• شنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-12986-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی تاکید کرد

ضرورت توجه به تولید "ارگان‌های مصنوعی با سلول‌های بنیادی" در کشور

عضو هیئت علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی گفت: کشت ارگانی شبیه ارگان بدن بیمار با سلول بنیادی یک موضوع ملی مهم در زمینه سلول درمانی  محسوب می‌شود که در ایران بر روی آن سرمایه گذاری چندانی نشده، بنابراین ضروری است که در این زمینه فعالیت‌های بیشتری صورت گیرد.

بهنام صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با تاکید براینکه کشت ارگان‌های مصنوعی در ایران یک موضوع ملی است که تاکنون فعالیت زیادی بر روی آن انجام نشده است، عنوان کرد: کشت ارگانی شبیه ارگان بدن بیمار با سلول بنیادی یک موضوع مهم در زمینه سلول درمانی است که در ایران بر روی آن سرمایه گذاری چندانی نشده است که بتوان با استفاده از سلول‌های خود بیمار، ارگان‌های مختلف بدن از جمله کلیه و کبد را برای وی تولید کنیم. این نوع درمان می تواند بسیار سریع تر از سایر روش‌های سلول درمانی به نتیجه برسد و وارد بازار شود و  اگر بر روی آن سرمایه گذاری شود، به دستاوردهای مهمی دست خواهیم یافت.

وی با بیان اینکه برای استفاده از روش سلول درمانی در معالجه بیماری‌های مختلف ابتدا بایستی در این حوزه سرمایه گذاری شود و سپس در راستای تولید سلول‌های بنیادی برای درمان اقدام کنیم،  افزود:  ما در حوزه محصولات سلول درمانی جایگزین چندانی نداریم  و باید در این زمینه خریداری کنیم که بسیار پرهزینه است؛ بنابراین برای ارتقاء علم در حوزه سلول درمانی ابتدا بایستی سرمایه گذاری کنیم، سپس در راستای تولید آن بکوشیم. 

عضو هیئت علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی، دانش سلول‌های بنیادی را دانشی نوپا دانست و اظهار کرد: نتایج آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه سلول درمانی نشان داد که معالجه سرطان و سایر بیماری‌ها از طریق سلول‌های بنیادی امکان پذیر است و براساس مطالعات ما در گروه پژوهشی ایمنی درمانی سرطان و پزشکی ترمیمی استفاده از سلول‌های پرده جنینی و جفت برای معالجه بیمارانی که در حال حاضر درمان قطعی برای آنان وجود ندارد، بسیار موثر است.

صادقی گفت: با توجه به کاربرد سلول‌های مزانشیمی برروی بیماری‌های التهابی، باید سرمایه گذاری بیشتری روی آن صورت گیرد. همچنین درمان بیماری سرطان به وسیله سلول‌های ایمنی مهندسی شده که به کارتیسل‌ها معروف است، انجام می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه درمان سرطان با استفاده از سلول‌های بنیادی مهندسی و ژنتیک شده در ایران امکانپذیر است، گفت: درمان سرطان با استفاده از این نوع سلول‌ها در آمریکا نیز پاسخ داده است و سلول درمانی در این کشور به روش کارتیسل جواب می‌دهد. اما تفاوت سلول درمانی با سایر درمان‌های رایج این است که سلول درمانی، دارویی زنده است و یک داروی شیمیایی نیست که پس از مدت‌ها تاثیر آن را بر روی بدن مشاهده شود، زیرا دراین روش سلول نیز با بدن تعامل دارد.

این متخصص ایمونولوژی و سلول درمانی خاطرنشان کرد: موفق ترین درمان سرطان که از طریق سلول های کارتیسل صورت گرفته، سرطان خون بوده است و درمان این نوع سرطان با استفاده از سلول‌های بنیادی درسایر کشورها در حال گرفتن تاییدیه است.

صادقی تصریح کرد: درحال حاضر پیوند مغز و استخوان با استفاده از سلول‌های بنیادی درجهان ما قطعی شده است که این پیوند به عنوان نخستین سلول درمانی موفق در دنیا شناخته می‌شود. اکنون استفاده از سلول‌های هیدروپلاس برای درمان سوختگی، چین و چروک و ضایعات پوستی نیز کاربرد دارد؛ همچنین استفاده از دندریتیک برای کمک به درمان پروستات دارای تاییدیه است. 

وی افزود: در حال حاضر تنها روش برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی کبد در ایران، عمل پیوند کبد از افراد مرگ مغزی شده بر روی آنان است. اما با استفاده از روش سلول درمانی از فرد بیمار سلول‌های خودش را می گیرند و سپس تبدیل به سلول بنیادی کرده و در داربست کبد جای می‌دهند و پس از رشد این سلول، بافت کبد تولید می‌شود. این روش کبد پیوند زده تاکنون بر روی موش و خوک جواب داده است و ما پیش بینی می کنیم که در 10 سال آینده این عمل را بر روی انسان نیز به انجام برسانیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی اظهار کرد: ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه و برخی کشورهای اروپایی از رشد مطلوبی در عرصه سلول درمانی برخوردار بوده است، اما این رشد هم جانبه نبوده است و ما در زمینه درمان سرطان با استفاده از سلول‌های ایمنی پیشرفت چندانی نداشته‌ایم، اما قرارشده که در این زمینه سرمایه گذاری کنیم.

صادقی در خصوص آخرین برنامه‌ها برای توسعه سلول درمانی در مشهد، عنوان کرد: مقرر شده است که مرکز پیوند مغز و استخوان با استفاده از سلول‌های بنیادی در مشهد راه اندازی شود که به این منظور ما سلول‌های بنیادی لازم را برای آن فراهم خواهیم  کرد تا از این سلول‌ها برای درمان بیماران خود استفاده کنند. 

وی خاطرنشان کرد:  نمی توان زمان قطعی را برای درمان عمومی با استفاده از سلول‌های بنیادی اعلام کرد و باید بگذاریم علم در مسیر درست خود حرکت کند، زیرا ما در زمینه ژن درمانی این ادعا را داشتیم که باعث بی‌اعتمادی بیماران و مسئولان شد.

این متخصص ایمونولوژی و سلول درمانی یادآورشد: تیم پزشکی بازساختی و بازترمیمی که شامل سلول درمانی ایمونوتراپی است، از آینده‌ی درخشانی در ایران برخوردار است و امیدواریم که در دو حوزه درمان سرطان با استفاده از سلول‌های بنیادی و تولید ارگان‌های مصنوعی هر چه سریع‌تر به نتیجه برسند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: