• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-21486-5
  • خبرنگار : 15112
  • منبع خبر : ----

کشف کهکشانی 1000 برابر روشن‌تر از راه شیری

محققان موفق به کشف کهکشانی دورست شدند که 1000 برابر روشن‌تر از کهکشان راه شیری است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، به گفته محققان این درخشان‌ترین کهکشان زیرمیلیمتری جهان، طبقه‌ای از کهکشان‌های با درخشش در طیف نوری مادون قرمز، است.

محققان برای اندازه‌گیری این کهکشان از تلسکوپ بزرگ جزایر قناری واقع در رصدخانه صخره بچه‌ها در اسپانیا استفاده کردند. این اکتشاف در Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

آن‌ها برای شناسایی درخشان‌ترین کهکشان زیرمیلیمتری با ترکیب داده‌های دریافتی از ماهواره وایز و ماهواره پلنک آژانس فضایی اروپایی تمام آسمان را مورد بررسی قرار دادند.

نور این کهکشان به واسطه یک خوشه کهکشانی نزدیک تقویت شده است. این خوشه همچنین با تشکیل تصویری بزرگتر از حد واقع به عنوان لنزی برای محققان عمل می‌کند که با استفاده از تلسکوپ بزرگ جزایر قناری به محققان در تشخیص ماهیت و ویژگی‌های اسپکتروسکوپی این کهکشان کمک می‌کند.

این پدیده که با عنوان همگرایی گرانشی نیز شناخته می‌شود با عملکردی که لنز‌ها در نور مرئی دارند قابل مقایسه است و مانند نوعی ذره‌بین اندازه تصویر اصلی را تغییر ‌داده و کیفیت آن را تقویت می‌کند.

به گفته آناستاسیو دایاز سنچز، نویسنده ارشد این مطالعه و محقق دانشگاه فنی کارتاگنا واقع در اسپانیا، پدیده همگرایی گرانشی که توسط یک خوشه کهکشانی بین ما و منبع ایجاد شده مانند تلسکوپی عمل کرده که این کهکشان را 11 برابر بزرگتر و درخشان‌تر از آن چیزی که هست نشان داده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: