• چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 964-3191-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

شهردار منطقه 12 مشهد:

معادن غیرمجاز مانع از ثبت جهانی طوس شدند

شهردار منطقه 12مشهد گفت: وجود فعالیت‌های غیرمجاز معادن شن و ماسه مانع از آن شد که منطقه تاریخی طوس ثبت جهانی شود.

سعید اکبریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: طبق اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت هرگونه فعالیتی که در حریم طوس انجام می‌شود غیرمجاز است. چنانکه طبق گزارشات بعضا برداشت‌های شن و ماسه تا عمق 30 متر نیز گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: این برداشت‌های غیرمجاز در وهله اول به فعالان اقتصادی و معدن‌کاران مجاز آسیب وارد کرده است، زیرا فعالیت افرادی که از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوز گرفتند به دلیل فعالیت غیرمجاز تعدادی معدن‌کار دیگر، دچار اختلال شد و این گونه فعالیت‌ها چرخه اقتصادی استان ما را تحت تاثیر قرار داده است.

شهردار منطقه 12 مشهد ادامه داد: همچنین اینگونه فعالیت‌ها سبب بروز آثار زیست‌محیطی و همچنین نقض حریم تاریخی طوس شده است، تردد کامیون‌های سنگینی که شن و ماسه را حمل می‌کنند از روی شهر تاریخی طوس سبب شده است که به بناهای تاریخی این منطقه آسیب وارد شود. برخی از این کامیون‌ها از محله‌های مسکونی و کوچه‌های به عرض هشت متر عبور می‌کنند و امنیت ساکنان این منطقه را به مخاطره انداختند.

وی گفت: بدین ترتیب مصوبه‌ای از استانداری و از سوی مقام قضایی با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت صادر شد و نهایتا بنا به حکم قضایی هرگونه فعالیت غیرمجاز در این معادن غیرقانونی اعلام شد. البته باید اشاره کرد به این دلیل که این معادن دارای مجوز نبودند نظارتی نیز از سوی صنعت، معدن و تجارت نیز صورت نمی‌گرفت.

وی افزود: یکی از مسائلی که سالهاست در طوس وجود دارد برداشت غیرمجاز از معادن شن و ماسه در حوزه‌ آبی کشف رود است. این منطقه دارای شن و ماسه و مصالح مناسبی است که به همین دلیل، برداشت‌های غیرمجاز نیز در آن زیاد است.

اکبریان درباره اقدامات بعدی پس از توقف‌ معادن غیرمجاز، گفت: بهترین اقدام تهیه یک سند راهبردی به منظور احیای طوس با گرفتن نظرات همه دستگاه‌ها است، این سند اکنون تهیه شده و به استانداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کشور ارسال شده است. همچنین این سند باید در شورای برنامه‌ریزی استان و شورای احیای طوس تصویب شود. تصور می‌کنم اگر این سند مصوب شود و همه دستگاه‌ها از ظرفیت خود برای احیای طوس استفاده کنند، به شرایط مطلوب دست پیدا می‌کنیم.

وی گفت: نگاه ما این است که در طوس باید اراضی کشاورزی احیا شود، ما به دنبال ایجاد یک شهر جدید با ساخت و سازهای مسکونی فراوان نیستیم، بلکه به دنبال این هستیم که از ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری طوس به درستی استفاده کنیم، در نتیجه باید احیای ابنیه تاریخی و روستاهای ارزشمندی که هدف گردشگری هستند و همچنین حفظ اراضی روستایی که متاسفانه در اثر خشکسالی از بین رفتند انجام گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: