• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-12390-5
  • خبرنگار : 15206
  • منبع خبر : ----

معاون مدیر زراعت و کارشناس دانه‎های روغنی خراسان رضوی گفت:

جغتای با تولید 745 تن کلزا مقام اول را در خراسان رضوی دارد

معاون مدیر زراعت و کارشناس دانه‎های روغنی خراسان رضوی  گفت: شهرستان جغتای با تولید 745 تن کلزا مقام اول در خراسان رضوی و شهرستانهای بردسکن با 581 تن و تربت جام با 578 تن به ترتیب مقام‌های دوم و سوم تولید کلزا را کسب کردند. 

محمدرضا گندم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: امسال 4600 تن کلزا از سطح مزارع استان برداشت شد که نسبت به سال زراعی گذشته 24 درصد افزایش دارد. این مقدار تولید کلزا از سطح 2523 هکتار مزارع خراسان رضوی برداشت شد.
 
گندم‌زاده  افزود: سرمازدگی زودرس پاییزه و دمای 18 درجه زیر صفر طی یک هفته سبب شد به 65 درصد مزارع سطح زیر کشت کلزا خسارت وارد شود و از سطح 9 هزار هکتار زیر کشت کلزا تنها 2523 هکتار برداشت شد. 

وی با بیان اینکه بیشترین رقم کشت کلزا استان نپتون و اکاپی بوده افزود: امسال به منظور بررسی سازگاری ارقام و معرفی رقم‌های برترکلزا 18 رقم کلزا را در مزارع درشهرستان‌های جوین و چناران اجرا شد. 

معاون مدیر زراعت و کارشناس دانه‎های روغنی خراسان رضوی با اشاره به اینکه حدود 85 درصد از مواد اولیه روغن خوراکی کشور از خارج وارد می‌شود و در هیچ محصول غذایی به اندازه روغن وابسته نیستیم گفت: می‌بایست با اقدام و عمل و مدیریت جهادی در راستای افزایش تولید دانه‌های روغنی و کاهش وابستگی کشور حرکت کرد. 

گندم‌زاده گفت: کلزا به عنوان یکی از دانه‌های روغنی مهم است که 42 درصد روغن دارد و سازگاری بالا با انواع آب هوایی کشور دارد.

وی اضافه کرد: در سال زراعی جدید سطح زیر کشت 12 هزار هکتار کلزا در دستور کار جهاد کشاورزی استان قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: