• پنجشنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-17514-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

830 بیمار در لیست انتظار پیوند کلیه هستند

مسئول واحد فراهم آوری اعضای بیمارستان منتصریه مشهد گفت: حدود 830 بیمار کلیوی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در انتظار پیوند هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، به نقل از پایگاه خبری ‌وب‌دا، دکتر ابراهیم خالقی، به تعداد بیماران در لیست انتظار پیوند کلیه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 188 نفر در لیست پیوند کلیه فعال و 640 نفر در لیست پیوند کلیه تکمیلی هستند.

وی با اشاره به رشد تعداد بیماران کلیوی در لیست تکمیلی، گفت: افرادی که در لیست پیوند کلیه فعال قرار دارند تائیدیه شورای پیوند کلیه را دریافت و در زمان موردنظر مورد پیوند قرار می‌گیرند، اما افرادی که در لیست تکمیلی قرار دارند در حال انجام روال قرار گرفتن در لیست فعال پیوند کلیه هستند.

خالقی خاطرنشان کرد: واحد گیرندگان عضو در مرکز فراهم‌آوری اعضا بیمارستان منتصریه در تماس با بیمارستان‌های دیگر از وجود بیمار مرگ مغزی مطلع و با انتقال این بیماران به بیمارستان منتصریه، مرگ مغزی بودن بیمار را مورد تائید و برداشت عضو از این بیماران را دنبال می‌کند.

وی افزود: در خصوص واحدهای مرتبط با پیوند عضو در بیمارستان منتصریه، اظهار کرد: 20 واحد در مجموع جهت انجام پیوند عضو فعال هستند که یکی از این واحدهای پر اهمیت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه پیوند، واحد «گیرندگان عضو» است.

خالقی ادامه داد: این واحد در بیمارستان منتصریه در مرکز فراهم‌آوری اعضا با تماس و داشتن ارتباط با دیگر بیمارستان‌ها از وجود بیمار مرگ مغزی اطلاع کسب کرده و با انتقال این بیماران به بیمارستان منتصریه مشهد مرگ مغزی بودن بیمار را مورد تائید و در اتاق عمل برداشت عضو از این بیماران را دنبال می‌کند.

مسئول فراهم‌آوری اعضای بیمارستان منتصریه مشهد خاطرنشان کرد: برای داشتن یک واحد «گیرندگان عضو» فعال باید هر کدام از سازمان‌های دیگر توجه لازم را در خصوص گیرنده داشته باشند تا بتوان قلب، کلیه، کبد، قرنیه، پوست، پانکراس، ریه و دیگر اعضای قابل پیوندی را جهت استفاده دیگر بیماران در زمان مناسب خود انتقال و پیوند کرد.

وی در خصوص تلاش واحد گیرندگان عضو در خصوص پیوند کلیه، اظهار کرد: پس از برداشتن کلیه از بیمار مرگ مغزی باید گیرندگان کلیه جهت انجام عمل جراحی پیوند آماده شوند که در این راستا باید بیمار دیالیز خونی و صفاقی در شهر مشهد و استان به بیمارستان مراجعه کند.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای بیمارستان منتصریه مشهد خاطرنشان کرد: در ابتدا بیمار کلیوی توسط متخصص کلیه به بیمارستان معرفی و در منتصریه اقدام به انجام آزمایشات، ارائه مشاوره‌ها و انجام کارهای اولیه و لازم می‌شود.

خالقی گفت: پس از برگزاری کلاس‌های توجیهی، روان‌پزشکی و مددکاری، بیمار بر اساس نوع گروه خون و سن در لیست انتظار پیوند گیرندگان کلیه قرار می‌گیرد.

وی نکته مهم درانجام پیوند کلیه متقاضیان را مدت زمان دیالیز دانست و افزود: هر اندازه بیمار زمان بیشتری را دیالیز کرده باشد اولویت پیوند کلیه بیشتری نسبت به دیگر بیماران دارد.

مسئول فراهم‌آوری اعضای بیمارستان منتصریه مشهد اضافه کرد: پس از انجام آزمایشات اولیه، دهنده و گیرنده کلیه هر دو تحت انجام آزمایشات تخصصی قرار می‌گیرند که در این میان تعداد گیرندگان کلیه براساس ضرورت‌های موجود چهار نفر است.

خالقی ادامه داد: از این چهار نفر، دو نفربه عنوان گیرنده اصلی و دو نفر به عنوان رزرو فراخوان می‌شوند تا در صورت بروز مشکل در حین عمل جراحی پیوند برای هر کدام از گیرندگان اصلی، دیگر گیرندگان به سرعت جهت از دست نرفتن کلیه، تحت عمل جراحی قرار گیرند.

وی آزمایشات گیرنده و دهنده کلیه را تحت عنوان آزمایشات اورژانسی و تطابقی معرفی کرد و گفت: قبل از قرار گرفتن نام بیمار کلیوی در لیست انتظار دریافت کلیه، شورای پیوند کلیه متشکل از سه فوق تخصص جراحی پیوند کلیه، سه تا پنج فوق تخصص پیوند، نفرولوژیست، متخصص داخلی پیوند کلیه، متخصص بیهوشی و سرپرستار بخش، به تائید بیمار می‌پردازند.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای بیمارستان منتصریه مشهد تصریح کرد: پس از انجام موفقیت‌آمیز پیوند کلیه بر روی دو بیمار دریافت‌کننده کلیه، بیماران دو روز در آی.سی.یو و به مدت دو هفته نیز در بخش بستری و تحت مراقبت خواهند بود و پس از ترخیص تحت نظر پزشک متخصص خود یا درمانگاه‌های پیوند بیمارستان منتصریه قرار می‌گیرند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: