• پنجشنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-12187-5
  • خبرنگار : 15202
  • منبع خبر : ----

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل:

قدرت ایران از طریق زبان فارسی در حال گسترش است

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اینکه قدرت واقعی در دل ‌ هاست،   گفت: قدرت واقعی ایران از طریق زبان فارسی از طریق شما در قلب‌ها در حال گسترش است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، حسین سالار آملی که امروز در «نخستین نشست روسای مراکز بین ‌ المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه ‌ های کشور» سخن می‌گفت، در ادامه اظهار کرد: قدرت زبان فارسی، قدرتی ملی است که محدود به یک دولت نیست و به کل ایران و ایرانیان در طول تاریخ برمی ‌ گردد.

وی ادامه داد: قدرت واقعی در دل ‌ هاست و هر کس دل بزرگتری داشته باشد، قدرت بیشتری دارد.

سالار آملی تصریح کرد: در دوره انتخابات نیز این را دیدیم. کسی که دل بزرگتری داشت، بدون تریبون و تنها با یک دقیقه صحبت چگونه قلب ‌ ها را تسخیر کرد.

وی افزود: قدرت امام زمان(عج) نیز از این نوع است، بر دل ‌ ها حکومت می‌ کند.

سالار آملی با بیان اینکه قصه قدرت در دنیا دائما در حال تغییر است و بستگی به تحولات دنیا دارد، خاطرنشان کرد: مدت زمان درازی در عصر کشاورزی، قدرت در بازو بود. با ظهور عصر صنعتی قدرت در تولید شد. تحولات صنعتی به نوآوری پیوست و تکنولوژی ایجاد شد.

وی عنوان کرد: بیکن اعتقاد داشت تکنولوژی، آن چیزی است که می ‌ تواند بشر را به سمت مدینه فاضله هدایت کند.

وی اضافه کرد: چندی بعد پست ‌ مدرنیسم این امر را زیر سوال برد. واقعا کلیات صنعت و تکنولوژی با کلیات بشر چه کرد؟ او را به سمت مدینه فاضله هدایت کرد یا ویرانشهر؟

سالار آملی با اشاره به دیدگاه ‌ های میشل فوکو، فیلسوف فرانسوی،   گفت: فوکو عقلانیت تکنولوژی ساز را به تمسخر گرفت و گفت این چه عقلانیتی است که انسان ‌ ها را به سمت جمود و رخوت می ‌ برد.

وی در خصوص واژه «اتوپیا» یا «مدینه فاضله» اظهار کرد: توماس مور اولین بار در زمانه ‌ ای که در بریتانیا ، زمینه ‌ های انقلاب صنعتی در حال شکل ‌ گیری بود، وی در کتاب خود با عنوان «اتوپیا» این واژه را مطرح کرد.

وی ادامه داد: حدود 200-300 سال بعد، مری شلی در کتاب خود با نام «فرانکشتاین» تکنولوژی را در قالب یک انسان پوست و گوشت و خون دار به تصویر کشیده و آن را مسخره می ‌ کند . انسانی که او نمایش داده کریه ‌ المنظر، ناسپاس و بی ‌ عاطفه است.

عضو هیئت علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی با اشاره به تفسیر قدرت در ادبیات ایران تصریح کرد: نخستین بار صنعتی زاده در کتاب «مجمع دیوانگان» بحث آرمان ‌ شهر را مطرح کرد و گفت که مجموعه ‌ ای که در حال ساخته شدن است، ما را به سمت قدرت واقعی نمی ‌ برد.

وی افزود: در اشعار معاصرین نیز چنین چیزهایی می ‌ بینیم. به خصوص در سال ‌ های بعد از 1332 که قدرت شاهنشاهی   بیشتر شده ‌ بود و یاس و ناامیدی جامعه را فراگرفته ‌ بود.

سالار آملی با ذکر نمونه ‌ ای، عنوان کرد: بزرگ این شاعران، اخوان ثالث، در شعری می ‌ گوید «کاوه ‌ ای پیدا نخواهد شد، امید/ کاشکی اسکندری پیدا شود».

وی خاطرنشان کرد: این سرنوشت قدرت در طول تاریخ است. قدرت واقعی این ‌ ها نیست . قدرتواقعیدر دل ‌ هاست


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: