• چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-6987-5
  • خبرنگار : 15074
  • منبع خبر : ----

تولیت آستان قدس رضوی:

آگاهی‌بخشی از مسئولیت‌های مهم رسانه‌هاست

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه گاهی‌بخشی از مسئولیت‌های مهم رسانه‌ها است، عنوان کرد: اگر ابعاد اسلام برای جهانیان روشن ‌می‌شد، تکفیری‌ها نمی‌توانستند این همه جنایت کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شب گذشته 13 تیر ماه در اختتامیه نهمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی در سالن همایش‌های صدا و سیما(صبا) افزود: اگر مشخص می‌شد که داعش و باقی این تکفیری‌ها دست‌ساخته استکبار و زورگویان و رژیم صهیونیستی هستند، دیگر چنین وضعی به وجود نمی‌آمد.

وی ادامه داد: مسئولیت این شرایط به عهده کیست؟ آن‌هایی که به دنبال تضعیف کردن ارتش‌های ملت‌های مسلمان بودند و خواستند مساله فلسطین که به گفته امام راحل(ره) مساله اول جهان اسلام است، به حاشیه رانده شود. آنانی که ندانستند و نخواستند زودتر از این مطرح کنند که این جریان دست‌ساخته مستکبران و رژیم صهیونیستی است.

تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: رسانه‌ها نیازمند افرادی آگاه و هوشیار در حوزه اسلام هستند. اگر توحید، سیاست و معنویت با هم درآمیخته شود و معلوم شود که جنگ جهانی اول و دوم و جنایات امروز به خاطر کنار گذاشتن خدا از زندگی انسان و جدایی سیاست از معنویت بوده است، مسائل امروز جامعه جهانی برطرف خواهد شد.

وی تاکید کرد: دفاع از حق یکی از عرصه‌های مهم فعالیت رسانه است. جوامع بشری باید بدانند که رسانه حق را می‌شناسد و از آن دفاع می‌کند و همین امر جاذبه برای مخاطب ایجاد می‌کند.

رئیسی بیان کرد: امروز رسانه گام‌های موثری در راستای تبیین معارف دینی برداشته است. از طرف دیگر تخریب و ایجاد شبهه در مقابل ارزش‌های دینی و مقاومت در برابر مساله فلسطین فراوان است و تقریب در فرهنگ رسانه باید بیش از پیش روشن شود.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: ما می‌خواهیم مدنیتی به نام دین به جامعه بشری معرفی کنیم. مسئول معرفی این مدنیت هم اصحاب رسانه در جهان اسلام هستند که نقش بی‌بدیلی در اثربخشی دارند.

وی گفت: حقیقتا بیان زیبایی‌ها از رسالت های مهم امروز رسانه‌هاست. در کلام بلند امام رضا(ع) آمده است که « اگر مردم عالم زیبایی‌های کلام ما را می‌دانستند، حتما پیروی از کلام ما را دنبال می‌کردند». شان رسانه‌ها و دانشمندان این است که زیبایی ‌ها را بیان کنند. 

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به تبیین زیبایی و زشتی پرداخت و اظهار کرد: منظور زیبایی خداپرستی و منظور از زشتی کفر است. در واقع زیبایی وحدت و زشتی تفرقه، زیبایی استقلال و زشتی ذلت و خواری و وابستگی، زیبایی مقاومت و ایستادگی و زشتی عقب نشینی و میدان دادن به دشمنان، زیبایی دشمن شناسی و دشمن ستیزی و زشتی بی‌بصیرتی و داشتن ابزار شناخت و نشناختن، زیبایی بینش اجتماعی و دانش نافع و علم صائب و عمل سالم و زشتی بی‌عملی و درجا زدن و توقف و ایستایی و بالاخره  زیبایی حرکت و پویایی و زشتی ایستایی است.

وی عنوان کرد: سینمای هالیوود و نوع فیلم‌هایی که ساخته است را رصد کنید. آن‌ها به دنبال این هستند که بگویند ایرانی، افغانی، لبنانی و سوری و... توانایی اداره زندگی سعادتمندانه را ندارند. می‌خواهند به جوامع یاس و فرهنگ "نمی‌توانیم" را القا کنند اما فرهنگ انتظار به ما می‌آموزد که ما می‌توانیم بر روی پای خود و در مقابل استکبار بایستیم و با امید زندگی کنیم.

رئیسی بیان کرد: امروز دگرخواهی برخی گوش فلک را کر کرده است. خودشان می‌گویند هرجا منافع ما ایجاب کند، دگرخواه خواهیم بود اما فرهنگ ما اینگونه نیست و بر مبنای وظیفه و نه منفعت خواهی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره فعالیت اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی گفت: بیش از 200 رسانه مهم و اثرگذار در جهان گرد هم آمده‌اند و اثرگذار شده‌اند چرا که با محوریت فطرت انسانی، اخلاق، عدالت و راستی و درستی حرکت می‌کنند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره بر اینکه صدای نوع‌دوستی و توجه به دیگران در عالم مشتری دارد، اظهار کرد: مشتری این صدا دل‌های پاک و فطرت‌های بیدار در عالم است، چه مسلمان باشند و چه نباشند. امروز یک فیلم یا سریال و حتی خبری که سخن از واقعیت دارد، می‌تواند دل‌هایی را متوجه خود کند. پس تشکیل این اجلاس در کنار مضجع نورانی رمز ائتلاف، وحدت و تمدن اسلامی یعنی امام رضا(ع)، می‌تواند دل‌ها را به هم نزدیک‌تر و راهبردها را شفاف و روشن کرده و تاکتیک‌ها و روش‌ها را برای انجام کاری به هم نزدیک‌تر کند.

وی ابراز امیدواری کرد که به برکت نام امام رضا(ع) این نشست و گفت‌وگوها منشا آثار و برکات در جهان اسلام و ارتباط رسانه‌های جهان اسلام با رسانه‌های مستقل، آگاهی بخشی، امیدبخشی و توجه به اقتضای انسانیت و خدامحوری و دیگر انسان‌ها و هستی باشد.

رئیسی با تاکید بر اینکه هنر در عالم اسلام همواره آمیخته با حکمت بوده، عنوان کرد: حرم امام رضا(ع) در هر گامی آمیخته از هنر حکمت است و در اسلام همین مبنا به کار گرفته شاما هنر بدون حکمت به ابتذال کشیده می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مشهد مقدس برای تقریب و وحدت رسانه‌ای در جهان اسلام گفت: امروز تمدن‌ها سخنانی دارند اما مدنیت‌هایی که در عالم مدعی تمدن هستند، با تمام سخن‌ها و چالش‌ها در مقابل تمدن اسلامی ضعیف هستند.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: ما یقین داریم آینده از آن متقین و صالحین است و این وعده الهی است؛ آینده نه از آن سعودی‌ها و دلارهای آنان و مغرب زمین و آمریکایی‌ها و نه از آن شیطنت‌های اسرائیلی‌ها و فتنه‌های آنان علیه ملت فلسطین است بلکه آینده در اختیار صالحین خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: