برای پروژه "بیمارستان سلول درمانی" ایده‌های مختلفی مطرح کرده‌ایم و از هفت مرکز سلول درمانی در ایالات آمریکا بازدید داشته‌ایم. اگر این پروژه به انجام برسد، امید بزرگی در خاورمیانه زنده می‌شود و با بیمارستان‌های آمریکا که در این زمینه فعالیت دارد، برابری می‌کند.

حاجی‌زاده اضافه کرد: پروژه" بیمارستان سلول درمانی" به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که ساختمان بیمارستان، پژوهشگاه و همچنین پروسه تولید، ترجمان و کاربرد علم در کنار یکدیگر هستند، درواقع این ساختمان پژوهشگران و پزشکانی که سلول را به بیماران پیوند می‌زنند، به‌صورت یک پل در ارتباط با یکدیگر قرار می‌دهد.
 
درمان دیابت با سلول‌های بنیادی در ایران

وی تاکید کرد: در حال حاضر ما در پژوهشگاه رویان با دو روش پیوند جزایر لانگرهانس انسان به افراد دیابتی و پیوند از سلول‌های مغز استخوان به بیمارانی که کمتر از 6 هفته از ابتلا به دیابت نوع یک آنان می‌گذرد، فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم که هر دو نوع این مطالعات با حمایت ستاد سلول‌های بنیادی انجام می‌شود.

عضوهیات علمی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه حدود 90 درصد از بیماران دیابتی با دریافت رژیم‌های استاندارد به‌صورت کامل درمان می‌شوند، افزود: ما در پژوهشگاه رویان بیماران دیابتی با شرایط خاص که به درمان با انسولین پاسخ نمی‌دهند را برای روش‌های سلول درمانی انتخاب می‌کنیم و اگر بیماران به این روش نیز پاسخ ندهند، درمان پیشرفته‌تری را برای آنان در نظر می‌گیریم.

حاجی‌زاده گفت: ما برای درمان نوع دیابت موردنظر، کاربردهای مختلف سلول‌های بنیادی را به کار می‌گیریم و در مرحله بعد مطالعات ترجمانی و سلول درمانی را بر روی انواع حیوانات از جمله موش و میمون‌های دیابتی انجام می‌دهیم. ما در این کلینیک تحقیقاتی انجام می‌دهیم که نشان دهد آیا معالجه بیماری دیابت به کمک سلول‌های بنیادی قطعی است یا خیر.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه دیابت نوع دو روند مزمن‌تری دارد، اکثر افراد دیر متوجه این بیماری می‌شوند، ولی بیماران دیابت نوع یک معمولا کودکانی هستند که انسولین در بدنشان ترشح نمی‌شود که عموما علائم آن ناگهانی بروز می‌یابد درحالی‌که بیماری ممکن است از دو سال قبل آن آغازشده باشد.

این متخصص بیوتکنولوژی پزشکی با اشاره به اینکه درمان‌هایی که در حال حاضر برای دیابت در سطح دنیا هستند وجود دارد را بسیار هزینه‌بر دانست و تاکید کرد: برای معالجه دیابت به روش سلول درمانی در ایران باید یکسری مواد، کالا و تجهیزات از آمریکا وارد شود، اما برخی ازاین قطعات در کشور ما نیز قابل تولید است. 

حاجی‌زاده عنوان کرد: انتظارات ما از کاربرد سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ها باید منطقی باشد؛ بیماران دیابتی نباید تصور کنند که با روش سلول درمانی می‌توانند صد درصد درمان شوند و یک زندگی عادی داشته باشند، بلکه درواقع یک روش جدید را در دسترس پزشکان قرار می‌دهد. اگر واقع‌بینانه به این روش نگاه کنیم به نتایج قابل قبولی می‌رسیم. امیدواریم این علم در دو دهه آینده تبدیل به معجزه قرن شود و از آن به‌عنوان سومین انقلاب پزشکی یاد کنیم.

وی در خصوص تجاری‌سازی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در حوزه سلول‌های بنیادی، اظهار کرد: در حال حاضر سازمان غذا و دارو راهنمایی‌هایی را برای تجاری‌سازی و ایده‌های محصولات شرکت‌ها در دست تدوین دارد و ما این افتخار را داریم که به‌عنوان مشاور در خدمت آنان باشیم. علاوه بر آن در سال‌های اخیر قانون‌گذارها، سرمایه‌گذاران و شرکت‌هایی نیز وارد تجاری‌سازی سلول‌های بنیادی شده‌اند که درنتیجه باعث شده رشد زیادی در تجاری‌سازی محصولات حاصل این علم در کشور ایجاد شود. 

عضوهیات علمی پژوهشگاه رویان یادآور شد: عنوان پژوهشگاه "رویان" برای ما تداعی‌کننده مفهوم خاصی است و به معنای جوانه‌ای در حال رویش است و امیدواریم در آینده با فعالیت‌های خود به آن شاخ و برگ بیشتری دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: