• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-18786-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

رئیس جهاددانشگاهی:
توسعه فرهنگی اساس پیشرفت کشور است

رئیس جهاددانشگاهی با بیان اینکه اگر توسعه علم و فناوری به‌عنوان یکی از ارکان مهم پیشرفت کشور در بستر درست فرهنگی انجام نشود، نتیجه‌ای نخواهد داشت، گفت:اگر پیشرفته‌ترین اقدامات در حوزه علم و فناوری صورت بگیرد، اما به لحاظ فرهنگی زمینه پذیرش صحیح آن فراهم نباشد، تمام زحمات ما به باد می‌رود؛ بنابراین لازم است که ابتدا زمینه آن در حوزه فرهنگی فراهم شود تا توسعه علمی در این بستر نتیجه مطلوبی داشته باشد.

دکتر حمیدرضا طیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با تاکید بر اینکه ما باید به لحاظ اعتقادی و عملی بهای ویژه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی، علوم انسانی و اجتماعی قائل شویم، اظهار کرد: جهاددانشگاهی علاقه‌ی زیادی برای ورود به حوزه علوم انسانی و اجتماعی دارد تا بتواند طرح‌های کلان و ملی را در این حوزه تعریف کند. اکنون 12 طرح بزرگ از این نهاد در حوزه علوم انسانی در سازمان برنامه و بودجه مورد تصویب قرار گرفته که 6 طرح از آن‌ها به‌طور رسمی آغاز به کار کرده است. منابع بودجه‌ای این حوزه در جهاددانشگاهی نیز به این صورت توافق شده تا افزایش بودجه‌ای که هرسال به متوسط بودجه این نهاد اضافه می‌شود را به اجرای این پروژه‌ها اختصاص دهیم که در صورت تحقق آن، ظرف دو سال آینده تحول جدی در این حوزه خواهیم داشت. 

وی با اشاره به اقدامات پژوهشگاه علوم انسانی با هدف ورود به برخی از موضوعات کلان کشور در حوزه علوم انسانی و اجتماعی به منظور ارائه راه‌حل‌های جدید به مسئولان نظام، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و تخصص‌های جهاددانشگاهی در حوزه مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و علوم پایه، این نهاد می‌تواند در زمینه حل مشکلات و مسائل کشور پیشنهادات خوبی را برای مسئولان مطرح کند و امیدواریم تا یک ماه آینده انتخاب یکی از موضوعات کلان کشور انجام شود. 

رئیس جهاددانشگاهی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی در صنعت نفت کشور بیشتر در بخش تجهیزات آن ورود یافته و در این زمینه دانش و فناوری بسیاری کسب کرده‌ است، تاکید کرد: جهاددانشگاهی باید بتواند در آینده به حوزه‌های فرایندی و بالادستی صنعت نفت وارد شود، اما در حال حاضر این سازمان تلاش می‌کند تا در قراردادهای صنعت نفت کشور، به مرحله‌ای برسد که جزو سازندگان تجهیزات نفتی برای خرید و فروش شرکت‌های داخلی و خارجی این حوزه قرار گیرد که تحقق این امر منوط به اراده و مدیریت خود صنعت نفت است.

طیبی اضافه کرد: ما اگر دکل هوایی، مته حفاری می‌سازیم، باید از بالاترین استاندارد بین‌المللی برخوردار باشد که در این زمینه پیشنهاد شده تا موسسه‌ای باشد که بر روی استانداردهای تجهیزات نفتی ساخته شده در جهاددانشگاهی نظارت داشته باشد تا گواهی استاندارد برای آن‌ها صادر شود و سپس به خرید و فروش شرکت‌ها برسد که وزارت نفت نیز این پیشنهاد را پذیرفته است. ما نیز در جهاددانشگاهی تلاش می‌کنیم تا در این استانداردسازی به صنعت نفت کمک کنیم و شرایطی را فراهم کنیم تا شرکت‌های خارجی و داخلی، خرید بی‌دغدغه‌ای از ما داشته باشند. 

وی با اشاره به دو برنامه این سازمان برای کمک به حوزه اشتغال کشور، گفت: بر مبنای سند توسعه ششم جهاددانشگاهی، تمام واحدهای این سازمان باید در حوزه‌های علم و فناوری، پژوهش و فرهنگی دارای فعالیت‌های شاخص باشند و نتایج آن‌ها را به مرحله تجاری‌سازی و کاربرد برسانند تا نیاز کشور را تامین کنند و نیروی انسان زیادی را از این طریق به کار گیرند که البته اجرای این طرح‌ها منوط به حمایت دولت از فناوری‌ها و محصولات داخلی است.

دولت در تامین منابع کشور به تولید داخلی تکیه کند

رئیس جهاددانشگاهی با تاکید براینکه دولت نباید منابع و تجهیزات پروژه‌های بزرگ کشور را از خارج کشور تامین کند، بلکه از دانش فنی و تولیدات داخلی در این زمینه بهره گیرد، گفت: اگر ما بهترین فناوری را در کشور تولید کنیم، اما دولت و مردم از آن استفاده نکنند، آن نتیجه‌ای که در اشتغال و تولید ثروت به دنبال آن هستیم، به دست نخواهد آمد.

طیبی افزود: جهاددانشگاهی باید مسئولیت تعدادی از طرح‌های انتقال فناوری در کشور را برعهده بگیرد، زیرا این اقدام منجر به اشتغال در کشور خواهد شد. تاکنون طرح تجمیع خرید واگن‌های مترو و کسب امتیاز انتقال تکنولوژی به این سازمان واگذار شده که کمک زیادی به رشد اشتغال در کشور داشته است.

وی با بیان اینکه ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا توانمندی‌های جهاددانشگاهی را در بازار جهانی عرضه کنیم، اما اگر قرار باشد که کشور در تحریم باقی بماند، تمام زحمات ما از دست خواهد رفت، اظهار کرد: برخی از کشورهای دوست با ایران که توانمندی ما را قبول دارند، می‌گویند چگونه می‌توانیم با شما ارتباط تجاری برقرار کنیم؛ همه‌چیز را که نمی‌توان از طریق صرافی حل کرد. بنابراین می‌توان گفت که دفاع از برجام واقعا اهمیت دارد تا به نتیجه برسد، اما از آن طرف باید دقت کنیم تا از نظر سیاسی گشودن درب‌های ایران نباید به معنای باز شدن درب بی‌رویه کشور به روی کالاهای خارجی باشد، بلکه باید فرصتی برای نمایش توانمندی‌های ما و یا حضور با برنامه کشورهای خارجی در ایران، در راستای توسعه، پیشرفت و تامین منافع ملی باشد.

رئیس جهاددانشگاهی عنوان کرد: در سند 1404 جهاددانشگاهی پیش‌بینی شده که تمام واحدهای این سازمان دارای فعالیت‌های شاخص باشند، اما با توجه به اینکه تنها 20 درصد بودجه این سازمان از جانب دولت است و 80 درصد باقی‌مانده را خود سازمان تأمین می‌کند، ضروری است که واحدهای جهاددانشگاهی در سطح کشور موضوعی را که برای فعالیت انتخاب می‌کنند، حتما دارای ارزش اقتصادی و ملی باشد تا نظام بتواند برای آن بودجه‌ای اختصاص دهد؛ اما متاسفانه برخی از واحدها هنوز به این موضوع توجه نمی‌کنند. 

جهاددانشگاهی باید به سمت آموزش‌های تخصصی حرکت کند

طیبی با تاکید بر اینکه جهاددانشگاهی باید به سمت آموزش‌های تخصصی حرکت کند، زیرا این آموزش‌ها به لحاظ تعداد نیروی کمتری و ارزش‌افزوده بیشتری دارند، یادآورشد: آموزش‌های فناورانه همیشه از آموزش‌های آکادمیک جلوتر است. با توجه به نگاه فناورانه در این سازمان، ما باید به سمت آموزش‌های متناسب با نیازهای روز فناوری حرکت کنیم تا از زیرساخت‌های آموزشی برای توسعه بیشتر فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه استفاده کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: