• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-14014-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

گندمی مطرح کرد؛

چگونگی وضعیت مشارکت اجتماعی و سیاسی مردم مشهد

عضو منتخب شورای پنجم شهر مشهد چگونگی وضعیت مشارکت اجتماعی و سیاسی مردم این شهر را بر اساس پیمایشی که شورای اجتماعی کشور انجام داده است، توضیح داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بتول گندمی شامگاه گذشته 18 تیر ماه، در جلسه‌ای با عنوان «شهر مردم» که به همت حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی در هتل پردیسان برگزار شد، اظهار کرد: شورای اجتماعی کشور با همکاری دانشگاه تهران و دفتر مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد پیمایشی را در اواخر سال 94 و ابتدای سال 95 انجام داد که نتایج آن به تازگی منتشر شده است.

وی ادامه داد: یکی از 40 مولفه مورد پیمایش این سنجش، مشارکت سیاسی و اجتماعی مردم مشهد بوده، این سنجش برخلاف سایر سنجش‌ها که فقط نگرش را مورد بررسی قرار می‌دهند، هم نگرش و هم رفتار را مورد پیمایش قرار داده است.

عضو منتخب شورای پنجم شهر مشهد گفت: بر اساس این پیمایش و در خصوص عضویت در انجمن‌ها، 98.8 درصد مردم مشهد یا در انجمن‌های زیست محیطی عضویت نداشتند یا آن‌ها را نمی‌شناختند همچنین 20.5 درصد مردم در موسسات خیریه و 3.6 در انجمن‌های ادبی و هنری عضویت داشته‌اند.

گندمی ادامه داد: 17.4 درصد مردم مشهد در باشگاه‌های ورزشی و تفریحی، 3.6 درصد در اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی و حرفه‌ای، 3.1 درصد در انجمن‌های اسلامی و 1.2 درصد در تشکل‌ها و احزاب سیاسی عضویت داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این سنجش 18.4 درصد مردم مشهد در پایگاه‌های بسیج فعال هستند، عنوان کرد: پنج درصد مردم مشهد در انجمن‌های علمی، 30.9 درصد در هیات‌های مذهبی، 5.7 درصد در کانون‌های فرهنگی و 4.8 درصد در خانه‌های فرهنگ و فرهنگ‌سراها عضویت دارند. 

عضو منتخب شورای پنجم شهر مشهد یادآور شد:4.8  درصد مردم مشهد در گروه‌های محلی و شورایاری حضور دارند، گفت: میزان عضویت مردم مشهد در صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی 16.8 درصد است.

 وی ادامه داد: 66 درصد مردم مشهد در فعالیت‌های عام‌المنفعه یا شرکت نمی‌کنند یا میزان شرکت آنان کم است، میزان فعالیت 27.4 درصد از مردم مشهد در فعالیت‌های عام‌المنفعه به طور متوسط است و تنها 6.2 درصد مردم در این فعالیت‌ها مشارکت دارند.

گندمی خاطرنشان کرد: در حوزه مشارکت‌های محلی 18 درصد مردم با همسایه خود صحبت می‌کنند و این ارتباط را دارند، 14.5 درصد با مسئولان تماس می‌گیرند، 3.8 درصد مردم به مسئولان نامه می‌نویسند و هفت درصد هم به ادارات مراجعه می‌کنند، 56 درصد مردم مشهد هیچ ارتباطی با پیرامون خود ندارند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف شورای شهر پنجم افزایش مشارکت مردم است، گفت: مشارکت کلید اصلی توسعه و مدیریت شهری است این موضوع زمانی محقق خواهد شد که توافق عمومی در خصوص آن وجود داشته باشد در بسیاری مواقع ما متولیان اراده انجام برخی کارها را داریم، اما مردم موافق نیستند.

عضو منتخب شورای پنجم شهر مشهد در خصوص این دغدغه که شورای شهر می‌تواند به شورای شهرداری تبدیل شود، عنوان کرد: در این زمینه نقش مردم و جایگاه آنان در شورای شهر مهم است، اگر بتوانیم ظرفیت‌هایی که قانون شوراها دارد را به درستی اعمال وظیفه کنیم می‌توان راه‌های خوبی برای مشارکت مردم و تحقق شهر مناسب ایجاد کرد.

وی ادامه داد: 50 درصد از 34 وظیفه ماده 71 قانون شوراها به موضوع نظارت شوراها تاکید دارد با گذشت 18 سال از استقلال شوراها در کشور گزارش مدونی از جانب شوراها در زمینه بعد نظارتی نداشته‌ایم.

گندمی گفت: در بخش دیگر هم شهرداری موظف است به اموراتی نظیر مشارکت بپردازد و در خدمات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و ... با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه زمینه مشارکت مردم را فراهم کند یا به تشکیل انجمن‌های اجتماعی، امدادی، ارشادی و ... اقدام کنند و مردم را به تشویق به گسترش مراکز فرهنگی، تفریحی و ... کنند، نظام شورایی کشور در این زمینه در این 18 سال آورده زیادی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه برای مشارکت مردم سطوح مختلفی وجود دارد، یادآور شد: به طور مثال یکی از سطوح مشارکت مردم در انتخابات است البته باید مشارکت مردم محدود به شرکت در انتخابات نباشد و آن‌ها در تمام مراحل برنامه‌ریزی، ارزیابی، اجرای برنامه‌ها و... حضور داشته باشند اگر می‌خواهیم در تله شورای شهرداری شدن گیر نکنیم باید از این فرآیند خارج شده و به وظایف دیگری که قانون‌گذار برای ما تعیین کرده بپردازیم.

عضو منتخب شورای پنجم شهر مشهد افزود: با فرض مشارکت مردم، ایجاد سازمان‌های لازم و مورد توافق قرار گرفتن مشارکت از جانب مردم ما در شورای شهر پنجم به دنبال تحقق چگونه شهری هستیم؟ تصور می‌کنم کمی دیر در حال پاسخ دان به این سوال هستیم، شورای اصلاح‌طلبان سعی کرد برنامه‌ای را مدون کند در این برنامه به ایجاد شهری هوشمند توجه بیشتری شده است، آیا باید شهر خلاق را فراموش کنیم و شهر پایدار که آرزوی جوامع مدرن هست مدنظر قرار نگیرد؟

گندمی افزود: اگر از ظرفیت‌های مدنی بسیاری که  وجود دارد استفاده و شهر را فعال کنیم  در تله شورای شهرداری گیر نخواهیم کرد و شورای شهر خواهیم بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: