• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-4985-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

شمخانی:

"اقتصاد" مهم‌ترین مساله امنیت ملی ماست

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: امسال سال تولید و اشتغال است و مهم‌ترین مساله امنیت ملی ما مساله اقتصاد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی شمخانی عصر امروز در شورای اداری استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه مهم ترین موضوع امنیت ملی کشور مسایل اقتصادی است، اظهار کرد: وقتی دیگران از بیرون به کشور ما می نگرند، ایران را کشوری مقتدر می‌بینند. ایرانی که ثبات و امنیت دارد و رفتار سیاسی مشخصی داشته است و مبتنی بر یک انقلاب اداره می شود. کشوری که در مقایسه با نمونه های مشابه امتیازات برجسته ای دارد؛ این مساله تبدیل به نگاه مردم کشور ما و بخشی از پرستیژ اجتماعی آن ها نیز شده است.

وی ادامه داد: ایران نه مانند آن کشوری است که 400 میلیارد دلار پول می دهد تا امنیت بخرد و نه امنیت خود را با هزینه هنگفت به دست آورده و نه جزیره تونس و مالدیو را خریداری می کند که توسعه نفوذ پیدا کند. امنیت کشور ما ناشی از نوع حاکمیت، باورهای دینی و تجربه اداره حکومت مستقل از بیگانگان است. به عنوان نمونه در انتخابات دو رقیب با یکدیگر رقابت می کنند و هیچ اصطکاکی ندارند. مردم ایران بهتر از مسئولان کشور رفتار انتخاباتی مناسب و با انضباط انقلابی را رعایت می کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان کرد: اما وقتی آسیب های اجتماعی و اقتصادی کشور را می بینیم و مقایسه می کنیم، متوجه می شویم در این شاخص ها فاصله زیادی با دستاوردهای امنیتی داریم. حاشیه نشینی در استان خراسان رضوی که بیشترین میزان آن را پس از تهران دارد، بزهکاری اجتماعی، طلاق، آمار زندانیان و سایر این شاخص ها متاثر از مسایل معیشتی و رفاهی است. ما سال ها سر اینکه کدام مدل اقتصادی متناسب با نیازهای کشور است، اختلاف داشتیم و فرصت های زیادی را از دست دادیم تا اینکه اقتصاد مقاومتی برگرفته از کف جامعه و دانشگاه مراحل قانونی خود را طی کرد و مبنای عمل ما شد. بنابراین ما امروز دشواری در راهبرد اقتصادی نداریم.

وی تصریح کرد: این مشکل در جنگ وجود داشت که با کدام روش عراق را از اطراف اهواز بیرون کنیم؛ در اقتصاد نیز همین مشکل وجود داشت. اما امسال سال تولید و اشتغال نام گرفته چراکه مهم‌ترین مساله امنیت ملی ما مساله اقتصاد است. ما هیچ دغدغه امنیتی ناشی از اقدام نظامی توسط یک کشور منطقه یا فرامنطقه ای نداریم و آن را تهدید نمی‌دانیم و چنین چیزی محقق نخواهد شد. مهم ترین دغدغه ما اقتصاد و معیشت است که متناسب با سایر مولفه های امنیت ملی ما رشد نکرده است.

شمخانی خاطرنشان کرد: باید همه ما به این باور برسیم که وقتی رهبری به طور مداوم مسایل اقتصادی را محور قرار می دهند، باید باور کنیم که مهم ترین موضوع ما اقتصاد است که اگر این حل شود، سایر مولفه های ما رشد خواهد کرد، در غیر این صورت سایر مولفه‌های ما سایش خواهد داشت. وقتی دشمن بداند که با اهرم اقتصاد می‌تواند به کشور فشار آورد، تحریم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید همانطور که توسعه قدرت فنی در مذاکرات هسته‌ای نتیجه داشت، تلاش برای داشتن اقتصاد قابل اعتماد و بومی می تواند دشمن را مایوس کند، گفت: در سه سطح ساختار، سیاست و تحریم بیرونی مشکلات واحدی در اقتصاد ما مورد هدف است و از به حاشیه پرداختن نباید ما را از این موضوع مهم غافل کند.

وی با بیان اینکه البته در اقتصاد در کنار کارآمدی و دفع نگاه جناحی و جلوگیری از مانع شدن ابزار نظارتی و بازرسی به عنوان مانع تصمیم بهینه باید فکری برای اقتصاد ملی کرد، خاطرنشان کرد: باید برای اقتصاد نیز در یک جا تصمیم گیری کنیم و به آن عمل کنیم. هزینه حل یک مساله اقتصادی در مرحله سیاسی بسیار بیشتر است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز مهم‌ترین مساله امنیت ملی ما اقتصاد است و در درون این موضوع مساله فساد نیز وجود دارد که پاشنه آشیل اقتصاد است. همزمان باید با تحریم جنگید و سیاست درست اقتصادی اتخاذ کرد و هم ساختار اقتصادی را اصلاح نمود و هم دعوای حاشیه‌ای نسازیم. همزمان با این امر باید به شکل بی رحمانه‌ای با فساد مبارزه کرد چراکه این امر اعتماد مردم را از نظام سلب می‌کند.

شمخانی یادآور شد: این فقط کار دولت و حاکمیت نیست، بلکه کار همه ما به مفهوم کل نظام اعم از حکومت و مردم است. همه باید نقش خود را به درستی ایفا کنند. مهم ترین موضوع ما مشکلات اقتصادی است که در حل آن تاخیر زمانی داشته‌ایم و نباید این فرصت را بیش از این از دست داد. 

وی گفت: مهم ترین موضوع شوراهای اداری استان‌ها مسایل اقتصادی است. دستگاه‌های نظارتی باید جلوگیری از سلب شهامت تصمیم گیری برای فساد و مبازره جدی با آن را داشته باشند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه هیچ موضوعی در شورای اداری استان ها نباید فارغ از این مساله باشد، تاکید کرد: نظام اداری استان باید دغدغه توسعه استان را داشته باشد و مبنای آن شایسته سالاری در تولید ثروت باشد. باید این فرایند تغییر کند که مدیری بیشترین امتیازات را از دولت بگیرد و در دستگاه های زیر نظر خود پخش کند. 

وی با اشاره به اینکه امروز مدیری قوی است که بتواند تولید ثروت کند، افزود: منابع مالی ما نامحدود نیست. باید بخشی از سیستم که تولید ثروت می‌کند را تقویت کنیم تا توزیع صحیحی داشته باشیم.

شمخانی اضافه کرد: چقدر خوب است که بخش ثابتی از خطبه‌ در نمازهای جمعه استان ها مسایل اقتصادی همان منطقه باشد. باید روحانیت در میان اقشار کارآفرین و کارگر حضور یابند و محل رجوع این افراد نیز ائمه جمعه و روحانیون باشد. بخشی از وقت ائمه جمعه باید صرف ارتباط با بخش‌های مختلف تولیدی شود. در کنار این مساله با توجه به عبور از مرحله بذر و تبدیل به نهال شدن فساد، ما نباید در مقابل این مساله حتی به یکدیگر رحم کنیم. این خیانت به خون شهداست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد: باید در این حوزه با همه برخورد یکسان داشت. مهم ترین دغدغه امنیت ملی ما مسایل معیشتی است و زمان از دست داده فراوانی داشته ایم که باید آن را متوقف کنیم. این فقط وظیفه نظام اداری نبوده و کل نظام به معنای حاکمیت و مردم باید به این امر بپردازند. مردم زمانی پای کار می آیند که فکر کنند زندگی مسئولان مانند آن هاست. در جنگ ما اینگونه بودیم. در جنگ به هیچ کس نگفتیم برو؛ هیچ فرمانده ای از نیروی تحت امر خود نخواست که جلوتر از او حرکت کند. امروز در تلاش اقتصادی باید همه احساس مسئولیت کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: