• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-22086-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

بهبود عملکرد ربات‌های خانگی با حس سه‌بعدی

دانشمندان فناوری جدیدی برای ارتقا توانایی ماشین‌ها با استفاده از حس سه‌بعدی اشیا ارائه کرده‌اند تا ربات‌ها برای انجام امور منزل مناسب شوند و مثل انسان عمل کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، فناوری جدید توانایی تشخیص اشیا و نقاط کور بینایی ربات‌ها را بهبود بخشیده و موجب بازسازی قسمت‌های غیرقابل مشاهده آنها خواهد شد.

Ben Burchfiel از دانشگاه دوک ایالات متحده اظهارکرد: این فناوری در بسیاری از ربات‌های کاربردی قابل استفاده خواهد بود.

با این فناوری جدید در رباتی که ظروف موجود بر روی میز را تمیز می‌کند توانایی تشخیص تعداد زیادی از کاسه‌ها، دیس‌ها و بشقاب‌ها در اندازه‌ وشکل‌های مختلف افزایش خواهد یافت.

انسان با نگاه کردن به اشیا جدید به طور مستقیم آن شی را حتی اگر وارونه، یک طرفه و هر حالتی داشته باشد شناسایی می‌کند، اما الگوریتم درک ربات در همان زمان حدس می‌زند شی جدید چیست و زاویه آن را تشخیص می دهد بدون اینکه دیگر زوایا را در نظر داشته باشد.

اما با استفاده از فناوری جدید نیازی به مشاهده همه قسمت‌های شی به طور مثال یک قوری نیست و ربات با مشاهده قوری تمام قسمت‌های آن مانند سر، دسته قوری و دیگر قسمت‌های آن را حتی اگر بر روی اجاق گاز باشد شناسایی خواهد کرد.

Ben Burchfiel در ادامه افزود: این ویژگی یکی از گام‌های مهم پیشرفت در ربات‌هایی است که با انسان در منزل و دیگر مکان‌ها در دنیای واقعی که بی‌نظم‌تر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر از محیط آزمایشگاه است همکاری دارند.

محققان این الگوریتم را با اسکن سه‌بعدی بر روی تقریبا 4000 شی در منزل مانند سرویس بهداشتی، تختخواب‌ها، صندلی‌ها، میزها، قفسه‌های آشپزخانه و مبل کامل کردند.

 هریک از این اسکن‌های سه‌بعدی به ده‌ها هزار مکعب کوچک و یا واکسل‌هایی بر روی یکدیگر مانند قطعات لگوها تبدیل شدند تا پردازش آنها راحت‌تر انجام شود.

محققان اظهارکردند: این الگوریتم اشیا را بر اساس اختلاف و شباهت طبقه‌بندی کرده و از روشی موسوم به آنالیز مولفه‌های احتمالات اصلی استفاده می‌کند.

با این فناوری ربات با دیدن شی جدید نمونه‌های مشابه قبلی را مقایسه و آن را تشخیص می‌دهد و دیگر نیازی به ورودی کاتالوگ ذهنی جدید ندارد.

این قانون مشابه عملکرد انسان در شناسایی دو نمونه متفاوت از یک شی بوده که با آنالیز شی و الگوهای مشابه قبلی شی جدید در طبقه‌بندی اشیا پیشین اما با ظاهری متفاوت قرار می‌گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: