• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-20214-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خبر داد

مشهد، میزبان برگزاری سومین مرحله کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از برگزاری سومین مرحله کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی در مردادماه جاری به میزبانی مشهد خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی زرافشان امروز 25 تیر ماه در مراسم اختتامیه مرحله استانی جشنواره نوجوان خوارزمی در بخش دختران که در پردیس شهید بهشتی دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، اظهار کرد: جشنواره نوجوان خوارزمی در ابتدا در خراسان رضوی برگزار می‌شد و با توجه به کیفیت و تنوع آن، از چهار سال گذشته تصمیم گرفتیم آن را در سطح کشور برگزار کنیم، در سال جاری سومین دوره این جشنواره در سطح کشور برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این دو سال برگزاری مرحله کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی رشته‌های جدیدی مانند کارآفرینی به این جشنواره اضافه شده است، ادامه داد: در گذشته در مقطع ابتدایی جشنواره جابربن‌حیان و در مقطع متوسطه دوم، جشنواره جوان خوارزمی برگزار می‌شد، اما دانش‌آموزان متوسطه اول از برگزاری چنین جشنواره‌ای محروم بودند.

زرافشان با بیان اینکه هدف از برگزاری جشنواره نوجوان خوارزمی مشارکت تمام دانش‌آموزان دوره اول متوسطه است، گفت: بیش از سه میلیون دانش‌آموز مقطع متوسطه اول می‌توانند در جشنواره نوجوان خوارزمی شرکت کنند، با توجه به اینکه برخی دانش‌آموزان در چند رشته شرکت می‌کنند، تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از تعداد دانش‌آموزان است.

وی یادآور شد: برگزاری جشنواره نوجوان خوارزمی به این دلیلی است که بتوانیم تنوع استعدادهای دانش‌آموزان را شناسایی کرده و از آن‌ها حمایت کنیم تا آینده پژوهشی کشور تقویت شود.

وی با بیان اینکه یکی از روش‌های توجه به استعدادهای برتر برگزاری جشنواره‌هایی نظیر جشنواره نوجوان خوارزمی است، تصریح کرد: در مطالعات علمی 18 روش برای شناسایی، حمایت و هدایت استعدادهای برتر وجود دارد که مدارس استعدادهای درخشان تنها یکی از این روش‌ها است، یکی از 17 روش دیگر برگزاری  چنین جشنواره‌هایی است. 

زرافشان تصریح کرد: جشنواره نوجوان خوارزمی یک فرصت برای دانش‌آموزانی است که دارای استعداد هستند تا در این فرآیند شناسایی شده و مورد حمایت قرار بگیرند. 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: تنوعی از استعدادها در جشنواره نوجوان خوارزمی شناسایی می‌شوند، در حال حاضر فقط از استعدادهای نظری و علمی به عنوان استعدادهای درخشان یاد نمی‌شود. تنوع رشته‌های جشنواره نوجوان خوارزمی برای پاسخگویی به تنوع استعدادهای دانش‌آموزان است. 

وی گفت: سال گذشته در شورای عالی آموزش و پرورش آئین‌نامه استعدادهای برتر به تصویب رسید در این آئین‌نامه تنوع استعداد دانش‌آموزان در زمینه‌های علمی، عملی، مهارتی، هنری، پژوهشی و سایر استعدادهایی که هرکدام از دانش‌آموزان یک یا چند نوع از‌ آن‌ها را دارا هستند، به رسمیت شناخته شد.

زرافشان با اشاره به برگزاری اختتامیه دومین جشنواره و کنگره سلول‌های بنیادی که روز گذشته در تهران برگزار شده است، عنوان کرد: سلول های بنیادی جزء علوم پیشرفته دنیا است که بسیاری از کشورها هنوز به این علم ورود پیدا نکردند، اما ایران یکی از افتخارآفرینان در این عرصه است در این جشنواره که با حضور اساتیدی از کشورهای مختلف جهان برگزار شد دانش‌آموزان با ارائه 200 مقاله، 40 اثر و برپایی غرفه‌هایی برای عرضه استعدادهای علمی خود حضور داشتند. 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: بسیاری از دانش‌آموزان یافته‌های علمی خود را که متنی تخصصی علمی و با اصطلاحات پیچیده بود، به زبان انگلیسی و در جمع میهمان خارجی ارائه می‌دادند و این موضوع برای آن‌ها تعجب‌آور بود. 

وی گفت: ورود دانش‌آموزان به عرصه‌های علمی برای کشورهای دیگر تعجب‌آور است به طور مثال اینکه دانش‌آموزان ما به عرصه نانو وارد شده‌اند موجب حیرت کشورهای دیگر شده و آن‌ها می‌گویند مگر می‌شود جامعه دانش‌آموزی وارد این عرصه شود.

زرافشان افزود: در مراسم اختتامیه جشنواره و کنگره سلول‌های بنیادی نوآوری ایجاد شد و به جای اینکه مسئولان صحبت کنند دو نفر از دانش‌آموزان یافته‌های پژوهشی خود را ارائه دادند، در این نشست یک دانش‌آموز ابتدایی که در حوزه سلول‌های بنیادی تحقیق خود را به زبان انگلیسی ارائه کرد، میهمانان خارجی با شور و شعف گوشی‌های مترجم خود را برمی‌داشتند تا صحبت دانش‌آموزان را به زبان انگلیسی بشنوند.  

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: یکی از دانش‌آموزان دختر که در این مراسم مطلب ارائه داد از طرف یونسکو برگزیده شد تا امسال در مجمع جهانی یونسکو شرکت کرده و به نمایندگی از ایران یافته‌های علمی کشور را بیان کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: