• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-9090-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

منتخب شورای پنجم درگز:

شورای شهر جایی برای تغییر و نه تکرار است

منتخب شورای  پنجم درگز در خصوص حضور جوانان در شوراها  و استفاده از ظرفیت های آنها گفت: شورای شهر جایی برای تغییر و نه تکرار است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، یوسف براتیان در همایشی با عنوان «شهر مردم» که به همت حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی در هتل پردیسان برگزار شد، اظهار کرد: همانطور که حضور افراد مسن، بازنشسته یا منتسب به قومیت‌ها در عرصه انتخابات شوراها  فرصت حضور نامزدهای جوان را کمرنگ می‌کند به نوعی سبب بازگشت به عقب در مدیریت شهری هم می‌شود، در چنین شرایطی شهرها  تصمیم گیران و برنامه ریزانی خواهد داشت که همچنان معتقد به راهبردهای 30 سال پیش هستند، در حالی که نمی‌توان این واقعیت را رفع کرد که پیکره اصلی جامعه ما نسلی است که دیگر دنبال تکرار نخواهد بود و تغییر را مطالبه می‌کند.

وی ادامه داد: این نسل به دلیل پیوند با مشاغل تخصصی، برخورداری از تحصیل دانشگاهی و... در سطوح ملی و بین‌المللی مطالبات متفاوتی خواهند داشت و از نگرش انتقادی نسبت به عملکرد گذشتگان پرهیز نخواهند کرد.

منتخب شورای  پنجم درگز خاطرنشان کرد: بسیاری از صاحب نظران جوان‌تر فضای زیستگاهی و جعرافیایی خود را در مقایسه با سایر  استان‌ها متناسب با طراز و شان والای جوانان و آیندگان نمی‌دانند بر همین اساس، بدنبال خون تازه‌ای در مدیریت شهری و تغییری که رخ خواهد داد، می‌گردند.

براتیان یادآور شد: از حدود 1400 شهر ایران 450 شهر جمعیت زیر 20 هزار نفر دارد و جزء شهرهای کوچک طبقه بندی می‌شوند که در راستای هدایت توسعه شهری و ارائه خدمت به شهروندان نیازمند به کارگیری مدیریت موثر و کارآمد هستند.

وی با بیان اینکه نهادهای شهری مخصوصا شهرداری‌ها در شهرهای کوچک در نیل به اهداف خود موفق نبوده‌اند، افزود: اولین و مهمترین عامل این موضوع عدم توجه به ایجاد درآمدهای پایدار است. شاید بتوان گفت اصلی‌ترین ابزار موثر بر مدیریت و توسعه شهرها وجود منابع درآمدی کافی پایدار جهت تهیه و اجرای برنامه‌های مربوط به مدیریت شهری است. ضعف منابع درآمدی پایدار در شهرهای کوچک سبب ناکارآمدی مالی مدیریت شهری شده و آن‌ها را در اجرای برنامه‌های خود وابسته به منابع درآمدی ناپایدار کرده است.

منتخب شورای  پنجم درگز عنوان کرد: توجه مدیریت شهری به سازمان‌های بالادست و فروش منابع، امکانات و تحهیزات موجود از جمله منابع درآمدی ناپایدار شهرهای کوچک است که در کوتاه مدت می‌توانند موثر باشند اما در بلند مدت معضلاتی را ایجاد خواهند کرد.

براتیان افزود: دلیل دوم ضعف مدیریت شهری در شهرهای کوچک،  عدم بکارگیری نیروهای متخصص در پست‌های اجرایی و مدیریتی است. بسیاری از شهرداری‌های کوچک ما به شکل فی‌البداهه یا موردی تشکیل شده‌اند و جذب نیروها به صورت تخصصی نبوده است. وجود نیروهای غیر تخصصی نه تنها کمکی به توسعه شهری نخواهد کرد بلکه عاملی در جهت ناکارآمدی مدیریت شهری بوده است.

وی تصریح کرد: از این موضوع خطرناک‌تر بکارگیری افراد فاقد تخصص، تجربه و تحصیلات مرتبط در پست‌های مدیریتی شهرداری‌ها است که موجب دور شدن نهاد مدیریت شهری از مردم خواهد شد.

منتخب شورای  پنجم درگز عدم نگاه جامع به شهرها را دلیل سوم ضعف مدیریت شهری در شهرهای کوچک دانست و گفت: در ساختار برنامه‌ریزی کلان نگاه جامعی به مسائل شهرداری‌های کوچک وجود ندارد و در بسیاری موارد تبدیل روستاها و بخش‌ها به شهر و تاسیس شهرداری‌ها بدون مستندات فنی و قانونی و مطالعات جامع، انجام شده است. این عامل منجر به در نظر نگرفتن اهداف و برنامه‌های خاص برای توسعه و آینده شهرهای کوچک شده است.

براتیان اضافه کرد: به تبع این موضوع سازوکارهای حمایتی لازم از جانب سازمان‌های فرادست برای این شهرها درنظر گرفته نشده، ضروری است که در برنامه‌های آینده توسعه کشور تدوین بودجه سالانه، برنامه‌های استانی و... مسائل این شهرها به صورت جدی و در سرفصل‌های مستقلی مورد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: مدیریت شهری در کشورهای پیشرفته بر مبنای مشارکت شهروندان در فرآیند توسعه شهری استوار است و بدون توجه به مشارکت مردم بسیاری از برنامه‌های توسعه شهری محقق نخواهد شد. این مورد نه تنها از دلایل عدم موفقیت شهرهای کوچک در ایران است بلکه در سایر شهرها هم این مساله دیده می‌شود تعریف سازوکارهای صریح و روشن برای مشارکت مردم در توسعه شهری گامی در جهت بهبود عملکرد شهرداری‌ها است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: