• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-21186-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

کاربرد جدیدی برای تکنولوژی تراشه‌های کامپیوتری

گروهی از مهندسان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا به تازگی دریافته‌اند که چگونه می‌توان از تکنولوژی ساخت تراشه‌های کامپیوتری برای ساخت نوعی مواد منعکس‌کننده نور استفاده کرد. از این مواد انعکاس‌دهنده برای ساخت جلیقه‌های ایمنی، کفش‌های ورزشی و علائم راهنمایی و رانندگی که در شب می‌درخشند، استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (کال‌تک) این مواد درخشش خود را مدیون خاصیت نوری- انعکاسی (retroreflection ) هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد نوری که از زوایای مختلف آمده را مستقیما به سمت منبع خود بازگردانند. برخلاف این مواد، در صورتی که نور از هر زوایه‌ای غیر از زاویه مستقیم به یک آینه صاف بتابد، آینه قادر نخواهد بود نور را به منبع خود منعکس کند.

قابلیت نوری-انعکاسی و بازگردان نور به سمت منبع، برای اجسام نورانی که باید در تاریکی دیده شوند بسیار سودمند است. به عنوان مثال اگر نور از چراغ‌های یک ماشین به جلیقه ایمنی کارگرانی که در بر روی جاده کار می‌کنند بتابد، نوار نوری-انعکاسی روی جلیقه نور را مستقیم به سمت ماشین و چشم راننده بازتاب می‌دهد و باعث می‌شود جلیقه در شب بدرخشد.

از این خاصیت در تجهیزات زمین‌پیمایی، ارتباط با ماهواره‌ها و حتی ارزیابی فاصله ماه و زمین استفاده می‌شود.

به طور معمول انعکاس‌دهنده‌های نوری از کره‌های شیشه‌ای کوچکی تشکیل شده‌اند که بر روی یک رنگ انعکاس‌دهنده یا آینه‌های کوچک جاسازی شده‌اند.

در این تکنولوژی جدید از سطوحی که با متامواد پوشانده شده استفاده می‌شود. متامواد از میلیون‌ها ستون سیلیکونی تشکیل شده که هر کدام تنها چند صد نانومتر بلندی دارند. با تنظیم اندازه ستون‌ها و فضای بین آن‌ها، محققان می‌توانند تعیین کنند که این سطوح به چه نحو نور را منعکس کنند، بشکنند یا منتقل کنند.

محققان در حال حاضر نشان داده‌اند که از این مواد می‌توان برای ایجاد لنزهایی که نور را متمرکز می‌کنند، استفاده کرد. این لنزها سطوح منشورمانندی ایجاد می‌کنند که نور را بر حسب طیف‌های مختلف پراکنده می‌کند. محققان کشف کرده‌اند که می‌توانند با روی هم گذاشتن چندین لایه از متامواد، یک منعکس‌کننده نوری بسازند.

در این نوع منعکس‌کننده‌ها نور ابتدا از یک لایه ماده شفاف (متاسطح) عبور می‌کند و به کمک ستون‌های بسیار ریز بر روی یک نقطه منفرد که روی لایه انعکاسی متاماده قرار دارد، متمرکز می‌شود. لایه انعکاس‌دهنده نور را به لایه شفاف بر می‌گرداند و این لایه به نوبه خود نور را به سمت منبع منعکس می‌کند.

با قرار دادن چندین متاسطح بر روی یکدیگر، می‌توان جریان نور را کنترل کرد؛ کاری که پیش از این امکان‌پذیر نبود. کارایی انعکاس‌دهنده نوری با استفاده از یک متاسطح به تنهایی حاصل نخواهد شد.

از آن‌جا که این متامواد با استفاده از تکنولوژی ساخت تراشه‌های کامپیوتری تهیه می‌شوند می توان به سادگی با استفاده از ابزارهای اپتوالکترونیکی آن‌ها را با تراشه‌ها تلفیق کرد. این کار به برقراری ارتباط با دستگاه‌های سنجش از راه دور، هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره‌ها کمک می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: