• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-7785-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رحیمی‌جهان‌آبادی:

شکست داعش در سوریه و عراق سبب گسیل تروریست‌ها به افغانستان شده است

عضو کمیسسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مرکز فعالیت‌های داعش، افغانستان خواهد بود، گفت: لازم است جمهوری اسلامی ایران به همین دلیل مرزهای شرقی خود را تقویت کند.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، دکتر جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خانه ملت، در خصوص فعالیت داعش در افغانستان، اظهار کرد: داعش ظرف چند سال گذشته در افغانستان فعالیت‌هایی داشته و حضور این گروه تروریستی تکفیری در در مناطقی مانند جلال آباد، مناطق شمالی افغانستان، منطقه بدخشان و مناطقی از غرب این کشور روبه افزایش است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از این حضور به دلیل شکست‌های داعش در سوریه و عراق است که سبب شده تا نیروهای خود را به سمت افغانستان گسیل کند، بیان کرد: بخش دیگری از حضور داعش در افغانستان به این دلیل است که شرایط مساعدی جهت فعالیت داعش وجود دارد؛ یعنی هرج و مرج ناشی از ضعف حکومت مرکزی که از این فضا داعش می‌تواند استفاده کند و با استمداد از کانون‌های ثروت ناشی از قاچاق مواد مخدر نیز این گروه می‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

وی با بیان اینکه عمده نیروهای داعش که در افغانستان فعالیت می‌کنند، نیروهایی از آسیای مرکزی و جمهوری‌های مسلمان نشین شوروی سابق است ، افزود: عوامل داعش به دلیل فقری که در افغانستان وجود دارد به جذب و آموزش نیروهای داعش  در این کشور پرداخته‌اند و ظرف چند ماه گذشته نیز عملیات‌های تروریستی توسط آن‌ها انجام شده است.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مرکز فعالیت‌های داعش، افغانستان خواهد بود، متذکر شد: لازم است جمهوری اسلامی ایران به همین دلیل مرزهای شرقی خود را تقویت کند و حضور امنیتی و اشراف اطلاعاتی خود را در مسائل افغانستان افزایش دهد.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افغانستان می‌تواند به دلیل حضور تروریست‌ها در این کشور به دروازه جهنم تبدیل شود، ادامه داد: باید به دولت مرکزی افغانستان کمک کنیم تا بتواند در برقراری نظم و ثبات در افغانستان توفیق یابد و بتواند به عنوان یک دولت مرکزی قدرتمند فعالیت خود را ادامه دهد.

نماینده مردم تایباد، تربت جام و باخرز با بیان اینکه ایجاد همکاری‌هایی بین ایران و افغانستان به لحاظ امنیتی و همچنین کشورهایی مانند چین که درگیر این موضوع هستند، می تواند به کنترل داعش در افغانستان کمک کند، گفت: چین، روسیه، هند، ایران و افغانستان از خطر حضور داعش در افغانستان متضرر می‌شوند و حتی می‌توان در قالب پیمان شانگهای یا در قالب قراردهای همکاری، پیمان‌های امنیتی افزایش یابد تا حضور داعش در افغانستان ریشه کن شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: