• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-13590-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره بهزیستی بجستان:

شهرداری بجستان اراده‌ای برای مناسب‌سازی ندارد

رئیس اداره بهزیستی شهرستان بجستان گفت: 60 درصد ادارات این شهرستان بحث مناسب‌سازی ویژه معلولان و سالمندان را انجام داده‌اند اما دستگاه‌های متولی مانند شهرداری که نقش بیشتر و مؤثرتری در این بحث دارند اراده‌ای برای انجام این کار ندارد.

علی حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به‌مناسبت هفته بهزیستی با بیان این مطلب اظهار کرد: تنها در یکی از پارک‌های بجستان مناسب‌سازیی مطلوبی صورت گرفته اما در بقیه فضاهای شهری هیچ اقدامی نشده است.

وی با بیان اینکه در بجستان هیچ دستگاه خودپردازی نیز مناسب‌سازی نشده، ادامه داد: این مشکل تنها مشکل معلولین نبوده بلکه جانبازان این شهرستان نیز گله دارند؛ جلسات مختلفی نیز با بانک‌ها صورت گرفته و پیشنهاد شده که حداقل یک بانک این کار را انجام دهد، اما تاکنون این مشکل برطرف نشده است.

حمیدی همچنین عنوان کرد: در بجستان در حوزه توانبخشی 750 پرونده تشکیل شده که شامل معلولین جسمی حرکتی، بینایی، شنوایی، ذهنی، ضایع نخاعی و روانی مزمن می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی بجستان افزود: در حوزه امور اجتماعی اکثر این افراد به دلیل بازتوانی از چرخه حمایت خارج شده‌اند و در حال حاضر تعداد 64 پرونده مستمری بگیر و 300 پرونده غیر مستمر داشته که از این تعداد، 60 پرونده تحت پوشش طرح بیمه زنان سرپرست خانوار هستند.

حمیدی مهمترین مشکل معلولین را اشتغال دانست و تصریح کرد: قانون 3درصد استخدامی معلولین در ادارات، ضمانت اجرایی نداشته و متأسفانه بسیاری از معلولین این شهرستان در آزمون استخدامی تعدادی از دستگاه‌های اجرایی قبول شده‌اند اما به دلیل معلولیت پذیرفته نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی تسهیلات اشتغال‌زایی خوبی ارائه می‌کند اما معلولان این اداره فاقد مهارت بوده و بر همین اساس، بایستی اول در بحث مهارت آموزی اقدام شود. همچنین اکثر معلولین متقاضی استفاده از تسهیلات برای دامداری بوده که این کار به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی در منطقه و بالابودن قیمت آذوقه از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

حمیدی با اشاره به اینکه در بحث مسکن معلولین حمایت‌های خوبی از طرف این سازمان می‌شود، عنوان کرد: هم اکنون برای خانواده دارای دو معلول به شرط داشتن زمین، با حمایت‌های بلاعوض بهزیستی مشکل مسکن آنها حل می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی بجستان خاطرنشان کرد: علت بیشتر معلولیت‌های بجستان، ژنتیک و ازدواج‌های فامیلی بوده که با مشاوره اجباری ژنتیک که به صورت رایگان انجام می‌شود این مشکل در آینده حل خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: