• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-3084-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خبر داد

افزایش 6 درصدی کشف کالای قاچاق در استان در سه ماهه ابتدایی امسال

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی گفت: در سه ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 6 درصد میزان کشفیات قاچاق در استان افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان محمدابراهیم افشاری امروز در کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی اظهار کرد: سال 95 سال اقدام و عمل بود و در بحث اقدام وعمل در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، ستاد ما سعی کرده به این شعار عمل کند. این اقدامات و فعالیت هایی که در حوزه پیشگیری از قاچاق در دولت یازدهم صورت گرفته کاملا نشان دهنده نتیجه بخشی این رویکرد بوده است. 

وی ادامه داد: در سه ماهه ابتدایی امسال نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 6 درصد میزان کشفیات ما افزایش داشته است. از ابتدای تشکیل ستاد تا سال 92 متاسفانه حجم قاچاق رو به افزایش بود و رقم اعلامی حدود 25 میلیارد دلار بوده است که این رقم شامل 17 میلیارد و 200 میلیون دلار واردات قاچاق و 7 میلیارد و 800 میلیون دلار مربوط به خارج شدن کالاهای یارانه ای بود. طی این سه سال براساس تکلیف قانون باید سالانه این میزان کاهش پیدا می کرد.

افشاری بیان کرد: این رقم در سال 93 به 19 میلیارد و 800 میلیون و در سال 94 به 15 میلیارد و 800 میلیون دلار رسید. در سال 95 نیز این وضعیت به 12 میلیارد 500 میلیون دلار رسید. در سال 92 بیشتر قاچاق صادراتی قاچاق سوخت بوده است. در آن زمان حتی قاچاقچیان کیلومترها لوله کشیده بودند و در اسکله ها سوخت قاچاق می کردند. در این راستا اقدامات خوبی مانند ایجاد 30 سامانه، ایجاد زیرساخت ها و... انجام شد و مدیریت حمل و نقل کالا در کشور به خوبی صورت گرفت.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی گفت: ما در سال 95 بیش از 7 میلیارد دلار قاچاق سوخت به 500 میلیون دلار رسیده است. در استان نیز میزان اشتغال افزایش داشته که این امر نتیجه فعالیت ها در مبارزه با قاچاق بوده است. 

وی اضافه کرد: طبق برنامه توسعه ششم باید سالانه تا 10 درصد از میزان قاچاق کاهش یابد. در حال حاضر این رقم 12 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است. در استان در این جهت هماهنگی بسیار خوبی بین دستگاه ها شکل گرفته است. 24 دستگاه در این حوزه مسئولیت دارند و باید با قاچاق برخورد کنند. نقش کمیسیون نیز هماهنگی و برنامه ریزی است. ما برنامه سال 96 را به همه دستگاه ها ابلاغ کرده ایم که 4 راهبرد و 6 هدف راهبردی دارد و 14 برنامه کلان را شامل می شود. در این بین بیش از 100 برنامه عملیاتی نیز وجود دارد که به دستگاه های عضو این مساله ابلاغ شده است.  

افشاری با بیان اینکه باید فضا برای قاچاقچیان ناامن شود، تصریح کرد: در این میان مهم ترین وظیفه ما اصلاح موانع قانونی صادرات و واردات است. سال 92 ما 67 میلیارد دلار واردات کالا داشتیم ولی درآمد گمرک 8000 میلیارد تومان بوده است. در سال 95 کاهش داشته ایم ولی درآمد گمرک به 17 هزار میلیارد تومان رسیده است. 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی اضافه کرد: هنوز یکی از موانع ما مالیات بر ارزش افزوده است و نتوانسته ایم در بسیاری از کالاها این اقناع را به وجود آوریم که این مالیات حذف شود. به عنوان نمونه در سنگ های قیمتی این مساله باعث توسعه قاچاق می شود. بنابراین باید این قوانین اصلاح شود.

وی با اشاره به مشکلات کوله بری و قاچاق کالا توسط این افراد گفت: برآورد ستاد این است که این افراد بیش از 3 میلیارد تومان قاچاق کالا دارند. البته یکی از اقدامات ستاد ساماندهی این امر است.

افشاری با بیان اینکه رقم قاچاق پوشاک در کشور بالاست، عنوان کرد: طبق اعلام ستاد ما بیش از 2.5 میلیارد دلار قاچاق مربوط به به پوشاک بوده و در استان ما نیز بالاترین رقم قاچاق کالا مساله پوشاک و منسوجات بوده است. متاسفانه در برخورد با این امر محدودیت هایی وجود دارد چون بخشی از این کالاها همراه مسافر است. حدود یک میلیارد دلار در سال پوشاک در سال همراه مسافر وارد کشور می شود که باید این مساله محدود شود. 

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی اضافه کرد: برآورد ما این است که تنها 20 درصد سوغات زائر قاچاق بوده و سایر آن در بازار بوده و رسمی است. در همین راستا با سازمان میراث فرهنگی نیز هماهنگی هایی صورت گرفته است تا بتوان این امر را ساماندهی کرد. 

افشاری با اشاره به اینکه خراسان رضوی استان مقصد قاچاق است، بیان کرد: مرزهای ما کنترل شده است و حجم قاچاق این مرزها بیشتر کالای همراه مسافر است. برآورد ما این است که 2 تا 3 درصد از قاچاق استان از مرزها صورت می گیرد. با این حال استان ما برای قاچاقچی جذابیت دارد. برخوردهای ما جدی بوده و در حال حاضر حمل کالای قاچاق خرد شده است. یعنی کالاها به صورت جاسازی شده وارد می شود و مانند گذشته نیست. 

وی ادامه داد: باید برای کاهش این مساله راهی جز ناامن کردن سطح عرضه نداریم. این گشت های مشترک نیز در این مزینه تاثیرگذار است. باید این گشت ها در حوزه کالاهایی که مزیت تولید آن در استان وجود دارد، تقویت شود. 

افشاری در خصوص سامانه جامع انبارها عنوان کرد: اگر اقدامات این مساله به خوبی صورت گیرد، قطعا حمل کالای قاچاق به خوبی صورت نخواهد گرفت. در حال حاضر 10 هزار انبار در استان در سامانه ثبت شده و 12 هزار مورد دیگر نیز در نوبت ثبت است. بعد از اجرای این طرح بارنامه حمل کالا توسط هیچ شرکت حمل و نقلی برای هیچ انباری که ثبت نشده باشد، صادر نمی شود و با هر کالای بدون بارنامه برخورد می شود. 

محمدی، عضو کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی، در خصوص قاچاق سنگ های قیمتی و فلزات گرانبها بیان کرد: بیش از 2 سال است که در حوزه قاچاق فلزات گرانبها اقدامات مطالعاتی صورت گرفته و پیشنهاداتی در این خصوص نیز داشته ایم که در شورای پول و اعتبار قوانین ورود و صدور این کالا را بهبود دهد. با این اقدام صادرات فلزات گرانبها در سال 94، 12.5 میلیون دلار بود و در سال 95 به 40 میلیون دلار در استان رسید که بیش از 80 درصد صادرات فلزات گرانبها در کشور را شامل می شود. 

وی ادامه داد: در سال 96 با توجه به برنامه های ابلاغی باید در خصوص مبارزه با قاچاق این کالاها پیوست های فرهنگی را تهیه کنیم و از طریق اتحادیه ها آن را پیگیری کنیم. مبارزه با قاچاق نقره نیز در دستور کار استان قرار گرفته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: