• دوشنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-6487-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

تقویت محور گردشکری یکی از اهداف ما است

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌رضوی گفت: تقویت محور گردشگری در استان یکی از اهداف اصلی و اساسی ما خواهدبود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرحیم رهنما در مراسم معارفه و تکریم مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگردی خراسان رضوی که امروز 12 تیرماه در محل هتل پردیسان برگزار شد، با بیان اینکه یکی از اهداف ما این است که راه طی شده در این مدت را ادامه دهیم، اظهار کرد: این سازمان  سه ضلع دارد که شامل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هیچ‌کس نمی‌تواند به تنهایی اعلام کند که در همه این بخش‌ها تخصص دارد. بنابراین  یک نگاه جامع لازم است که بتوانیم از همه توان‌ها و ظرفیت‌ها برای هدایت این سه ضلع بهره‌مند شویم.
 
وی ادامه داد: سعی ما بر این است که با کمک ذی‌نفعان از دستگاه‌های اداری و دستگاه‌های شبه دولتی و بخش خصوصی استان برای ارتقا و تقویت این سازمان استفاده کنیم و بهره لازم را ببریم و در این میان، از همه انتظار حمایت را داریم، به خصوص بخش سیاسی استان، فرمانداران، منتخبین شورای شهر و شهرداری نیز خواستار حمایت همه جانبه هستیم.

سازمان میراث فرهنگی دستگاه تولید کننده ثروت و دارایی است

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌رضوی با اشاره به این مطلب که در نظام اداری توزیع ثروت بسیار قدرتمند است، افزود: دستگاه‌های که توزیع‌کننده ثروت هستند، بسیار حائز اهمیت خواهند بود، اما دستگاه‌های که به تولید ثروت می‌پردازند، از اهمیت چندانی برخودار نیستند و به عقیده بنده، سازمان میراث فرهنگی دستگاه تولید کننده ثروت و دارایی است.  

رهنما با بیان اینکه ما در بین دانشگاه فردوسی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری جدایی نمی‌بینیم و امیدوار هستم پشتیبانی دانشگاه را احساس کنیم، بیان کرد: وظیفه‌ ما این است که این ارتباطات را ترویج دهیم و هدف ما نیز همین است و در حکمی که برای بنده صادر شده بر موضوعات قانون مداری، برنامه‌ریزی، آینده‌نگری، حفاظت، ثبت و مشارکت عمومی تکیه شده است. 

وی درادامه با بیان اینکه بحث مهم پیشرو، موضوع آمایش خراسان است، تصریح کرد:  قریب به 120 نفر در سه سال متوالی به تهیه آمایش استان پرداختند و همچنین چشم‌انداز توسعه استان برای گردشگری دینی و زیارتی نیز پیش‌بینی شده است، عنوان کرد: یکی از مسائل عمده به دلیل ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که در استان وجود داشته ، فراهم شدن بستری است که به توان با بهره‌گیری از آن نسبت به مسائل گردشگری و سازمان میراث فرهنگی بی توجهی صورت نگیرد.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: تخصص بنده در حوزه نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری است. یکی از دلایلی که همیشه دغدغه‌ام بوده، حفظ آثار تاریخی موجود در شهرها و مناطق مختلف است.

رهنما با اشاره به دیگر اهداف خود در این سازمان عنوان کرد: یکی دیگر از اهداف ما، تقویت محورهای گردشگری است. همچنین راه‌اندازی اتوبوس‌‌های گردشگری در اطراف شهر مشهد نیز در دستور کار قرار دارد. تمرکززدایی و واگذاری اختیارات در حد منقولات، به سطوح شهرستانی نیز برای ما امری مهم محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: گردشگری اصولا باید ارزان، آسان، هوشمند و پایدار باشد و  این چهار نکته شعار اصلی ما در حوزه مسائل مربوط به میراث فرهنگی است. رقابتی، ارزان و با کیفیت بودن  هدف اصلی ما در این حوزه است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اینکه معرفی و ثبت آثار میراث فرهنگی استان در سطح جهانی یکی از تلاش‌های عمده ما است، تصریح کرد: امیدوار هستیم با کمک دانشگاه‌ها، بتوانیم این مسئله را  پیش ببریم و همچنین تقویت صنایع دستی به منظور افزایش تولید و اشتغال ملی یکی دیگر دغدغه‌های استان است.  

رهنما اضافه کرد: همچنین یکی دیگر از مشکلات اساسی ما مسئله اشتغال و بیکاری است که ما می‌توانیم با کمک بخش خصوصی، بانک‌ها و نیز پشتیبانی صاحب‌نظران در این زمینه گام‌های موثری را برداریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: