• جمعه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-8787-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی:
استان موقعیت ممتازی در جریان آموزش هنر دارد


مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: استان خراسان رضوی موقعیت ممتازی در جریان آموزش هنری که در آموزشگاه‌های هنری وجود دارد؛ است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، سید سعید سرابی در مراسم اختتامیه همایش آموزشگاه‌های آزاد هنری و سینمایی استان خراسان رضوی که شب گذشته 15 تیرماه در محل هتل میثاق مشهد با حضور مسئولین استانی و مدیران آموزشگاه‌های آزاد برگزار شد، اظهار کرد: این نکته مهم و برجسته‌ای است که در این خصوص وجود دارد و همچنین جریان بسیار مهمی است که موقعیت امروز هنری را دراستان مهیا کرده و موقعیت ما را نسبت به موقعیت کشور ممتاز ساخته است. 

وی گفت: از شاخص‌های جدی که در استان خراسان و در مقوله‌های مختلف فرهنگی وجود دارد، فعالیت‌های بخش خصوصی به ویژه عرصه آموزشگاه‌های آزاد هنری است که اگر ما امروزه در خراسان کاستی‌ها و محدودیت‌هایی در بخش هنری به ویژه در عرصه موسیقی داریم و با محدودیت‌هایی مواجه هستیم می‌توان این کمبودها را توسط این آموزشگاه‌ها جبران کرد و همچنین اگر در موقعیت ممتازی در عرصه‌های مختلف هنری هستیم این موضوع به کمک همین آموزشگاه‌های آزاد هنری است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی عنوان کرد: در واقع بخش خصوصی فعال و پویا در عرصه فرهنگ و هنر امروزه بال جدی جریان فرهنگ و هنری به شمار می‌آید که البته این جریان با مشکلات و محدودیت‌های بسیار زیادی رو به رو است که بخشی از آن مربوط به فعالیت‌های شهرداری می‌شود و بخشی نیز تعامل و همکاری با سازمان‌های ذیربط است.
وی ابراز امیدواری کرد: تعامل و همکاری سایر دستگاه‌هایی که در استان فعالیت دارند را نیز در ادامه مسیر داشته باشیم. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با اشاره‌ به مقوله اقتصاد هنر، گفت: مقوله اقتصاد هنر موضوع جدی در عرصه فرهنگ و هنر است که موضوعی بسیار پیچیده و به روز است. همچنین به روز ترین مسئله اقتصادی در سطح جهان نیر اقصاد پویا است که ما از آن به عنوان اقتصاد فرهنگ و هنر می‌شناسیم و دنیا از آن به عنوان اقتصاد پویا نام برده است.

سرابی افزود: این اقتصاد پویا محقق نخواهد شد مگر با توجه و توسعه جریان آموزشی در آموزشگاه‌های آزاد هنری و جریان بخش خصوصی صورت گیرد؛ که اساسا محور جریان اقتصاد هنر بخش خصوصی است و اقتصاد فرهنگ و هنر نیز حاکمیت خود را در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه فاصله ما با میانگین بین‌المللی در خصوص اقتصاد هنر بسیار زیاد است، تاکید کرد: در واقع امروزه اقتصاد پویا سهم جدی از اقتصاد کشورهای در حال توسعه یافته را به خود اختصاص می‌دهد و هنوز این اقتصاد را کم تر از یک درصد داریم که قابل مقایسه با سطح بین‌المللی نیست.

سرابی ادامه داد: اگرچه که بازهم در این میان رشد و پیشرفتی نسبت به گذشته داشته‌ایم و این جریان نیز جهش خود را پیدا کرده و در عرصه‌های مختلف هنر هم در استان تعداد آموزشگاه‌ها 200 درصد رشد داشته، این خود نشان دهنده این موضوع است که جریان توجه به موضوع فرهنگ و هنر آغاز شده و در آغاز این کار نیز دولت حتما می‌بایست که در این همراهی‌ها توجه ویژه‌ای نسبت به این موضوع را در نظر داشته باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی همچنین این موضوع را نیز یکی از اهداف پایتخت فرهنگی جهان اسلام به شمار آورد.

افشین تحفه گر معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در بخش دیگری از این مراسم اظهار کرد: امیدوارم که این ارتباط نزدیک ایجاد شود و بتوانیم به طور سالیانه و در هر سال دو بار این همایش را برگزار کنیم.

وی عنوان کرد: طی بررسی‌های کارشناسی و به صورت کمیسیون‌ها و انجمن‌هایی که با حضور مدیران آموزشگاه‌های آزاد و برخی از کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین با دعوت از دستگاه‌های مرتبط با این موضوع از جمله شهرداری، دارایی، اداره کار و رفاه اجتماعی و همچنین تامین اجتماعی انجام شد، خوشبختانه موانع بر سر راه این افراد مورد بررسی قرار گرفت و این دغدغه‌ها در دستور کار ما قرار گرفته شد و نقشه راهی برای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت برداشتن این موانع از سر راه این دوستان صورت گرفت.

تحفه گر خاطرنشان کرد: بنابراین اتفاقی که امروز ایجاد شد نتیجه بیش از دو ماه پیگیری دوستان ما با هماهنگی مدیران آموزشگاه‌ها است که از ابتدای این هفته حدود 6 پیش جلسه و کمیسون‌های مقدماتی را روسای مختلف و انجمن‌های هنرهای تجسمی، موسیقی، سینمایی و نمایش در دستور کار خود قرار دادند و با مدیران وموسسان نشست‌هایی را داشتند که نتایج این نشست‌ها امروز ایجاد و در نهایت نیز منجر به برگزاری این همایش شد. 

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: ما معتقدیم حرکت‌های فرهنگی و هنری در استان نشاط و امید را در جامعه ایجادمی‌کند و حتما این حرکت می‌تواند در ایجاد زندگی بهتر موثر واقع شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: