• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-13290-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره بهزیستی گناباد مطرح کرد

کاهش 20 درصدی طلاق در گناباد

رئیس اداره بهزیستی گناباد گفت: با اجرای طرح کاهش طلاق شاهد کاهش 20 درصدی طلاق در این شهرستان بوده ایم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی حسین‌نژاد در نشست خبری هفته بهزیستی با بیان اینکه گناباد یکی از 6 شهرستانی است که طرح کاهش طلاق در آن اجرایی شده ، گفت: این طرح از آذرماه سال 95 با همکاری دادگستری آغاز شده است.

وی ادامه داد: در قالب این طرح 164 زوج که در آستانه طلاق بودند توسط دادگستری به اورژانس اجتماعی ارجاع شده اند که 20 درصد این طلاق ها که توافقی و غیر توافقی بوده به سازش ختم شده است.

حسین‌نژاد با اشاره به نقش بی بدیل رسانه ها در جلب مشارکت های مردمی و همچنین کاهش آسیب های اجتماعی گفت: فلسفه تشکیل سازمان بهزیستی این است که با مشارکت دیگر سازمان ها بتواند اقدامات مطلوبی را انجام دهد.

رئیس اداره بهزیستی گناباد با اشاره به شعار هفته بهزیستی با عنوان «بهزیستی محور مسئولیت و سلامت اجتماعی» عنوان کرد: با توجه به اینکه سازمان بهزیستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی معرفی شده و موارد قانونی بسیاری در حمایت از اجرای برنامه های اجتماعی در قانون برنامه ششم توسعه بر عهده این سازمان قرار گرفته شده است.

وی بخش اجتماعی برنامه ششم توسعه را قوی ترین بخش دانست و تصریح کرد: طرح های پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی، اهتمام ویژه به سالمندان، توانمندسازی افراد،بیمه های حمایتی، بحث غربالگری ژنتیک، توسعه و گسترش برنامه رشد و تکامل کودکان به خصوص در روستاها و حاشیه شهرها، لزوم راه اندازی اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر از جمله مواردی است که در بخش اجتاعی برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده است.

وضعیت مناسب سازی در گناباد خوب نیست

وی با اشاره وضعیت مناسب ‌سازی محیط شهری گناباد گفت: متاسفانه وضعیت مناسب سازی در شهر گناباد خوب نیست و اولین موضوعی که با شورای منتخب شهر گناباد در میان گذاشته شده مناسب ‌سازی محیط شهری گناباد برای معلولین و سالمندان بود امیدوارم برای این مهم اقدا مفیدی صورت گیرد.

حسین نژاد همچنین اظهار کرد: هم اکنون دو هزار و 753 خانور تحت پوشش اداره بهزیستی گناباد قرار دارند که از این تعداد یک هزار و 826 خانوار در حوزه توانبخشی، 766 خانوار در حوزه اجتماعی و الباقی نیز در حوزه پیشگیری تحت پوشش هستند.

وی تأکید کرد: 708 نفر از افراد تحت پوشش این اداره بیکار، 553 نفر شاغل، 398 نفر ازکارافتاده، 393 نفر بازنشسته و 121 نفر نیز غیر از این موارد می باشد و در سال گذشته نیز 276 نفر با تسهیلات اشتغالزایی، بیمه سهم کارفرمایی و خویش فرمایی و اشتغال در سازمان های دولتی و غیر دولتی و غیره مشغول به کار شده اند.

اعطای یک میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان

رئیس اداره بهزیستی گناباد بیان کرد: در سال 95 یک میلیرد تومان تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی به مددجویان تحت پوشش اداره بهزیستی گناباد اعطا شده و بیمه 100 نفر از جامعه هدف نیز در قالب طرح بیمه کارفرمایی و خویش فرمایی پرداخت گردیده که این تسهیلات اعطا شده طی یک فرایند قانونی و پس از بازدیدهای مکرر اعطا شده است.

وی بیان کرد: در سال 96 نیز تعداد 293 نفر از جامعه هدف این اداره متقاضی کار در بخش های دولتی و غیردولتی، مشاغل خانگی، کارگاه های حمایت شده، تسهیلات کارفرمایی، خوداشتغالی و غیره متقاضی هستند که آنها طی مراحل مختلف کمیته های توانبخشی، اجتماعی و آماده سازی شغلی شناسایی شده اند؛ ضمن اینکه تعهد این اداره برای سال جاری نیز 114 نفر می باشد.

رشد 2 و نیم برابری مشارکتهای مردمی نسبت به سال 94

حسین نژاد تصریح کرد: در حوزه مشارکتهای مردمی در مجموعه اداره بهزیستی گناباد و مؤسسات خیریه شاهد یک رشد 2 و نیم برابری بوده ایم که بهزیستی گناباد رتبه اول مشارکت های مردمی را در کل استان خراسان رضوی به دست آورده است.

وی اضافه کرد: در سال 94 مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون تومان، در سال 95 مبلغ 3 میلیارد و 87 میلیون تومان و در چهار ماهه نخست سال 96 نیز یک میلیارد و 500 میلیون تومان مشارکت مردمی شده است که صرف هزینه های درمانی، جهیزیه، معیشت، تحصیل، ساخت و ساز و سایر موارد ضروری شده است.

رئیس اداره بهزیستی گناباد با بیان اینکه باید توانمندسازی به معنای واقعی در گناباد ایجاد شود ، افزود: اگر کارفرمایی از افراد تحت پوشش این اداره در کارگاه و یا واحد خود به کار گیری کند بهزیستی در قبال آن هم بیمه آن فرد را در قالب طرح بیمه کارفرمایی تا 5 سال پرداخت می کند و هم اینکه تا تسقف 20 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به کارفرما پرداخت می کند.

وی اضافه کرد: با هدف ایجاد اشتغال پایدار برای جامعه هدف بهزیستی و با توجه به سیاست های دولت تدبیر و امید و شعار سال و با اعتبارات داخلی و مشارکت های مردمی یک سوله ای با هزینه 250 میلیون تومان به مساحت 650 متر مربع ساخته شده که آماده واگذاری به کارفرمایان بوده به شرط اینکه 50 تا 100 نفر از زنان سرپرست خانوار و معلولین تحت پوشش را مشغول به کار کنند.

حسین نژاد گفت: 51 نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان در 6 گروه همیار در موارد تایپ و تکثیر، آشپزخانه، مهدکودک، آرایشگاه و خیاطی مشغول فعالیت هستند.

تاکنون 168 واجد مسکونی توسط این اداره ساخته شده

وی با بیان اینکه تاکنون 168 واجد مسکونی توسط این اداره ساخته شده اظهار کرد: هم اکنون 220 فاقد مسکن و یا دارای مسکن نامناسب داریم که بایستی اقدامی صورت گیرد و با تفاهم نامه صورت گرفته با بنیاد مسکن، بهزیستی و انجمن خیرین مسکن ساز نیز تا پایان سال نیز تعداد 6 خانواده 2 و معلولی در شهر و 7 خانواده در روستا صاحب مسکن خواهند شد.

رئیس اداره بهزیستی گناباد تأ:ید کرد: خوشبختانه با اجباری شدن مشاوره ژنتیک ، سالانه از تولد 25 هزار معلول در سطح کشور جلوگیری می شود.

حسین نژاد با اشاره به غربالگری شنوایی یک هزار و 500 نوزاد متولد شده در گناباد، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح غربالگری شنوایی در گناباد، آمار تولد نوزادان دارای مشکل شنوایی به صفررسیده و موارد مشکل دار نیز جهت کاشت حلزونی معرفی شده اند.

وی تصریح کرد: سند کنترل و کاهش آسیب ها و شناسنامه اجتماعی شهرستان گناباد به منظور پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی با مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی، آزاد اسلامی، فرمانداری و اداره بهزیستی شهرستان تدوین خواهد شد.

رئیس اداره بهزیستی گناباد افزود: مباحث طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی و غیره از آسیب های عمده ای است که در گناباد شناسایی شده و در اولویت برنامه ها خواهد بود.

وی ادامه داد: طرح آموزش خانواده و آموزش قبل ازازدواج در روستاهای پرجمعیت گناباد با همکاری دهیاری ها انجام شده و در قالب طرح سفیران سلامت نیز به 700 معلم آموزش داده شده است.

حسین نژاد عنوان کرد: طرح سفیران سلامت در گناباد توسط بهزیستی و با همکاری آموزش و پرورش اجرا شده و تمامی هزینه ها مربوط به آن توسط سازمان بهزیستی پرداخت شده است.

رئیس اداره بهزیستی گناباد خاطرنشان کرد: اگر ولدین و معلم با هم، همسو باشند و آموزش های لازم به آنها داده شود قطعا در آینده شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و ناهنجاری ها و کودک آزاری خواهیم بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: