• دوشنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-2884-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان:

حذف مالیات علی‌الراس اقدام مناسب و ضروری است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به حذف مالیات علی‌الراس، آن را اقدامی ضروری و مناسب توصیف کرد.

محمدحسین روشنک در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان با بیان اینکه اصولا سیاست‌های مالیاتی کشور ما هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده، اظهار کرد: سیاست مالیاتی باید شفاف باشد؛ این اتفاق باید پس از شفاف شدن اقتصاد هر کشور صورت گیرد. اگر اقتصاد کشوری شفاف نباشد، امکان شفافیت در مسایل مالیاتی نیز وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: سیستم مالیات ستانی فعلی و اخذ مالیات علی‌الراس اقدام اشتباهی در گذشته بود که نمی‌توانست عدالت را رعایت کند. در واقع این کارشناسان مالیاتی بودند که تشخیص می‌دادند یک فعال اقتصادی چه میزان درآمد دارد و بر همان اساس باید مقدار مشخصی مالیات بپردازد. در حقیقت هیچ ماخذی برای محک میزان صحیح درآمدها وجود نداشت.

روشنک بیان کرد: قطعا حذف مالیات علی‌الراس مساله‌ای واجب بوده است. از طرف دیگر باید با رفع ابهامات، فعالان اقتصادی و کسبه در حوزه تولید و تجارت و سازمان‌ها و نهادهای اقتصادی در جهت شفاف‌سازی عمل کنند. در حال حاضر این امکان با توسعه موسسات حسابرسی فراهم شده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی اضافه کرد: در واقع این موسسات کار را ساده کرده و آموزش‌های لازم برای محاسبات مالی را به شرکت‌ها می‌دهند.  

وی در خصوص طرح حذف مالیات علی‌الراس عنوان کرد: اشکال اصلی این مدل مالیات این بود که اصل آن قابل وصول توسط سازمان امور مالیاتی نبود. به نظر من نخستین پارامتری که باید دنبال شود، این است که لایه‌های پنهان فرارکننده از پرداخت مالیات آشکار شوند. 

روشنک تصریح کرد: به نظر می‌رسد بهترین اقدام برای شفاف‌سازی این باشد که سازمان امور مالیاتی کسانی که همکاری دارند را بیان کند تا مردم نیز این افراد را بشناسند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: