• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-20186-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

یک استاد حوزه و دانشگاه:

فرهنگ دانشگاهی بر مبنای علم و عقلانیت است

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: فرهنگ دانشگاهی بر مبنای تفکرات و عقلانیت است و نمی‌توان برای آن چارچوب عملکردی مشخصی تعریف کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر حسن جمشیدی در نشست "فرهنگ دانشگاهی و دینداری در دنیای معاصر" از سلسله نشست‌های فرهنگ دانشگاهی که در سازمان مرکزی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: اگر به دنبال دینداری برای دانشگاهیان هستیم، باید بررسی شود که دینی که امروز ارائه می شود، پاسخگوی نیاز دانشگاهیان هست یا خیر.

وی، ادامه داد: برای دین دار کردن دانشگاه باید فضای آن را به درستی درک کنیم و هنجارهایی که دانشگاه به ما می‌دهد را با دین همسو کنیم و رویکردی متفاوت از دینداری را درنظر داشته باشیم. 

این پژوهشگر مطالعات اسلامی تاکید کرد: فضای دانشگاه، فضای گفتمانی است که در آن هیچ و مرزی وجود ندارد و مسائل به صورت عالمانه بیان می‌شود و افراد نیز به دنبال پاسخ‌های عالمانه می‌روند.

جمشیدی، فرهنگ دانشگاهی را در کنار فرهنگ عامه، انتظامی و حوزوی دانست و اضافه کرد: فرهنگ دانشگاهی بر پایه عقلانیت، تفکرات، علوم تجربی  و آرمان گرایی است.

وی افزود: علم در دانشگاه به معنای آگاهی و دانش است و یک امر تجربی تلقی می‌شود، در صورتی که تمام امور دینی، قطعی است. 

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: می توان گفت در علوم تجربی  جزمیت و قطعیت راه ندارد، یعنی تازمانی که یک تئوری قابلیت اثبات ندارد، نمی تواند وارد این علوم شود و اگر کسی توانست آن را اثبات کند، قابلیت ابطال دارد و حتمی نیست.

جمشیدی خاطرنشان کرد: در فضای حوزوی ما هیچ حد و مرزی نداریم و هر پرسشی در خصوص توحید، مبداء و معاد قابل مطرح کردن است، برخلاف تصورعده ای که گمان می کنند حوزه علمیه تنها محل برگزاری مراسمات مذهبی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: