• سه شنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-16786-5
  • خبرنگار : 15234
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد:

شبکه‌های اجتماعی، نقش دانشگاه‌ در جامعه را تهدید می‌کنند

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امروز رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی در تاثیرگذاری بر روی نهاد خانواده‌ از دانشگاه‌ها پیشی گرفته‌اند و می‌توان گفت جایگزین نقش دانشگاه‌ها در جامعه شده‌اند که باید این موضوع را بسیار جدی گرفت.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر ناهید مشایی امروز 20 تیر ماه در نشست " نقش دانشگاه در تقویت و تضعیف نهاد خانواده"  از سلسه نشست‌های فرهنگ دانشگاهی که در ساختمان مرکزی جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه رسانه‌های جمعی جای تاثیر دانشگاه‌ها را بر روی خانواده گرفته‌اند، اظهار کرد: امروز نقش دانشگاه در مقابل شبکه‌های اجتماعی در حال تزلزل است و شبکه‌های اجتماعی، فیلم‌ها و سایرعوامل رسانه جایگزین آن می‌شوند؛  بنابراین برای مقابله با این روند جامعه دانشگاهی باید تمام عوامل رسانه‌ای را تحت کنترل خود داشته باشند. نباید تاثیرگذاری دانشگاه را در نهادهای بیرونی از دست بدهیم، زیرا اگر شبکه‌ها و رسانه‌های جمعی این تاثیرگذاری را از دانشگاه بگیرند، باخته‌ایم.

وی ادامه داد: پیش از اینکه دانشگاه به شکل کلاسیک در ایران به وجود آید، نهاد تاثیرگذار بر روی جامعه حوزه علمیه بود و مردم از این طریق راه ‌یابی می‌کردند و جامعه پایبند به اصول دینی بود. در دانشگاه‌های کلاسیک علوم مادی، طبیعی، تجربیات بشر و دستاوردهای افراد مبنای تدریس است و مبانی دینی تنها یکی از شاخه‌های دانشگاه کلاسیک است.

عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه مجموعه فرهنگ حاکم بر جامعه‌ حدفاصل جوامع را مشخص می‌کند، تاکید کرد: امروز فرهنگ در جوامع به دلیل جهانی شدن در حال تغییر است. سابقه ارزشی و فرهنگی ما دین است، در گذشته در ایجاد فرهنگ، تحکیم و تضعیف خانواده حوزه علمیه تاثیرگذار بود، اما امروزه اساتید دانشگاه قطب فرهنگی و علمی جامعه شده‌اند و در جامعه خط مشی را تعیین می‌کنند و سابقه تاثیرگذاری دانشگاه بسیار پررنگتر شده است. تحصیلات دانشگاهی محوریت خانواده‌ها و جامعه است و تمام آداب و کردار افراد تحصیل کرده اعم از گفت‌وگو،ازدواج، نوع پوشش و ... در محوریت جامعه قرار گرفته و تاثیرگذاری و نقش الگویی دارند. 

مشائی اضافه کرد: در گذشته حوزه علمیه در جامعه نقش الگویی داشت، اما امروزه جامعه بیشترین تاثیرپذیری را از دانشگاه‌ها می‌پذیرد بنابراین باید پیوند بین حوزه دانشگاه را مستحکم تر کنیم و از طرفی به‌خاطر این تاثیر پذیری، جامعه دانشگاهی نیز در اعمال فردی، پوشش و گفتار و در اعمال اجتماعی مانند ازدواج و سبک زندگی مواظب رفتار خود باشند.

وی افزود: حدود 10 میلیون نفر در جامعه ما دارای مدرک بالای لیسانس هستند، یعنی حدود نیمی از جمعیت ایران در خانواده‌های خود حداقل یک فرد دانشگاهی دارند. دانشگاه جای حوزه علمیه را گرفته و اگر بحثی بین حوزه و دانشگاه مطرح شود، جامعه، استناد دانشگاه را می‌پذیرد. شورای عالی انقلاب فرهنگی متوجه این موضوع شده است که باید از طریق دانشگاه به تحکیم خانواده بپردازد، از این رو در کتاب دانش جمعیت و تنظیم خانواده که در دانشگاه تدریس می‌شود، فصل‌هایی راجع به تحکیم خانواده و جمعیت‌آوری ذکر شده است.

عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تاثیرگذاری روحانی تحصیل‌کرده  به مراتب می‌تواند بیشتر از یک روحانی معمولی باشد؛ البته امروزه تبعیت از روحانی در جامعه ما از بین رفته است.

مشائی با تاکید براینکه فروپاشی نظام خانواده در استعمار نوین نقش مستقیم دارد، خاطرنشان کرد: امروزه ما شاهد استعمار نوین در جهان هستیم زیرا  روش‌های قدیمی استعمار دیگر پاسخگو نیست. بنابراین از طریق تهاجم فرهنگی وارد می‌شوند تا افکار خود را به جامعه تحمیل کنند. یکی از اهداف استعماری فروریختن نظام خانواده برای نفوذ بیشتر در جامعه است.

وی عنوان کرد:  امروز استعمار نوین هزینه بسیار را صرف متخصصان دانشگاهی و علوم انسانی می‌کند تا بتواند سیاست‌های خود را در تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی نفوذ دهد تا افراد مقاله‌های دروغین از این دست چاپ کنند و متاسفانه این مقاله‌های دروغین در حال افزایش است. 
پیوند خانواده در میان دانشگاهیان مستحکم‌تر است

عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه پیوند خانوادگی در میان اساتید دانشگاهی  بیشتر بوده و آمار طلاق نسبت به سایر اعضای جامعه کمتر است، گفت: گفته می‌شود اعتیاد در بین دانشجویان دختر دو برابر شده است و این درحالی است که آمار از نیم درصد به یک درصد افزایش یافته است و باز هم این آمار نسبت به دختران غیردانشجو در جامعه بسیار ناچیز است. 

مشائی با اشاره به اینکه علم حقیقی خانواده محور است و علم جدید که می‌گوییم اگر برخلاف فطرت و دین ما باشد پذیرفته نیست، یادآور شد: باید مراقب باشیم تا ارتباط بین علوم تجربی و ماوراء طبیعه در دانشگاه از بین نرود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: