• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-12490-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

كالشور، زباله‌گاهي كه روزانه پذيراي 190 تن زباله است!

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری نیشابور گفت: نیشابور با جمعیت حدود 263 هزار نفر، روزانه به طور میانگین 190تن زباله تولید مي‌كند؛ .این حجم زباله درکل ایام هفته به صورت شبانه جمع آوری و مستقیما به مرکز دفع نهایی زباله منتقل می‌شود.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، كالشور محل دفن زباله در نيشابور است، اگر چه پيشينه‌اي ديگر داشته و كاربري ديگر! اما اكنون سال‌هاست جايي شده كه زباله‌هاي شهري در آن دفن و دفع مي‌شوند؛ در اين باره مطالبي تهيه شده كه در اين گزارش و گزارشي ديگر در آينده با شما به اشتراك خواهيم گذاشت، ما در نيشابور شاهد دو كالشور بوده‌ايم كالشوري كه زيستگاه بوده و كالشوري كه زباله گاه شده؛ از اكنون به گذشته خواهيم رفت؛ در اين گزارش از اكنونِ كالشور خواهيم گفت بي آن كه درباره پيشينه آن صحبت كنيم درباره مقدار زباله‌اي كه در آن دفع مي‌شود، شكل دفع زباله در اين منطقه، اين كه آيا همچنان كالشور تنها منطقه دفع زباله‌هاي شهري خواهد ماند يا خير و زباله‌ها به چه شيوه‌اي در كالشور دفع مي‌شوند، صحبت كرده‌ايم؛ در گزارش بعدي نيز از پيشينه كالشور خواهيم گفت.

 حالا كالشور به گفته مسئولان، زباله‌گاهي است كه به طور ميانگين روزانه پذيراي 190 تن زباله است!

حسين صاحبكاران مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری نیشابور در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا گفت: طرح جمع آوری شبانه زباله‌ها و انتقال مستقیم به مرکز دفع با هدف کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، حذف سیمای نا مناسب شهری و تسریع در جمع آوری و انتقال زباله از تیر ماه 94 در دست اجراست.

وي درباره شيوه دفع زباله در منطقه كالشور ادامه داد: مرکز دفع نهایی زباله درکیلومتر 18 مسیر نیشابور-کاشمر (منطقه کالشور) واقع گردیده است. با توجه به بافت زمین، دانه بندی خاک و... درحال حاضر از شیوه دفع در سطح  و پوشش خاک بلافاصله پس از تخلیه به عنوان روش دفع نهایی زباله استفاده مي‌شود. مرکز دفع زباله دارای یک پرسنل نگهبان و مجهز به یک دستگاه لودر و بولدوزر بوده که عملیات دفع نهایی به اين وسيله انجام مي‌شود.

صاحبكاران همچنين در رابطه با اقدامات انجام شده براي پيشگيري از تفكيك‌هاي غيرمجاز در منطقه كالشور اين گونه توضيح داد: در راستای جلوگیری از تفکیک غیر مجاز زباله ضمن اعلام مراتب به مراجع ذی‌صلاح براي برخورد قانونی با افراد حاضر، موضوع فنس کشی مکان نیز با اولویت در دست پیگیری است.

مدير عامل سازمان پسماند به بالا رفتن نرخ توليد زباله نيز اشاره كرد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت، و بالارفتن نرخ تولید زباله و... اين سازمان، ضمن اجرای برنامه‌های آموزشی با هدف کاهش تولید زباله در مبداء، در مدارس ابتدایی و پیش دبستانی‌های سطح شهر، اجرای طرح تفکیک زباله به همراه آموزش چهره به چهره، استقرار غرفه‌های بازیافت و... داريم.

وي در پاسخ به اين كه آيا مبنايي بر جا به جايي مركز دفن و دفع زباله وجود دارد يا خير عنوان كرد: سازمان پسماند طرح جا به جایی مرکز دفع نهایی را به علت نوع بافت خاک، فضای در دسترس و... در برنامه کار قرار داده است.

صاحبكاران درباره استانداردهاي محل جديد نيز گفت: محل زباله گاه جدید، با نظر مساعد کارگروه‌های ذیربط، مشاور طرح جامع مطالعات پسماند و انجام ارزیابی زیست محیطی تعیین می‌گردد که موارد در حال پيگيري است.

به گزارش ايسنا پيش از اين صحبت‌هايي درباره احداث كارخانه كمپوست شده بود و چند سال است كه بناست اين اتفاق در نيشابور بيفتد اما هنوز شاهد آن نبوده‌ايم؛ صاحبكاران در اين زمينه افزود: از شیوه‌های نوین امحاء زایدات (احداث کارخانه کمپوست، نیروگاه زباله سوز، بیوگاز و...) با اولویت سرمایه گذاری بخش خصوصی را پيگير هستيم و در این زمینه جلسات کارشناسی با سرمایه گذاران مختلف برگزار  و مقرر گردیده است؛ كه طرح‌های تکمیلی و اجرایی متقاضیان براي بررسی‌های فنی و اتخاذ تصمیم به سازمان ارسال شود.

در ادامه با توجه به اين كه اين طرح چند سال است كه در حال پيگيري است، از وي درباره برنامه زمان‌بندي پرسيدم، صاحبكاران در اين باره عنوان كرد: با توجه به حجم سرمایه گذاری اولیه، اجرای زیر ساخت‌های مورد نیاز، جذب سرمایه گذار، برگزاری جلسات کارشناسی وفنی، اخذ مجوزها و مصوبات از مراجع ذیصلاح و... عملا اعلام برنامه زمان‌بندی احداث کارخانه کمپوست یا طرح‌های مشابه، امکان پذیر نيست ولي سازمان امیدواراست با پیگیری‌های انجام شده طرح موصوف را در حداقل زمان ممکن اجرایی به بهره برداری برساند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: