• شنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-6885-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی:

همکاری و هماهنگی میان عراق و ایران ضروری است

استاندار خراسان رضوی گفت: ساماندهی و مدیریت آیین اربعین حسینی مانور بزرگ قدرت برای مردم و دولت عراق است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان در دیدار با معاون وزیر کشور عراق ضمن تقدیر از خدمات دولت عراق به زائران اربعین حسینی اظهار کرد: در یک زمان کوتاه ورود حجم انبوه زائران داخلی و خارجی، تامین امنیت و نیازهای آنها اقدامی دشوار و سنگین است.

وی افزود: ساماندهی و مدیریت آیین اربعین حسینی مانور بزرگ قدرت برای مردم و دولت عراق است که ظرفیت‌های آن را به سایر کشورها نشان می‌دهد، در سخت‌ترین شرایط که تهدیدهای گروههای تروریستی گسترده بوده دولت و ملت عراق حجم گسترده زائران را پذیرفته و امکانات، خدمات و امنیت را به خوبی تامین کرده اند.

استاندار خراسان رضوی همچنین پیروزی‌های ملت عراق را در مقابل نیروهای تکفیری تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد به زودی این پیروزی‌ها تکمیل شده و عراقی مقتدر و یکپارچه در عرصه بین المللی ظهور و بروز یابد.

رشیدیان همچنین به سفر سالانه یک میلیون عراقی به مشهد برای زیارت بارگاه منور رضوی اشاره و بیان کرد: از جمله انتظارات ارائه خدمات مناسب و در خور هم برای زائران ایرانی در عتبات و متقابلا برای زائران عراقی در مشهد است.

وی ادامه داد: برای این مهم همکاری و هماهنگی بین دو کشور ضروری است. در برنامه‌ریزی وزارت کشور برای خراسان رضوی سهمیه ای به منظور پذیرایی و خدمات دهی به زائران در عراق تعیین می شود که سال گذشته 40 هزار نفر بود. در این میان آستان قدس رضوی در مرز مهران به 100 هزار زائر در روز خدمات می‌داد، ضمن آنکه خدمات حمل و نقل، اسکان، تغذیه و درمان نیز دیده شده بود.

استاندار خراسان رضوی از دولت عراق و سرکنسول آن کشور در مشهد نیز که برای صدور ویزای زائران خراسانی در سال قبل همکاری خوبی داشتند قدردانی و بیان کرد: در این میان انتظار است امسال در مورد صدور ویزاهای گروهی تسهیل شود ضمن آنکه مدیریت گروه‌های زیارتی مطلوب‌تر خواهد بود.

وی گفت: از جمله مشوق‌ها برای ترغیب مردم به دریافت ویزای گروهی ارائه تخفیف و کاهش هزینه های صدور ویزا است.

استاندار خراسان رضوی همچنین به کاهش خدمات در عراق در پایان مراسم اربعین حسینی و بازگشت انبوه جمعیت زائران اشاره و بیان کرد: اگر کاهش خدمات در داخل عراق از سوی دولت و مردم آن کشور مدیریت شده و با شیب ملایمتری انجام شود به یکباره در مرزها با انبوه زائران و مشکلات ناشی از آن مواجه نخواهیم شد.

وی در ادامه همچنین صلح و استقلال عراق را مدیون جوانانی دانست که جان خود را فدا کردند و افزود: در آینده نه چندان دور که صلح و پیروزی دائمی در عراق استقرار می یابد جایگاه این شهدا و خانواده هایشان فراموش نشود.

رشیدیان ادامه داد: امیدواریم پیروزی‌های دولت و ملت عراق به سرعت قطعی شود گرچه توطئه‌های دشمنان تمامی ندارد.

وی با اشاره به تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری بر دفاع از از تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق گفت: امروز شاهد تحرکاتی از سوی برخی کشورهای خارج از منطقه برای استقرار در برخی مناطق کردنشین شمال شرقی سوریه هستیم که به نوعی احساس می‌شود منطقه آبستن تحرکاتی برای تجزیه است، لذا این وضعیت نیازمند هوشیاری و هوشمندی کشورهای منطقه است.

استاندار خراسان رضوی افزود: انتظار است عراق با سوریه که در طول این مبارزات نشان داده‌اند ملت‌هایی یکپارچه فراتر از قومیت و نژاد و مذهب هستند در مقابل این توطئه، قدرتهای تکفیری و دشمنی‌هایی که در حال انجام است یکپارچه ایستادگی کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: