• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-12987-5
  • خبرنگار : 15074
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد خبر داد:

یک سالن تئاتر در مشهد افتتاح خواهد شد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: یک سالن تئاتر در دهه کرامت در مشهد افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، محمدکاظم دبیری در نشست خبری سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد ضمن بیان مطلب، افزود: سالن تئاتری که افتتاح خواهد شد «گام سوم» نام دارد و در چهارراه دانش‌آموز واقع شده است، ضمن این که یک سالن تئاتر دیگر نیز در مکان دیگری در حال ساخت است. 

وی در خصوص جشنواره نمایشنامه‌خوانی اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره شناسایی استعدادها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد عنوان کرد: یکی از موضوعات مهم در حوزه تولیدات هنری، متن و محتوا است لذا جشنواره نمایشنامه‌خوانی اصل را بر متن و محتوایی قرار داده است که با جامعه مخاطب خودش ارتباط برقرار می‌کند.

وی بیان کرد: تاکید ما این بوده است که رویکرد انتخاب بر نمایشنامه‌هایی باشد که سبک زندگی را بهبود می‌بخشند یا کاهش آسیب‌های اجتماعی را مد نظر دارند یا آموزه‌های دینی و اجتماعی را ترویج می‌کنند و یا متون موثر بر افزایش دانش افراد هستند.
دبیری گفت: از داوران جشنواره می‌خواهم متونی که ارزش‌های فرهنگی یا دینی و یا انقلاب اسلامی در آن‌ها نهفته است را با ضریبی ویژه مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان این که امیدوارم سیزدهمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی نقطه عطفی برای برای جهش نمایشنامه‌ها و ارتقای متون نمایشی باشد، تصریح کرد: پاشنه آشیل حوزه نمایش، آموزش در حوزه‌های مختلف به خصوص در نمایشنامه‌نویسی است و باید این آموزش را تقویت کنیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: توسعه زیرساخت‌های مکانی تئاتر شامل مکان‌های تمرین و اجرا را در دستور کار داریم، همچنین به دنبال توسعه آموزشگاه‌های آزاد هنری و موسسات هنری با موضوع نمایش هستیم.

وی افزود: همچنین در حال شناسایی و مذاکره با گروه‌های نمایشی با تم مذهبی- دینی هستیم که اجرای نمایش داشته باشند، از مشاوره‌های مذهبی و هنری بهره ببرند و از تجارب کارگردانان فرهیخته استفاده کنند. در این راستا تاکنون سه گروه شناسایی و با آن‌ها مذاکره شده است. 

دبیری بیان کرد: باید به تعزیه توجه خاص کرد، ما به تعزیه در قالب سوگواره و تعزیه خواهیم پرداخت و پاتوق مرکزی برای تعزیه در نظر خواهیم گرفت چرا که تعزیه میراث گذشتگان ما است. همچنین شاهنامه‌خوانان را نیز شناسایی خواهیم کرد و از آنان حمایت می‌کنیم تا شاهنامه‌خوانی را گسترش دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: