• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-20986-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کوچک شدن مغز در اثر بارش باران در اسپانیا

در یک گور دسته‌جمعی حدود 45  مغز انسانی که به طور طبیعی از بین نرفته و کوچکتر از اندازه طبیعی بودند کشف شد.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیوزر، به گفته ی Fernando Serrulla مغزهایی که به طور طبیعی به مرور زمان از بین نرفته و شکل طبیعی خود را حفظ کنند بسیار نادر هستند و تنها ۱۰۰ مورد ثبت شده در این خصوص در جهان وجود دارد.

کشف این مغزها که  حدود 20 تا 30 در صد از اندازه واقعی خود کوچکتر هستند تعجب بسیار دانشمندان  را برانگیخته است. طبق تحقیقات انجام شده در این مقبره که در ساختمان La Pedraja واقع است حدود 104جسد از اجساد مردگان جنگ داخلی سال 1936 اسپانیا کشف شده است.

این مورد تنها بخش کوچکی از صدها مورد مشابه آن است که تاکنون حفاری شده‌ است.

دلایل زیادی در خصوص این کشف استثنایی وجود دارد که از آن جمله می توان به شرایط آب و هوایی و نحوه مرگ افراد اشاره کرد. در زمان مرگ این قربانیان هوا سردتر و بارندگی بیشتر از حد معمول بوده است. منافذی که در اثر اصابت گلوله در مغز این افراد وجود داشته عاملی برای نفوذ آب به داخل آن بوده است، اما وجود خود جمجمه از سلول‌های مغزی در برابر خاک اسیدی محافظت می‌کند.

این فرایند که صابونی شدن نام دارد منجر به تبدیل بافت‌های بدن به وضعیتی شبیه به صابون می‌شود  و با وجود اینکه بیشتر بافت‌های  بدن تجزیه می‌شوند سلول‌های مغز همچنان دست نخورده باقی می‌مانند و به گفته ی Serrulla این رویداد امری بی‌سابقه و بی‌نظیر است . این مجموعه ۴۵ عددی از مغزهای انسانی  یافت شده که همچنان دست نخورده باقی مانده است در آزمایشگاهی در شهر اسپانیا نگهداری می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: