• پنجشنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-11987-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

نگاهی به کتاب «صراط»

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: این کتاب برگرفته از مفاهیم عمیق و پیام‌های کمترشنیده ‌شده سوره حمد است. 

احسان سیفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: کتاب« صراط» را  علی صفایی حائری در 204 صفحه به رشته تحریر درآورده و توسط انتشارات لیله القدر در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود.

وی افزود: این کتاب در خصوص این‌ که چرا حمد را ام‌الکتاب نامیده‌اند، چرا ما گرفتار معبودها هستیم و چگونه می‌توان از این سطح عبورکرد و به یگانه معبود حقیقی رسید، ملاک‌های شناخت حق از باطل، تبیین نقش مهم خلوت و تفکر در پیمودن راه خدا، تعیین مهم‌ترین ویژگی‌های سه گروه انعام یافته و مغضوب‌ها وگم‌شده‌ها که در پایان سوره حمد اشاره‌ شده، از جمله موضوعات آن است که استاد صفایی با بیانی متفاوت و بدیع به شرح مسائل پرداخته است. 

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: برای شرح هرچه بهترآیات  سوره حمد علاوه ‌بر سایر آیات قرآن کریم از دیگر منابع مهم روایی نظیر نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه نیز بهره برده است.

وی گفت: این کتاب هم مانند اکثرآثار استاد صفایی مخاطب را به تفکر و تعقل عمیق درمسئله هدف زندگی دعوت می‌کند؛ روش بحث به‌گونه‌ای است که مخاطب را از مباحث نظری صرف عبور می‌دهد و دامنه تأثیر این بحث عمیق را به سبک زندگی و تصمیمات روزمره آدمی گره می‌زند.

سیفی خاطر نشان کرد: توحید و ماوراءالطبیعه، ارزش تعقل، ذات و صفات پروردگار، سلوک و عبادت، حکومت و عدالت، حقوق مردم درحکومت الهی، اهل‌بیت وخلافت، موعظه وحکمت، حقیقت تقوا وآثار آن، حقیقت زهد و آثار آن و زهد اسلامی و رهبانیت مسیحی، ‌دنیا و دنیاپرستی، رابطه انسان وجهان، وابستگی‌ها وآزادگی‌ها، خود زیانی و خود فراموشی و... از جمله موضوعات مهم این کتاب به شمار می‌رود.

کارشناس منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: کتاب‌های طرح کتاب‌خوان ماه ازسوی معاونت توسعه کتابخانه‌ها وکتابخوانی نهادکتابخانه‌های عمومی کشور و در راستای اجرای منویات مقام معظّم رهبری درخصوص لزوم معرفی و در اختیارگذاشتن کتاب خوب و سالم برای پرورش فکری جامعه و نیز اقدامی عملی درمسیراجرای سیاست‌های نهاد معرفی می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: