• جمعه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-8687-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار خراسان رضوی:
آموزشگاه های آزاد هنری از مصادیق خلق موقعیت‌های جدید یادگیری هستند

معاون اجتماعی سیاسی و امنیتی  استاندار خراسان رضوی گفت: آموزشگاه‌های آزاد هنری و فرهنگی موقعیت‌های جدید یادگیری برای کسانی هستند که در موقعیت‌های رسمی فرصت آموزش و یا امکان آموزش برای آنان وجود ندارد.

به گزارش ایسنا, منطقه خراسان دکتر  سید جواد حسینی در همایش آموزشگاه‌های آزاد هنری و سینمایی استان که در هتل میثاق مشهد برگزار شد، با بیان اینکه هدف آموزشگاه‌های آزاد هنری و فرهنگی، تعلیم و تربیت است، گفت: امروز برخلاف هیاهوهای فراوانی که پیرامون تعلیم و تربیت و سند ٢٠٣٠ ایجاد شده،  واقعیت ندارد بلکه مبنای تعلیم و تربیت، سند تحول بنیادین است، هیچ سند دیگری نبوده و نخواهد بود.
 
وی با بیان اینکه مبنای تعلیم و تربیت، سند تحول بنیادین است که سه محور اساسی دارد، افزود: اولین محور، ارتقاء کیفیت تعلیم و تربیت با استانداردسازی آن است که  این ارتقاء  با محوریت منابع انسانی، فضا و تجهیزات و فرایندها  محقق خواهد شد.
معاون استاندار ادامه داد: برای استانداردسازی، شش خرده نظام منابع انسانی، مدیریت و رهبری، ارزشیابی و پژوهش، تجهیزات فضا، برنامه‌ریزی درسی و منابع مالی طراحی‌شده است که هفتاد درصد این خرده نظام‌ها و راهکارهای عملیاتی آن، بر منابع انسانی تأکید دارد.
 
وی با بیان اینکه مدیریت و رهبری، همان ارتقاء مدیریت آموزشگاهی است، تصریح کرد: مدیران آموزشگاه‌های هنری از جمله  منابع انسانی  نظام  تعلیم و تربیت هستند به همین دلیل  می توان به آنان رهبران آموزشی نیز گفت.
 
حسینی خاطرنشان کرد: هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند نظام تعلیم و تربیت خود را با تکیه بر منابع رسمی انسانی و منابع مالی دولتی ارتقا دهد و لذا باید به سمت تمرکز زدایی حرکت کرد.
وی افزود: آموزشگاه‌های هنری آزاد در ذیل خرده نظام منابع انسانی و مدیریت رهبری قرار می‌گیرند چراکه منابع انسانی این آموزشگاه ها ، منابعی هستند که خارج از منابع دولت به ارتقا تعلیم و تربیت کمک می‌کنند.
وی، دومین محور جوهری سند تحول بنیادین را تعلیم و تربیت تمام ساحتی دانست و گفت:  تعلیم و تربیت تمام ساحتی به ما می‌گوید که اگر می‌خواهید جامعه‌ای متعادل متقارن و متکامل داشته باشید تعلیم و تربیتی متعادل و متقابل داشته باشید و نه تعلیم و تربیت تک ساحتی و تک سو نگر.
 
معاون استاندار با بیان اینکه تعلیم و تربیت ما تمام ساحتی نیست، افزود: تعلیم و تربیت ما از درس زدگی، نمره‌گرایی، تست محوری، آموزش کپسولی دانش سخت رنج می‌برد و اگر امروز جامعه‌ای با تعادل کامل نداریم و گرفتار بسیاری از رنج‌های بشری شدیم به خاطر تعلیم و تربیت تک ساحتی است.
 
وی با بیان اینکه جوهره سوم سند، چرخش‌های تحول‌آفرین است، گفت:  تحول در جامعهاز طریق تحول در نظام تعلیم و تربیت ممکن است  و برای رسیدن به آن علاوه بر استانداردسازی شش‌گانه تعلیم و تربیت تمام ساحتی باید چرخش‌های تحول‌آفرین را محور کار قرار گیرد .
 
حسینی ادامه داد: اولین چرخش مهم در چرخش‌های تحول‌آفرین برای متربیان، این است که به‌صورت مستمر موقعیت‌های جدید یادگیری ایجاد کنید چراکه موقعیت یادگیری و عامل یاد دهنده دیگر نمی‌تواند یادگیری جهت دهنده تمام ساحتی را محقق کند بلکه باید موقعیت‌های جدید متعدد و متنوع ایجاد کنید
 
وی ادامه داد: آموزشگاه‌های آزاد هنری و فرهنگی موقعیت‌های جدید یادگیری برای کسانی هستند که در موقعیت‌های رسمی فرصت آموزش و یا امکان آموزش وجود ندارد.
وی با بیان اینکه آموزشگاه‌های هنری و آزاد در هر سه محور سند تحول بنیادین نقش‌آفرین هستند، از تنظیم نظام‌نامه تعامل تشکل‌ها و انجمن‌های غیردولتی با دولت برای استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی خبر داد.
 
معاون استاندار به اهمیت رابطه آموزشگاه‌ها با دیگر دستگاه‌ها تأکید دارد، گفت: تا زمانی که ما همه‌چیز را از دولت بخواهیم، هیچ تحولی در جامعه اتفاق نمی‌افتد‌ و برای همین نظام‌نامه تعامل تشکل‌ها و انجمن‌های غیردولتی با دولت تنظیم شده است که طبق آن، همه زمینه‌های اجرایی و ظرفیت کاری دستگاه‌ها باید در اختیار شما قرار گیرد و امسال نیز کمک‌های فنی و اعتباری استانداری که در گذشته به امور خاصی مربوط بوده است که امسال می‌تواند برای توسعه کاری آموزشگاه‌ها اختصاص یابد‌.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: